Silver.Lelum.pl > Zdrowie i żywienie > Odstaw ten składnik, a pryszcze zaczną znikać. Łatwo możesz go zastąpić
Magdalena Pawłowska
Magdalena Pawłowska 20.06.2024 16:27

Odstaw ten składnik, a pryszcze zaczną znikać. Łatwo możesz go zastąpić

Trądzik
fot. Canva/Africa images

Wydawałoby się, że trądzik to domena dojrzewania, ale tak naprawdę nieestetyczne wypryski mogą się pojawić w każdym wieku. Wpływ ma na to wiele czynników, w tym m.in. dieta. Jak się okazuje, są takie produkty, które mogą być powodem coraz większej liczby pryszczy. Lepiej natychmiast usunąć je z jadłospisu.
 

Przyczyny powstawania pryszczy na twarzy

To oczywiste, że każdy chciałby mieć piękną, jędrną i pozbawioną niedoskonałości cerę, na której nie uświadczy się zmarszczek i pryszczy. Niestety od tego co chcemy do tego jak jest, czasem jest bardzo długa droga. Zwłaszcza że na zmiany skórne, w tym właśnie trądzik, wpływ ma szereg czynników:

 • zmiany hormonalne
 • zakażenia bakteryjne
 • nieprawidłowa higiena 
 • Zanieczyszczenia powietrza
 • stres
 • nieodpowiednia dieta

Jeśli wypryski są wyjątkowo agresywne, tzn. jest ich bardzo dużo, pieką, pękają i są mocno widoczne, warto udać się do dermatologa, który określi przyczynę ich powstawania i dobierze odpowiednią terapię. Można też spróbować na własną rękę wyeliminować czynniki, które mogą być odpowiedzialne za trądzik — zmiana diety, relaks i więcej ruchu mogą być nieocenione w walce w pryszczami.
 

Spala więcej kalorii niż bieganie. Wystarczy raz dziennie Witamina prosto z nieba. Wystarczy 30 minut, by poczuć się lepiej

Ten produkt może powodować pryszcze. Lepiej z niego zrezygnuj

Jak już podkreśliliśmy, ogromne znaczenie w kontekście zdrowej, pozbawionej pryszczy cery, ma odpowiednia dieta. Jest gama produktów, których jedzenie może intensyfikować powstawanie nieestetycznych zmian. Wszystko ze względu na zawarte w nich substancje, pobudzające gruczoły łojowe, zaburzające gospodarkę hormonalną i zwiększające produkcję sebum. 

Mimo że lista tych produktów jest dość długa, to jest jeden składnik, który jest nieodłącznym elementem codziennej diety, a którego nadmiar w zasadniczy sposób może pobudzać produkcję pryszczy. Chodzi o... sól. Jak wykazały badania, sól pobudza pracę gruczołów łojowych, a jej zbyt duża ilość może prowadzić do zmian skórnych. Chodzi nie tylko o sól w czystej postaci, ale wszystkie mocno słone dania (zaliczamy tu też m.in produkty przetworzone takie jak chociażby chipsy). 
 

Lista produktów, które mogą wpływać na cerę

Wśród produktów, które powinny zostać wykreślone z menu osób zmagających się z trądzikiem, znajdują się głównie wysoko przetworzone dania, zarówno z dodatkiem soli, jak i cukru. Do najpopularniejszych produktów, które mogą być przyczyną trądziku należą:

 • słodycze, w tym czekolada
 • produkty mleczne
 • dania typu fast food
 • ostre przyprawy
 • alkohol
 • papierosy
 • gazowane napoje

Z powyższych produktów można z łatwością zrezygnować, ponieważ nie są one niezbędne organizmowi do normalnego funkcjonowania. Z solą może być nieco więcej problemów, bo niesłone dania są po prostu niesmaczne. Jednak i tu jest rozwiązanie! Sól można zastąpić intensywnymi w smaku ziołami i przyprawami, takimi jak bazylia, oregano, majeranek, estragon, szałwia, kolendra, cząber, pieprz czarny, gorczyca czy lubczyk, które nadadzą potrawie wyjątkowe smaku. 

Sól
fot. Canva/mkupiec7