Silver.Lelum.pl > Z życia wzięte > Przed Polakami ważna decyzja. Chodzi o PESEL, od czerwca duże zmiany
Łukasz Jadaś
Łukasz Jadaś 09.05.2024 13:05

Przed Polakami ważna decyzja. Chodzi o PESEL, od czerwca duże zmiany

Numer PESEL
Fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Nadchodzi duża zmiana związana z numerami PESEL. Już od 1 czerwca 2024 r. czeka nas mała rewolucja w bankach i instytucjach finansowych. Chodzi o bezpieczeństwo naszych pieniędzy. Możemy ułatwić sobie życie i zabezpieczyć się przed oszustwami. By to zrobić, trzeba zastrzec swój numer PESEL.

Numer PESEL: duże zmiany od 1 czerwca

Już od 1 czerwca banki, firmy finansowe czy telekomunikacyjne będą miały obowiązek weryfikować, czy nasz numer PESEL jest zastrzeżony. Zrobią to np. zawieraniu umowy kredytu lub pożyczki.

Co to oznacza dla przeciętnej Polki i Polaka?

Jeżeli zastrzeżemy swój PESEL, zabezpieczymy się np. przed coraz częstszymi oszustwami. Zdarzają się sytuacje, gdy dochodzi do kradzieży tożsamości. Przestępcy korzystają wtedy z naszego numeru PESEL, by zaciągnąć w naszym imieniu kredyt czy pożyczkę. Potem to my musimy spłacać te zobowiązania.

To istotne szczególnie dla osób dojrzałych. Jak wynika z badania Biura Informacji Kredytowej, 8 proc. osób powyżej 60. roku życia doświadczyło kradzieży dokumentów poświadczających tożsamość. 

W przypadku gdy nasz PESEL wraz z innymi danymi dostaną się w niepowołane ręce, może to oznaczać duże kłopoty. Na szczęście można temu zapobiec. Wystarczy zastrzec swój numer PESEL, a od 1 czerwca 2024 r. będziemy mogli czuć się bezpieczniej.

Projekt bez nazwy - 2024-05-09T125447.583.jpg
Fot. Canva/MiloszKubiak
Kobieta nakłada maść
Była w apteczce każdej babci. Skarb z PRL, o którym krążyły legendy
Smutna kobieta
"Syn dzwoni, a ja udaję, że mnie nie ma". Wizyty dzieci mogą być kłopotem

Jak zastrzec PESEL?

Zastrzeżenie numeru PESEL jest bajecznie łatwe i załatwimy to nie wychodząc z domu. A wszystko w mniej niż minutę.

Wystarczy włączyć aplikację mObywatel w swoim smartfonie. Następnie wybieramy opcję "Zastrzeż PESEL" w sekcji usług. Potem, używając suwaka w aplikacji, można zastrzec swój PESEL lub cofnąć takie zastrzeżenie.

Usługa jest całkowicie bezpłatna, a nasz PESEL zostanie zastrzeżony od razu.

Jeżeli nie możemy zastrzec swojego numeru PESEL przez internet, możemy zrobić to także osobiście w dowolnym urzędzie gminy.

W tym celu należy pobrać z internetu (lub poprosić o niego w urzędzie) stosowny wniosek i uważnie go wypełnić oraz podpisać. Przy składaniu wniosku w urzędzie trzeba mieć przy sobie dowód tożsamości.

Co się dzieje, gdy zastrzeżemy PESEL?

Jeśli zastrzeżesz swój numer PESEL, znajdzie się on w specjalnym rejestrze. Od 1 czerwca 2024 r. banki, instytucje finansowe i inne firmy przed podpisaniem umowy z klientem będą musiały sprawdzać, czy nasz PESEL nie jest zastrzeżony.

Jeśli nie dopełnią tego obowiązku lub – pomimo aktywnego zastrzeżenia – udzielą np. pożyczki na nasze dane, nie będziemy musieli spłacać zadłużenia powstałego wskutek oszustwa.

Projekt bez nazwy - 2024-05-09T130055.488.jpg
Fot. Canva/AntonioDiaz

Warto dodać, że zastrzeżenie numeru PESEL uniemożliwi także oszustom np. wyrobienie duplikatu karty SIM, zawarcie umowy u notariusza przy sporządzaniu dokumentów dotyczących sprzedaży nieruchomości czy podpisanie umowy leasingowej.

Zastrzeżenie numeru PESEL można cofnąć w każdej chwili, zarówno w aplikacji mObywatel, jak i osobiście w urzędzie gminy.