Polskie miasteczko zakochanych. Przyjeżdżają tu na bułeczki z lubczykiem
To miasteczko zabytków i zakochanych. Nie jest duże, bo liczy niespełna 20 tysięcy mieszkańców, ale atrakcji mogą pozazdrościć mu największe turystyczne miasta. Chełmno od lat przyciąga turystów z całej Polski. Nie tylko tych zakochanych, choć właśnie to oni najbardziej docenią romantyczne zakątki tego przepięknego miasta.
Chełmno: jak dojechać i gdzie się zatrzymać?
Chełmno położone jest w północno-środkowej części województwa kujawsko-pomorskiego , nad Wisłą. Ma dogodną lokalizację pod względem komunikacyjnym, przy głównej drodze krajowej, więc dojazd autem będzie wygodny. Można też wybrać podróż autobusem.
W Chełmnie i najbliższej okolicy znajdziemy kilkadziesiąt hoteli, apartamentów i innych miejsc noclegowych o różnym standardzie.
Ceny dobrze ocenianych przez gości apartamentów blisko centrum miasta zaczynają się od ok. 200 zł za dobę . Jest jednak w czym wybierać i nietrudno znaleźć w mieście lub bliskiej okolicy nocleg w dowolnych "widełkach" cenowych.
Chełmno to "miasto zakochanych"
Dlaczego Chełmno nazywa się "miastem zakochanych" lub "miastem miłości"? Ma to związek z główną atrakcją Chełmna. Z miastem związany jest bowiem kult św. Walentego, patrona zakochanych. W chełmińskim kościele farnym pw. Wniebowzięcia NMP przechowywana jest jego relikwia.
"Jest to głowa tego Świętego, jak się zwykle wyrażają, ale w rzeczywistości nieznaczna tylko jej cząstka. Przechowuje się w kościele, w skarbcu; umieszczona jest w kosztownej puszce, w kształcie regularnego ośmioboku misternie wyrabianej. Puszka jest cała ze srebra , wysoka jednę stopę, waży około trzy funty; u góry ma okrągłą pokrywę w kształcie kopuły robioną, w której wspomniana relikwia spoczywa i może być przez szkło widziana i całowana; objętości ma ta relikwia około dwa palce" - głosi opis z 1880 roku.
Od 2002 roku relikwia wystawiana jest na widok publiczny. To właśnie tutaj organizowane są jedyne w Polsce tak huczne obchody Dnia Świętego Walentego tzw. „Walentynki Chełmińskie” . Stąd to właśnie Chełmno zyskało swój uroczy przydomek.
Co warto robić w Chełmnie?
Podobno najprzyjemniej w Chełmnie jest wyjść na spacer i pobłądzić w pełnych uroku ulicach miasta. Gdziekolwiek byśmy nie poszli, będą towarzyszyć nam serca : na ulicach, wystawach sklepów, ławeczkach, w kawiarniach, a nawet na trawnikach w postaci dywanów kwiatowych.
Ciekawych i romantycznych miejsc jest tu tyle, że z pewnością będziemy zachwyceni czekającymi na nas niespodziankami. Nie bez powodu o Chełmnie mówi się nie tylko jako o "mieście miłości", ale też jako o "małym Krakowie" czy "polskim Carcassonne" .
Na pewno trzeba wejść na wieżę kościoła pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Wieża ta jest najwyższym punktem widokowym w Chełmnie i to właśnie z tarasu na jej szczycie podziwiać można podobno "najpiękniejszy widok na świecie" - miasto i Dolinę Dolnej Wisły. To gra słów - w pobliżu położone jest bowiem miasto Świecie.
Jeżeli jednak chcemy ułożyć sobie konkretny plan, warto skorzystać z dostępnej przez cały rok oferty zorganizowanych spacerów po Chełmnie . Wiele z nich jest całkowicie bezpłatnych.
W Chełmnie warto zobaczyć m.in.:
- taras widokowy na wieży kościoła pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny,
- renesansowy ratusz,
- prawie kompletny obwód murów miejskich z basztami,
- liczne zabytkowe kamienice, m.in.: Kamienica Cywińskich, Kamienica przy ul. Grudziądzkiej 18, Kamienice przy Rynku,
- spichrze, m.in. spichrz szachulcowy z przełomu XVIII i XIX w. przy ul. Podmurnej 7,
- pozostałości twierdzy Chełmno na przedpolach miasta.
Koło Przewodników PTTK Chełmno proponuje też tradycyjne zwiedzanie Chełmna oraz trasy dłuższe kilkukilometrowe piesze i rowerowe. Wśród popularnych tras znajdziemy m.in. zwiedzanie śladami św. Walentego czy zwiedzanie szlakiem starego Chełmna.
Chełmińską Informację Turystyczną znajdziemy w Muzeum Ziemi Chełmińskiej w ratuszu, przy ul. Rynek 28.
Bułeczki z Chełmna: tego trzeba spróbować
Jak radzi oficjalny przewodnik po mieście, do Chełmna warto przyjechać także po to, aby posmakować lokalnych specjałów. To słynne bułeczki z lubczykiem . Zwane są "walentynkowymi", ale wypiekane są przez cały rok.
W licznych cukierniach, kawiarniach i restauracjach znajdziemy także wiele przysmaków i deserów w kształcie serca. Popularne są też "brzozowskie serduszka", czyli kruche ciasteczka wypiekane wyłącznie przez okoliczne Koło Gospodyń Wiejskich .
Kulinarne atrakcje Chełmna to oczywiście nie tylko słodkości "walentynkowe". W Chełmnie warto spróbować, a może też i zabrać do domu, lokalny smalec z lubczykiem, śliwkowe powidła chełmińskie , liczne lokalne sery, miody, a nawet piwo wyrabiane w reaktywowanym po kilkudziesięciu latach Browarze Chełmińskim.