Sposób z PRL, a efekt jak po fryzjerze. Włosy przestają się przetłuszczać
Lubisz zawsze mieć włosy świeże i zdrowe jak od razu po wyjściu od fryzjera? Można postarać się o to w domowych warunkach. Z pomocą przychodzi nieco zapomniany sposób, który w PRL był niezwykle popularny. Nic dziwnego: jest tani, zdrowy, naturalny, a efekt widać gołym okiem. Warto dziś do niego wrócić.
Pokrzywa: zwykły chwast czy roślina lecznicza?
Pokrzywa nie kojarzy się nam przyjemnie: dobrze wiemy, że powoduje bolesne oparzenia skóry . Warto jednak pozbyć się tych uprzedzeń, bo jeżeli chodzi o zdrowotne właściwości pokrzywy, to daleko jej do bezużytecznego czy szkodliwego chwastu . Jest wręcz odwrotnie.
Roślina ta bogata jest w witaminy A, C, K2 oraz B, a także składniki mineralne takie jak magnez, żelazo czy też wapń . Znajdziemy je zarówno w jej korzeniu, łodydze i liściach. To sprawia, że pokrzywa ma szerokie zastosowanie w kosmetyce , zwłaszcza w produktach dla skóry i głowy.
Warto wiedzieć, że cenny dla naszych włosów preparat na bazie pokrzywy można przygotować samodzielnie, a koszt będzie praktycznie zerowy.
Zdrowe i odżywione włosy dzięki pokrzywie
Napar na bazie pokrzywy to dobry sposób na wzmocnienie włosów oraz dodanie im zdrowego wyglądu i blasku. Składniki odżywcze zawarte w pokrzywie zapewniają duże wsparcie włosom rzadkim, osłabionym, a zwłaszcza silnie przetłuszczającym się . Powinny wypróbować ją osoby, które z powodu tłustych włosów zmuszone są myć głowę codziennie.
Regularne stosowanie naparu z pokrzywy na włosy to naturalny i w pełni ekologiczny sposób na ich wzmocnienie. Będą lepiej odżywione i dłużej zachowają świeżość - tak, jak prosto po wyjściu z salonu fryzjerskiego . Może już o tym zapomnieliśmy, ale w PRL wiele osób troszczących się o włosy często wspomagało je samodzielnie zrobioną płukanką na bazie pokrzywy.
Jak zrobić płukankę z pokrzywy?
Ten wyjątkowy eliksir na zdrowe włosy można samodzielnie przygotować w domu. Potrzebne będą suszone liście pokrzyw lub dobrej jakości herbata pokrzywowa w saszetkach .
Pokrzywę zalewamy wrzątkiem w proporcji jedna łyżeczka suszu na dwie szklanki wrzątku . Po zalaniu odstawiamy naczynie pod przykryciem do zaparzenia się na ok. 10 - 20 minut . Czekamy, aż wystygnie, a potem odcedzamy liście przez sitko. Tak przygotowana płukanka jest gotowa .
Przed zastosowaniem płukanki należy najpierw umyć włosy . Pokrzywowej płukanki nie spłukujemy : delikatnie wyciskamy włosy z nadmiaru wody, zawijamy w ręcznik i dajemy ich chwilę przeschnąć. Dopiero wtedy możemy je wysuszyć.