Silver.Lelum.pl > Zdrowie i żywienie > Nie rób tego przed snem. Jeden nawyk może powodować problemy z zasypianiem
Magdalena Pawłowska
Magdalena Pawłowska 11.06.2024 12:33

Nie rób tego przed snem. Jeden nawyk może powodować problemy z zasypianiem

Bezsenność
fot. Canva/Africa images

W obecnych czasach praktycznie z każdej strony atakowani jesteśmy różnego rodzaju bodźcami zarówno dźwiękowymi jak i wizualnymi. Niestety, wiele z nich może niekorzystnie wpływać na jakość snu, powodując bezsenność oraz problemy z zasypianiem. Wrogiem numer jeden snu jest... niebieskie światło. Koniecznie musisz go unikać! 
 

Bezsenność coraz poważniejszym problemem społecznym. Co może ją powodować?

Szacuje się, że obecnie aż 12% ogólnej światowej populacji dorosłych zmaga się z problemem przewlekłej bezsenności, która może skutecznie utrudniać funkcjonowanie w ciągu dnia. Na problemy ze snem wpływają choroby układu krążenia, depresja czy też zaburzenia układu nerwowego. Jak wskazują badania, ryzyko bezsenności wzrasta u osób, które zajmują się przebywającym w domu i wymagającym opieki członkiem najbliższej rodziny lub dalszym krewnym, co może wynikać z nieustannej czujności, w jakiej funkcjonują.

To oczywiście nie koniec, bo przyczyn bezsenności może być dużo więcej i nie można zapominać o tych, związanych z codziennym funkcjonowaniem. Stres, nieprawidłowy styl życia, używki, hałas i nadmierne emocje — to wszystko sprawia, że nie tylko trudniej nam zasnąć, ale także trudno przespać całą noc, co niekorzystnie wpływa na nasz organizm. Specjaliści wskazują bowiem, że nieodpowiednia ilość snu może być przyczyną wielu problemów zdrowotnych. 
 

Kubki smakowe i jelita będą ci wdzięczne. Wystarczy 1 łyżka Nawet nie wiesz, kiedy przytyjesz. Te soki to prawdziwa bomba kaloryczna

Niebieskie światło utrudnia zasypianie

Badania wykazały, że znaczny wpływ na problemy z zasypianiem może mieć niebieskie światło, emitowane przez sprzęty elektroniczne. Chodzi tu m.in. o telewizory, laptopy, ekrany komputerów czy też telefonów. Żeby odpowiedzieć na pytanie “dlaczego tak się dzieje?”, warto skupić się na chwilę nad całym procesem zasypiania. 

Otóż, gdy zapada wieczór i na dworze robi się coraz ciemniej, nasz organizm zaczyna wydzielać melatoninę — hormon produkowany przez szyszynkę, który odpowiedzialny jest za regulację rytmu dobowego, w tym właśnie snu. Im więcej melatoniny, tym bardziej jesteśmy senni (u seniorów produkcja melatoniny spada, stąd też częstsze problemy ze snem). 

Niestety, niebieskie światło zaburza cały ten rytm, ponieważ hamuje uwalnianie melatoniny, co potwierdza Amerykańskie Towarzystwo Naukowe. Jakby tego było mało, światło to oddziałuje na te części w mózgu, które są odpowiedzialne za pobudzenie, czyli podniesienie tętna, ciśnienia, a nawet temperatury ciała. To wszystko sprawia, że dużo trudniej nam zasnąć, a sam sen jest płytki i stosunkowo łatwo się z niego wybudzić.
 

Zmień nawyki, zrezygnuj z telewizji przed spaniem

Jeśli i ty zmagasz się z trudnościami w zaśnięciu, zmień swoje codzienne rytuały. Bardzo ważne jest, by zrezygnować z wieczornego oglądania telewizji, przeglądania telefonu lub pracy przed komputerem. Lepiej porzucić te aktywności na mniej więcej pół godziny (do godziny) przed położeniem się spać — dzięki temu organizm będzie mógł się wyciszyć i zacząć zwiększoną produkcję melatoniny. 

Warto też odpowiednio zorganizować sobie przestrzeń do spania: odpowiedni materac i poduszka to tylko początek. Ważne jest, by miejsce w którym śpimy było wydzielone (lepiej nie traktować łóżka jak kanapy w salonie), zacienione i ciche. Sen mogą ułatwić także delikatne dźwięki kojącej, relaksującej muzyki. 

Telewizor wieczorem
fot. Canva/Kaspars Grinvalds