Odczuwasz skutki uboczne leków? Tak pomożesz sobie i innym
Każdego z nas to kiedyś czeka. Z roku na rok nieubłaganie nasz organizm ulega procesom starzenia się. Kwestią czasu jest, aż zażywanie farmaceutyków na choroby przewlekłe stanie się naszą codziennością. Dlatego też warto zapoznać się z tym, co robić w przypadku odczuwania skutków ubocznych leków. W taki sposób pomożemy nie tylko sobie, ale i innym.
Czym są skutki uboczne leków?
Skutki uboczne leków, to wszelkie działania niepożądane, które mogą wystąpić po zażyciu danego środka. Dotyczą one nie tylko substancji zażywanych na polecenie lekarza. Czasem dolegliwości zdrowotne możemy odczuć nawet po przyjęciu środków przeciwbólowych, czy leków nasennych.
Niezwykle ważne jest, aby nie bagatelizować jakichkolwiek skutków ubocznych leków, o których wspomina producent. Wszelkie działania niepożądane wypisane są na ulotce farmaceutyków, aczkolwiek nasze obawy powinno wzbudzić jakiekolwiek złe samopoczucie. Istnieje bowiem możliwość, że nasz organizm zareagował na substancje aktywne w sposób, o jakim nie wspomniał wydawca leku.
Gdzie można zgłosić działania niepożądane leków?
Jeśli odczuwacie niepokojące objawy po zażyciu dowolnych środków leczniczych, natychmiast skonsultujcie się z lekarzem. Nie warto bagatelizować symptomów złego samopoczucia. Niegroźne dolegliwości mogą być bowiem przyczyną poważnych powikłań.
Po skonsultowaniu skutków ubocznych leków z lekarzem możecie zgłosić się także do Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych lub skontaktować się bezpośrednio z producentem danego specyfiku . Możecie poprosić także lekarza, aby zadbał o to, by producent leków dowiedział się o działaniach niepożądanych farmaceutyków.
ZOBACZ TAKŻE: To trzeba jeść, by zachować dobry wzrok. Jedno warzywo jest szczególnie ważne
Dlaczego zgłaszania skutków ubocznych leków jest tak ważne?
Chociaż producent, wypuszczając na rynek nowy produkt leczniczy, powinien go odpowiednio przebadać, istnieje ryzyko, że nie będzie on w stanie ustalić częstotliwości występowania danych skutków ubocznych, bądź w toku badań nie wykryje wszystkich możliwych działań niepożądanych .
Dzięki zgłoszeniom pacjentów o skutkach ubocznych leków producent ma szanse na dopracowanie swojego farmaceutyku, bardziej precyzyjnego określenia częstotliwości występowania skutków ubocznych korzystania z jego produktów, czy także zweryfikowania działań niepożądanych, jakie mogą wystąpić u pacjentów. Dzięki temu zadbacie nie tylko o swoje zdrowie, ale uchronicie innych pacjentów przed skutkami ubocznymi leków.