Silver.Lelum.pl > Zdrowie i żywienie > Ta ryba smakuje najlepiej, a Polacy rzadko ją wybierają. Nie wiedzą, co tracą
Magdalena Pawłowska
Magdalena Pawłowska 21.06.2024 15:13

Ta ryba smakuje najlepiej, a Polacy rzadko ją wybierają. Nie wiedzą, co tracą

Sola ryba
fot. Canva/Juan Moyano

Jak wiadomo, każdy ma swój gust i to, co smakuje jednemu, niekoniecznie będzie odpowiadać komuś innemu. Faktem jest jednak, że są takie dania i smaki, które pasują większości z nas. Nie inaczej jest w przypadku ryb. Jak się okazuje, jest jeden gatunek ryby, który cechuje się wyjątkowo delikatnym i kruchym mięsem, ale przez Polaków wciąż jest niedoceniany. Chodzi o... solę.
 

Jakie ryby smakują najlepiej? TOP 5 najlepszych ryb dostępnych w Polsce

Mimo że obecnie mamy ogromny wybór różnego rodzaju ryb, to na talerzach Polaków wciąż lądują one zbyt rzadko. Co prawda dietetycy i lekarze nieustannie podkreślają ich korzystny wpływ na zdrowie, to ich zalecane spożycie ryb w Polsce cały czas jest zbyt niskie. To duży błąd, i to nie tylko w kontekście zdrowia. Nie wolno bowiem zapominać o smaku! Ryby cechują się bowiem niezwykle delikatnym, łagodnym i wręcz rozpływającym się w ustach mięsem. Oczywiście, każda ryba smakuje inaczej, ale są takie, które szczególnie przypadły Polakom do gustu. To:

  1. Sola
  2. Dorsz
  3. Makrela
  4. Łosoś
  5. Mintaj

Te ryby są nie tylko smaczne i proste w przygotowaniu, ale uznane zostały także za najzdrowsze. Na szczególną uwagę w kontekście zdrowia zasługują łosoś i makrela, które jako tłuste ryby morskie mają dużą ilość cennych dla zdrowia kwasów omega 3.
 

Jeśli to masz, nie jedz szparagów. Puryny mogą ci zaszkodzić Ludzie boją się tej ryby, a to prawdziwy unikat. W Biedronce wybierają dorsza

Sola to jedna z najzdrowszych ryb. Wciąż jest niedoceniana

Na pierwszym miejscu w zestawieniu najlepszych ryb znalazł się gatunek, który nie jest w Polsce zbyt popularny. Chodzi o solę, zaliczaną do grupy płastug, która naturalnie występuje w wodach przybrzeżnych wzdłuż Europy, od Morza Czarnego przez Morze Śródziemne po Morze Północne. Coraz częściej pojawia się również w zachodnim Bałtyku. Wyglądem przypomina nieco flądrę bądź turbota.

Mięso soli jest uznawane za jedno z najbardziej delikatnych. Ma lekko słodkawy posmak nadający jej wyjątkowego charakteru. Co ważne, sola nie akumuluje metali ciężkich występujących w morzach, dzięki czemu polecana jest każdemu i można ją bez obaw włączyć do codziennej diety. Zwłaszcza że mięso soli zawiera bardzo mało tłuszczu, dzięki czemu ryba jest niskokaloryczna i spokojnie mogą po nią sięgać osoby na diecie. 
 

Wartości odżywcze soli, czyli dlaczego warto ją jeść?

Jedzenie soli, podobnie jak innych ryb, może przynieść wiele korzyści zdrowotnych. Sola w swoim składzie witaminy A, C i D oraz minerały takie jak potas, sód, wapń, fosfor, selen i żelazo. Dzięki temu, regularne jedzenie soli pomaga wzmocnić odporność organizmu, opóźnia naturalne procesy starzenia, wspomaga leczenie depresji i jest cenna w leczeniu problemów z tarczycą. Co więcej, może zmniejszać ryzyko wystąpienia nowotworów. 

Jest tu jednak nieco mniej kwasów omega 3, które są niezbędne organizmowi do prawidłowego funkcjonowania, a których organizm nie jest w stanie wytworzyć samodzielnie. W celu uzupełnienia ewentualnych niedoborów tych wielonienasycomnych kwasów tłuszczowych, sięgnij po łososia, śledzia, pstrąga lub makrelę, bądź też wprowadź do codziennej diety odpowiednią suplementację. 

Ryba sola
fot. Canva/Langan