Silver.Lelum.pl > Zdrowie i żywienie > Powstała piramida ruchu dla dojrzałych osób. Zobacz, czy wyrabiasz normę
Sara Karmańska
Sara Karmańska 22.04.2024 15:41

Powstała piramida ruchu dla dojrzałych osób. Zobacz, czy wyrabiasz normę

aktywni ludzie w dojrzałym wieku
Fot. Canva/FatCamera, Getty Images Signature

Regularna aktywność fizyczna ma duży wpływ na nasze zdrowie i pomaga cieszyć się sprawnością przez długie lata. Ćwiczenia nie tylko wspomagają poszczególne układy organizmu, ale również pomagają zapobiegać upadkom, chorobom, bólom oraz nadwadze i otyłości. Istnieją wytyczne odnośnie czasu, jaki tygodniowo powinniśmy spędzać w ruchu. Wyrabiacie tę normę?

Zasady dobrego żywienia i ruchu: piramida zdrowia

Wraz z piramidą zdrowego żywienia i aktywności fizycznej powstały ogólne zasady dotyczące zdrowego żywienia. Zgodnie z wytycznymi, osoby dorosłe powinny przestrzegać dziesięciu zasad.

Wśród nich najważniejsze są regularne posiłki, które powinny być spożywane co 3-4 godziny. W sumie powinniśmy przyjmować 4-5 posiłków dziennie. Dużą część naszej diety powinny stanowić owoce i warzywa. Najlepiej, gdy będą połową każdego z posiłków, ale należy pamiętać o proporcjach – ¾ menu powinny stanowić warzywa, a 1/4 owoce. 

W diecie powinny znaleźć się produkty zbożowe, a zwłaszcza pełnoziarniste. Osoby dorosłe powinny pić też dziennie 2 duże szklanki mleka, które można zastąpić jogurtem, kefirem lub częściowo serem. 

Z powodów zdrowotnych powinno się ograniczyć jedzenie mięsa i tłuszczów odzwierzęcych. Powinny zostać zastąpione rybami, roślinami strączkowymi, jajami i olejami roślinnymi. Ponadto należy unikać spożycia cukru i słodyczy oraz dosalania produktów

Nie można również zapominać o piciu co najmniej 1,5 litra wody dziennie. Alkohol najlepiej odstawić całkowicie.

Gimnastyka, którą zrobisz w każdej chwili. Wystarczy wziąć piłeczkę w dłoń Basen to nie tylko "robienie długości". Co robić, żeby trening nie nudził?

Piramida ruchu dla dojrzałych osób

Podstawę piramidy zdrowia stanowi aktywność fizyczna. Ćwiczenia zostały podzielone na kilka grup. 

Zgodnie z zaleceniami, codziennie powinno się chodzić na spacery, a także wybierać schody zamiast windy i chodzenie pieszo do celu. Od 3 do 5 razy w tygodniu powinno się uprawiać sport taki jak jazda rowerem, nordic walking, tenis, taniec czy jogging. Dodatkowo 2-3 razy w tygodniu warto wykonywać takie ćwiczenia jak joga, rozciąganie, gimnastyka, siłownia plenerowa czy tai chi. Równocześnie do minimum powinno się ograniczyć siedzenie i pracę przy komputerze. 

ZOBACZ TEŻ: Kontakt z naturą poprawia zdrowie. Wyniki badań nie kłamią

Ile czasu ćwiczyć tygodniowo?

Zgodnie z zaleceniami NFZ, osoby dorosłe w każdym wieku powinny spędzać na ćwiczeniach 225-375 minut tygodniowo. W tym 150-300 minut to czas na ćwiczenia o umiarkowanej intensywności, a 75 minut na ćwiczenia bardziej intensywne.

Ponadto zgodnie z zaleceniami sesje aktywności fizycznej powinny być równomiernie rozłożone na przestrzeni tygodnia, np. na 4-5 dni w tygodniu. Najlepiej jednak jeśli będziemy wykonywać ćwiczenia codziennie. Każda sesja aktywności fizycznej powinna trwać co najmniej 10 minut

aktywni ludzie w dojrzałym wieku, fot. CanvaRobert Kneschke.jpg
Fot. Canva/Robert Kneschke
aktywni ludzie w dojrzałym wieku, fot. CanvaKzenon.jpg
Fot. Canva/Kzenon