Silver.Lelum.pl > Zdrowie i żywienie > Osiem godzin snu to już przeszłość. Tyle godzin powinniśmy spać w ciągu doby
Magdalena Pawłowska
Magdalena Pawłowska 06.06.2024 13:29

Osiem godzin snu to już przeszłość. Tyle godzin powinniśmy spać w ciągu doby

Kobieta śpi w łóżku
fot. Canva/ microgen

Do niedawna panowała opinia, że zdrowy, dorosły człowiek powinien spać około ośmiu godzin w ciągu doby. Jednak teraz, po przeprowadzeniu szczegółowych badań i analiz, naukowcy wyznaczyli całkiem nowy czas. Ile więc powinniśmy spać, by wypocząć i odpowiednio zregenerować organizm? 
 

Dobry sen na dobre zdrowie, czyli jak ilość snu wpływa na organizm

Sen to jeden z podstawowych elementów życia. Dzięki odpowiedniej ilości głębokiego snu organizm może się regenerować i działać sprawnie i wydajnie. Sen jest niezbędny dla układu nerwowego oraz prawidłowego funkcjonowania neuroprzekaźników. Jeśli śpimy zbyt mało i zbyt krótko: zaburzone zostają funkcje poznawcze, a to sprawia, że czujemy się nie tylko niewyspani, ale także mamy trudności w skoncentrowaniu się i zapamiętywaniu.

Niedostateczna ilość snu powoduje, że zwykłe, codziennie trudności zaczynają sprawiać nam problem. Naukowcy porównują ten stan do objawów upojenia alkoholowego bądź zespołu ADHD: niewyspany człowiek jest drażliwy i ma problemy z mówieniem oraz skupieniem się na wykonywaniu określonej czynności. Chroniczne niedobory snu zwiększają ryzyko otyłości, depresji, zaburzeń ze strony układu krążenia oraz układu nerwowego, a także wpływają na obniżenie odporności.
 

Zgaga "lubi" tę pozycję snu. Lepiej przewrócić się na drugi bok Najlepsze ćwiczenia na poprawę pamięci. Sport idealny dla osób po 50-tce

Ile powinniśmy spać, by dobrze się wyspać? Są nowe dane

Do tej pory przyjmowało się, że optymalna ilość snu dla zdrowego, dorosłego człowieka wynosi osiem godzin. Oczywiście, u każdego wygląda to nieco inaczej, bo niektórym wystarczy 6 godzin, a inni potrzebują ich około 9, jednak standardową, przyjętą wartością było osiem godzin nieprzerwanego snu.

Teraz pojawiły się nowe zalecenia. Profesor Daniel Lieberman z Uniwersytetu na Harwardzie przeprowadził szczegółowe badania i wysnuł wniosek, że idealna ilość snu dla dorosłych osób to... siedem godzin. Przyjął widełki od 6 do 9 godzin z zaznaczeniem, że to właśnie 7 godzin jest wartością najlepszą dla zdrowia i sprawności organizmu. Tezę tę potwierdza również badanie opublikowane w czasopiśmie "Nature Anging" w 2022 roku.

Nieco inaczej wygląda to oczywiście w przypadku dzieci oraz osób chorych, które potrzebują zdecydowanie więcej snu. Dzieci w wieku od 6 do 12 lat potrzebują od 9 do 12 godzin na dobę, podczas gdy nastolatki od 8 do 10 godzin.

Czytaj też: To najzdrowsza pozycja do snu. Kto tak śpi, wysypia się lepiej
 

Tego nie rób przed snem! Niebieskie światło utrudnia zasypianie

Zarówno prof. Daniel Lieberman jak i inni badacze zajmujący się snem i jego wpływem na organizm zgodnie przyznają, że niebieskie światło, emitowane przez ekrany telewizorów, laptopów i telefonów, w zasadniczy sposób zaburza jakość snu. Jeśli przed spaniem będziesz oglądać telewizję lub pracować na komputerze — możesz mieć problemy z zaśnięciem, a jeśli już zaśniesz, trudniej będzie ci wejść w fazę snu głębokiego, w trakcie którego organizm najlepiej się regeneruje. 

Kiedy umieszczono czujniki na ludziach, którzy nie mają dostępu do elektryczności, telewizorów, telefonów ani żadnego z tych gadżetów, okazuje się, że śpią po pięć czy sześć godzin na dobę i nie potrzebują dodatkowych drzemek - przyznał prof. Daniel Lieberman. 

To właśnie wszechobecny dostęp do elektroniki, z którą spotykamy się praktycznie na każdym kroku sprawia, że potrzebujemy coraz więcej snu. Jeśli więc zmagasz się z bezsennością, w pierwszej kolejności postaraj się wyeliminować niebieskie światło przed snem. Zrezygnuj z oglądania telewizji godzinę przed położeniem się do łóżka. Zamiast tego sięgnij po książkę, układaj puzzle, graj w planszówki lub po prostu zrelaksuj się przy dźwiękach ulubionej muzyki. 

Telewizor nocą
fot. Canva/ AndreyPopov