Silver.Lelum.pl Aktywność Silversa Posadź to w ogrodzie i nie martw się o kleszcze! Będą omijać twój dom z daleka
fot. Canva/imv ; Canva/Syda Productions

Posadź to w ogrodzie i nie martw się o kleszcze! Będą omijać twój dom z daleka

7 kwietnia 2024

Kleszcze to zmora wiosenno-letnich miesięcy. Niestety, to właśnie one sprawiają, że relaks na trawie czy spacer po lesie mogą mieć poważne konsekwencje zdrowotne. Małe pajęczaki można znaleźć także w przydomowych ogródkach, co jest niebezpieczne dla domowników. Na szczęście jest pewna roślina, która skutecznie odstrasza nie tylko kleszcze, ale też komary.

Coraz więcej kleszczy w Polsce. Ich ukąszenie może być niebezpieczne

Mimo że są malutkie, bo osiągają wielkość co najwyżej 30 mm , i czasami trudno je dostrzec, to potrafią być bardzo niebezpieczne. Kleszcze na dobre zadomowiły się już w polskich lasach, parkach i ogrodach . Samo ugryzienie kleszcza nie jest bolesne — jest wręcz niewyczuwalne, co tylko pogarsza ogólną sytuację. Kleszcze przenoszą bowiem różnego rodzaju choroby , więc kluczowe jest ich szybkie wykrycie i skuteczne usunięcie.

Wszystko dlatego, że wraz z ugryzieniem kleszcz wpuszcza do organizmu żywiciela (np. człowieka) liczne niebezpieczne patogeny, prowadzące do rozwoju takich chorób jak:

  • borelioza
  • kleszczowe zapalenie mózgu
  • babeszjoza
  • ludzka anaplazmoza granulocytarna
  • ludzka erlichioza monocytarna
  • grypa bałkańska
  • tularemia


Ponadto ich ugryzienie może prowadzić do wielu zmian skórnych i alergii. Niestety, obecnie w Polsce kleszczy jest coraz więcej, dlatego spędzając czas na świeżym powietrzu, nie tylko w lesie, ale nawet u siebie w ogródku trzeba bardzo uważać. Warto też zastosować skuteczne metody, które zmniejszają ryzyko ataku pajęczaka.

Kleszcz
fot. Canva/ArtBoyMB


Dieta na wiosnę, by czuć się młodo i zdrowo. Co jeść, a czego unikać?
Wystarczy wyrobić jeden nawyk na spacerach. Poprawia nastrój na 8 godzin

Wrotycz pospolity ochroni przed kleszczami

To naturalne, że wraz z nadejściem ciepłych dni chcemy spędzać jak najwięcej czasu na świeżym powietrzu. W najlepszej sytuacji są posiadacze własnych domów z ogródkiem, którzy mogą odpoczywać na zielonej trawie kiedy tylko zapragną! Niestety, kleszcze mogą skutecznie pokrzyżować te plany. Ich obecność w trawie sprawia, że z coraz większą obawą podchodzimy do organizacji pikników czy bosego biegania po podwórku . Na szczęście nie ma takich problemów, których nie dałoby się rozwiązać. Jest pewna roślina, której obecność w ogrodzie skutecznie odstrasza różnego rodzaju owady, komary i kleszcze.

Wrotycz pospolity , bo o nim mowa, to wysoka na 1,5 metra roślina o spłaszczonych, pomarańczowo żółtych kwiatach. Jak sama nazwa wskazuje, w Polsce jest dość pospolita i występuje przy drogach i na miedzach. Jej uprawa jest bardzo prosta, ale należy ją kontrolować, ponieważ wrotycz jest dość mocno ekspansywna i może zdominować ogród. Chociaż, przy takich zagrożeniach, jakie niosą kleszcze, może nie byłoby to złe rozwiązanie. Wrotycz ma bowiem niezwykłe właściwości, które sprawiają, że owady i pajęczaki trzymają się od niej z daleka. Wszystko za sprawą swojego charakterystycznego zapachu, przypominającego nieco kamforę. To jeden z tych aromatów, którego owady wyjątkowo nie lubią. Im więcej wrotycza w ogrodzie, tym mniej kleszczy i komarów.

Wrotycz pospolita
fot. Canva/Алексей Филатов

Czytaj też: Zrób to raz na 3 lata i nie martw się o kleszcze. Najlepsza metoda

Inne metody ochrony przed kleszczami

Wrotycz to dobre rozwiązanie, by uchronić otoczenie domu przed niebezpiecznymi pajęczakami. Jednak na kleszcze można trafić nie tylko w przydomowym ogródku, ale praktycznie wszędzie tam, gdzie znajdują się trawy, drzewa i krzewy. Dlatego wychodząc na spacer, warto zastosować środki ochrony, które zmniejszą ryzyko ugryzienia kleszcza i pomogą ochronić swoje zdrowie :

  1. Idąc do lasu lub w miejsca, gdzie znajduje się największa ilość kleszczy, zadbaj o to, by zasłonić ręce i nogi. Dobrze jest ubrać długie spodnie i koszulki z długim rękawem.
  2. Użyj sprayu odstraszającego owady.
  3. Wybierz jasną odzież, na której łatwiej będzie zobaczyć drobne pajęczaki.
  4. Planując spacer, wybierz godziny popołudniowe, ponieważ kleszcze są najbardziej aktywne rano i późnym popołudniem.
  5. Dokładnie obejrzyj ciało po powrocie do domu.

Najważniejsze, by nie rezygnować z aktywności na świeżym powietrzu, ponieważ udowodniono, że kontakt z naturą poprawia zdrowie , co dotyczy zarówno młodych osób jak i seniorów. Przebywanie na dworze, sport, a nawet zwykły relaks mogą zdziałać cuda!

Przycinanie roślin na wiosnę. Zadbaj o siebie i ogród
Proste ćwiczenia dla każdego. Możesz je wykonać w domu
Obserwuj nas w
autor
Magdalena Pawłowska

Ukończyłam studia dziennikarskie na Uniwersytecie Szczecińskim. Z mediami związania jest prawie 15 lat, w swojej karierze miałam do czynienia zarówno z pracą radiowca, dziennikarza jak i reportera online. Przeszłam kursy z zakresu SEO oraz prowadzenia social mediów.

Prywatnie jestem mamą na cały etat. Moją pasją jest jazda konna, której poświęcam każdą wolną chwilę.

 

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@lelum.pl
zdrowie i żywienie pielęgnacja i uroda aktywność Silversa Gwiazdy z życia wzięte quizy