Silver.Lelum.pl > Zdrowie i żywienie > Nie tylko dla dzieci, ale i dla dorosłych. Już jedna szklanka ułatwia zasypianie
Magdalena Pawłowska
Magdalena Pawłowska 13.06.2024 16:43

Nie tylko dla dzieci, ale i dla dorosłych. Już jedna szklanka ułatwia zasypianie

Kobieta śpi w łóżku
fot. Canva/ Ron Lach

Problemy z zasypianiem to sytuacje, z którymi zmaga się coraz więcej osób. Nic dziwnego, że wielu z nas z ochotą sięga po środki farmakologiczne, ułatwiające spokojny i głęboki sen. Zanim jednak zdecydujesz się na leki, wypróbuj naturalnych sposobów wspomagających zasypianie. Z pomocą przychodzi... szklanka ciepłego mleka, stosowana jeszcze przez matki i babki.  
 

Dlaczego nie mogę zasnąć? Przyczyny bezsenności

Bezsenność to problem, z którym boryka się szacunkowo od 8% do 12% całej ludzkiej populacji. Niestety, wszechobecna elektronika, coraz większa ilość bodźców i stresu powodują, że trudno nam zasnąć. Przyczyn bezsenności jest jednak dużo więcej:

  • choroby układu krążenia
  • choroby układu nerwowego
  • chroniczny stres
  • używki (alkohol, papierosy, itp.)
  • nieprawidłowa higiena snu
  • leki
  • bezdech senny

W obecnych czasach zasypianie znacznie utrudnia także niebieskie światło emitowane przez wiele urządzeń elektrycznych, w tym telewizory, ekrany komputerów lub telefony. Niestety, problemy ze snem mogą skutecznie utrudnić codziennie funkcjonowanie. Niedostateczna ilość snu powoduje kłopoty ze skupieniem i zapamiętywaniem, a co więcej osłabia odporność i niekorzystnie wpływa na układ nerwowy.
 

Osiem godzin snu to już przeszłość. Tyle godzin powinniśmy spać w ciągu doby Diabelnie skuteczny przy chorobach stawów. Łagodzi ból i zmniejsza dolegliwości

Szklanka ciepłego mleka na dobry sen. Dlaczego mleko ułatwia zasypianie?

Jednym ze skutecznych sposobów ułatwiających zasypianie, który znały już nasze babki i prababki, jest wypicie szklanki ciepłego mleko tuż przed pójściem spać. Wszystko za sprawą jednego, ważnego związku zawartego w mleku. Chodzi o tryptofan, który ułatwia organizmowi wyciszenie się i zaśnięcie. Naukowcy zaobserwowali, że im wyższa jest ilość tryptofanu w diecie, tym dłużej i lepiej śpimy, szybciej zasypiamy i mniej budzimy się w nocy. 

Badacze z Chin, prowadząc eksperymenty na myszach, wykazali także, że jest jeszcze jeden składnik mleka, który może ułatwiać zasypianie. Znany jest jako hydrolizat trypsyny kazeiny (CTH). Poza tym ciepłe mleko syci i rozgrzewa organizm, a to naturalne, że gdy jesteśmy najedzeni i jest nam ciepło, stajemy się bardziej senni. 
 

Ile mleka wypić, by szybciej zasnąć?

Jeśli dla łatwiejszego zasypiania mielibyśmy polegać wyłącznie na tryptofanie, to musielibyśmy wypić około 6 litrów mleka, by jego stężenie w organizmie urosło do poziomu ułatwiającego sen. Jednak w mleku zawarte są również inne substancje, pomagające zwalczać bezsenność.

Tak naprawdę już jedna szklanka mleka może sprawić, że szybciej uda nam się zasnąć. Lepiej zresztą nie pić przed snem więcej, ponieważ mleko, jak każdy inny napój, ma właściwości moczopędne i w przypadku wypicia większej ilości przed położeniem się do łóżka, to chęć pójścia do toalety może stać się przyczyną nocnych wybudzeń. 

Szklanka mleka
fot. Canva/etorres69
Tagi: sen dieta Zdrowie