Silver.Lelum.pl > Zdrowie i żywienie > Piwo bezalkoholowe nie jest obojętne dla zdrowia. Kluczowy jest jeden składnik
Łukasz Jadaś
Łukasz Jadaś 23.07.2024 13:31

Piwo bezalkoholowe nie jest obojętne dla zdrowia. Kluczowy jest jeden składnik

Piwo bezalkoholowe
Fot. Canva/Rido

Piwo bezalkoholowe ma kilka oczywistych przewag nad piwem zwykłym, jeżeli chodzi o wpływ na nasze zdrowie. Jeżeli myślimy o prawidłowym odżywianiu, piwo bez alkoholu zawsze będzie lepszym wyborem. Czy jednak piwa typu "0,0%" mają jeszcze inne właściwości, jeżeli chodzi o wpływ na zdrowie i funkcjonowanie organizmu?

Polacy chętniej sięgają po piwa bez alkoholu. Wyniki badań

We wnioskach jednego z badań opublikowanych przez medyczne czasopismo "The Lancet" wynika, że coś takiego jak "bezpieczny limit spożywania alkoholu" nie istnieje. Żadna dawka nie jest obojętna dla zdrowia. Nawet niewielka ilość może zaszkodzić i negatywnie odbić się zarówno na zdrowiu fizycznym, jak i psychicznym.

Świadomość szkodliwości alkoholu w ostatnich latach gwałtownie wzrosła. Widać to w statystykach sprzedaży zarówno mocnych alkoholi, jak i "zwykłego" piwa. Mówi się o trendzie "NoLo" ("no alcohol" / “low alcohol”). "NoLO" oznacza zarówno skrótowe określenie napojów bezalkoholowych, jak i styl życia, który eliminuje alkohol z diety.

Jak pokazują najnowsze dane GUS, w 2023 roku sprzedaż mocnego alkoholu spadła o 11,2 proc. z roku na rok. Dane udostępnione przez Związek Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego w Polsce mówią zaś, że w całym 2023 roku sprzedaż piwa (ogółem, wszystkie kategorie) była niższa o 6,9 proc.

Jedyna kategoria piwa, w której sprzedaż nie spadła lub spadła bardzo lekko, to piwa bezalkoholowe i niskoalkoholowe - wynika z informacji związku. Co więcej, Polska stała się w ciągu ostatnich lat jednym z czołowych producentów tego rodzaju piwa w Europie.

Projekt bez nazwy - 2024-07-23T131838.403.jpg
Fot. Canva/Belema
W PRL jego dobranockę oglądał cały kraj. Wołania o pomoc nikt nie usłyszał Taką "czternastkę" dostaniesz. Dla jednych 1780 zł, dla innych ani grosza

Piwo bezalkoholowe a zdrowie. Chodzi o polifenole

By zrobić piwo, potrzebne są trzy podstawowe składniki: woda, słód (np. jęczmienny lub pszeniczny) i chmiel. Zarówno jęczmień i pszenica, jak i chmiel, zawierają szereg składników, które wpływają na jego styl, barwę i smak, ale także na właściwości piwa dla zdrowia. Najcenniejsze z tych składników to polifenole.

Jak wskazują badania, poliflenole pochodzące z chmielu i jęczmienia charakteryzują się m.in. działaniem:

  • antyoksydacyjnym,
  • przeciwzapalnym,
  • przeciwnowotworowym, 
  • estrogennym.

Bezsprzeczny jest fakt, że picie nadmiernych ilości napojów alkoholowych, w tym również piwa, wywiera negatywny wpływ na zdrowie, warto natomiast zwrócić uwagę na występujące w chmielu związki o wielokierunkowym działaniu, gdyż niektóre z nich mogą charakteryzować się właściwościami prozdrowotnymi” - czytamy w pracy Aleksandry Kołoty, Michała Oczkowskiego i Joanny Gromadzkiej-Ostrowskiej z Katedry Dietetyki w Zakładzie Dietetyki SGGW.

Autorki innego opracowania podkreślają ponadto, że "polifenole, jako naturalne przeciwutleniacze, zabezpieczają składniki w piwie przed niekorzystnymi procesami utleniania, zapewniają dłuższą stabilność smakowo-zapachową". A jednocześnie sprawiają, że "napój ten wykazuje właściwości prozdrowotne" - czytamy w badaniu "Wpływ procesów przetwórczych na zawartość polifenoli w piwach" opublikowanym przez Polskie Towarzystwo Farmaceutyczne.

Polifenole z piwa bezalkoholowego a wysiłek fizyczny. Przeprowadzono eksperyment

Jak czytamy w badaniach badaczek i badaczy z SGGW, piwo bezalkoholowe bogate w polifenole korzystnie działa np. na układ odpornościowy osób podejmujących duży wysiłek fizyczny.

Naukowcy podają za przykład eksperyment, w którym wzięli udział biegacze długodystansowi. Zazwyczaj po ukończeniu maratonu często zapadali na choroby górnych dróg oddechowych. Badanie wykazało, że sportowcy pijący pszeniczne piwo bezalkoholowe byli trzykrotnie mniej podatni na infekcje po ukończeniu forsownego biegu, w porównaniu do grupy otrzymującej placebo.

Projekt bez nazwy - 2024-07-23T131928.716.jpg
Fot. Canva/PavelKant

Doświadczenie to pokazuje, że związki polifenolowe mają korzystne oddziaływanie na zdrowie. A co bardzo istotne, nie jest konieczne stosowanie ich wraz z alkoholem.

Wartości odżywcze piwa bezalkoholowego. Nie tylko polifenole

Co korzystnego dla zdrowia, oprócz polifenoloi, znajdziemy w piwie bezalkoholowym? 

Są to m.in. witaminy z grupy B (niacyna, ryboflawina, foliany), minerały (magnez, potas, fosfor) i błonnik pokarmowy. Podobnie jak w przypadku polifenoli, obecność alkoholu jest im całkowicie zbędna do wyzwolenia korzystnych dla zdrowia właściwości. Piwo bezalkoholowe ma też stosunkowo niski indeks glikemiczny, więc może być dobrym wyborem także dla cukrzyków.

Jeżeli chodzi o więc o zdrowie fizyczne, to - jak wynika z badań - piwo bezalkoholowe będzie zawsze lepszą alternatywą dla piwa "zwykłego", a tym bardziej dla mocnych alkoholi. Trzeba natomiast podkreślić, że przytoczone opracowania naukowe nie badały wpływu picia bezalkoholowego na zdrowie psychiczne w przypadku uzależnień i terapii. 

Dodatkowo, przytoczone badania mówią o zaletach "zwykłego" piwa bezalkoholowego, bez dodatków w postaci cukrów czy syropów cukrowych. W ich przypadku wartości odżywcze mogą się różnić, a w składzie mogą pojawić się niepożądane składniki, takie jak dodatkowe "ulepszacze" smaku.