Silver.Lelum.pl Zdrowie i żywienie Tych napojów nie pij po 50-tce. Mogą zrujnować twoje zdrowie
Fot. Canva/atlasstudio

Tych napojów nie pij po 50-tce. Mogą zrujnować twoje zdrowie

11 marca 2024
Autor tekstu: Kamil Świętek

Wielu z nas spożywa je codziennie, nie zdając sobie sprawy z tego, jak ogromną krzywdę robimy swoim organizmom. Produkty te odbijają się na zdrowiu dopiero po czasie, a o ich naużywaniu dowiadujemy się zwykle zdecydowanie za późno. Koniecznie zobaczcie, jakich napojów lepiej nie spożywać po 50-tce. To przez nie zwiększacie ryzyko rozwoju niebezpiecznej choroby.

Koniecznie wyeliminuj z diety te napoje

Jakże wiele kampanii powstało na temat picia wody, zrównoważonego żywienia i zdrowego stylu życia. Naukowcy niemalże na każdym kroku alarmują, aby nie zaniedbywać aktywności fizycznej i zbilansowanego żywienia . Niestety, większość z tych prób jest jak rzucanie grochem o ścianę.

Społeczeństwo dalej nie zdaje sobie sprawy z tego, że wysoce przetworzona żywność oraz słodzone napoje są poważnym zagrożeniem dla naszego zdrowia. Najgorszym wrogiem poza szkodliwą „chemią” w żywności, jest oczywiście cukier.

Wielu z nas nie zdaje sobie sprawy z tego, że nawet pozornie kwaśne napoje, bywają sztucznie dosładzane. O ile nie ma nic złego w napiciu się raz na jakiś czas szklanki oranżady, o tyle nadużywanie słodzonych napojów stwarza ryzyko rozwoju poważnej choroby.

Napoje 2.png
Fot. Canva/welcomia
Czy osoby 50+ powinny pić zsiadłe mleko? Eksperci wyjaśniają
Ludzie po 60-tce myślą, że kawa im szkodzi. Nic bardziej mylnego

Napoje typu „light” nie są „lepsze”

Chińscy badacze z Uniwersytetu Jiao Tong postanowili przyjrzeć się słodzonym napojom pod kątem tego, jak wpływają one na ludzki organizm. Dokonali oni przełomowego odkrycia. Okazje się bowiem, że niezależnie, czy spożywacie napoje słodzone cukrem, dosładzane słodzikami, czy nawet soki owocowe, wpływacie destrukcyjnie na swoje serce.

Naukowcy postanowili przeanalizować 201 856 przypadków osób, które nie skarżyły się na problemy kardiologiczne. W ankiecie badani mieli zaznaczyć i opisać swoje preferencje żywieniowe. Następnie byli oni obserwowani przez aż 10 lat. W tym czasie w badanej grupie odnotowano aż 9362 przypadki migotania przedsionków.

W toku badań naukowcy zauważyli, że picie już 2 litrów „dietetycznych” napojów słodzonych sztucznymi słodzikami, może zwiększyć o 20% ryzyko wystąpienia migotania przedsionków. Co ważne, częstotliwość występowania tego typu arytmii rośnie wraz z wiekiem, dlatego seniorzy kategorycznie nie powinni nadużywać tego typu napojów.

ZOBACZ TAKŻE: Dostał 43,4 tys. zł emerytury. W wyliczenia nie dowierza nawet ZUS

Abstrakcyjne wartości to nowe realia

Co ciekawe, u badanych spożywających napoje słodzone cukrem zanotowano „tylko” 10% wzrost ryzyka migotania przedsionków. Zauważono jednak, że już jedna szklanka dziennie czystego, niesłodzonego soku, obniża wspomniane ryzyko o 8%.

Chociaż wydawać by się mogło, że wypicie 2 litrów słodzonych napojów dziennie, to czysta abstrakcja, są to nowe realia XXI wieku. Szczególnie silnie widoczne jest to w USA, gdzie problematyka otyłości urasta do miana narodowej plagi . Jak podaje lekarz, Robert Wood Johnson University w New Jersey (USA) na łamach „The Guardian”:

[…] możemy mieć kontrolę nad innymi przyczynami tej przypadłości (poza wpływem wieku i genetyki – przyp. red.), takimi jak: paleniem tytoniu, nadciśnieniem tętniczym, otyłością, niekontrolowanym bezdechem sennym i odżywianiem. – podaje lekarz.

Napoje 3.png
Fot. Canva/celsopupo, Getty Images

To niezwykle poważna choroba

Specjalista zaznacza, że migotanie przedsionków to niezwykle poważne zagrożenie dla zdrowia i życia. Powikłaniami arytmii mogą być między innymi udar mózgu, zatory tętnic, czy niewydolność serca. Co ważne, przypadłość ta najczęściej dotyka osoby po 65 roku życia, aczkolwiek pierwsze symptomy mogą objawić się już kilka, a nawet kilkanaście lat wcześniej.

Jeśli doświadczysz jakiekolwiek objawy nieregularnego bicia serca lub kołatania serca, zwróć się po pomoc do lekarza. Zazwyczaj dzięki wcześniejszej interwencji możemy skutecznej leczyć i zapobiegać schorzeniom, takich jak udar mózgu – zaapelował lekarz.

Jak stres wpływa na organizm? Po 50-tce to szczególnie ważne
Dobra pamięć po 60-tce. Naukowcy wskazali obowiązkowy składnik diety
Obserwuj nas w
autor
Kamil Świętek
Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@lelum.pl
zdrowie i żywienie pielęgnacja i uroda aktywność Silversa Gwiazdy z życia wzięte quizy