Silver.Lelum.pl Aktywność Silversa Tyle muszą zapłacić seniorzy, którzy chcą się uczyć. Ile kosztują zajęcia na Uniwersytecie Trzeciego Wieku?
fot. Canva/ KatarzynaBialasiewicz

Tyle muszą zapłacić seniorzy, którzy chcą się uczyć. Ile kosztują zajęcia na Uniwersytecie Trzeciego Wieku?

24 czerwca 2024

Uniwersytety Trzeciego Wieku powstają w całej Polsce i cieszą się coraz większą popularnością. Seniorzy mogą tam skorzystać z różnego rodzaju zajęć, warsztatów, a nawet wspólnych wycieczek. Uczelnie działają jednak na podobnych zasadach co studia niestacjonarne, a to oznacza, że trzeba za nie płacić. Jakie są stawki?

Oferta edukacyjna Uniwersytetów Trzeciego Wieku

Uniwersytety Trzeciego Wieku to świetna odpowiedź na potrzeby seniorów, którzy nie chcą się zamykać w czterech ścianach i mimo wieku pozostają aktywni i pełni energii. Placówki dobitnie udowadniają, że nigdy nie jest za późno na zdobywanie wiedzy i... dobrą zabawę. Na Uniwersytetach organizowane są różnego rodzaju zajęcia, dzięki którym osoby starsze mogą poszerzyć swoje umiejętności, by następnie wykorzystać je w zmieniającym się w zatrważającym tempie świecie.

Odbywają się tu m.in. zajęcia z obsługi komputera i Internetu, warsztaty teatralne, filmowe czy kursy samoobrony . Można się nauczyć języków obcych i wziąć udział w spotkaniach ze specjalistami, którzy odpowiedzą o zagrożeniach dla seniorów i podpowiedzą, jak sobie z nimi radzić. Nie brakuje też zajęć ruchowych, gimnastyki, rehabilitacji czy pływania . Praktycznie co UTW to inna, bogata oferta zajęć. Nie zapominajmy też o licznych wycieczkach i dancingach umożliwiających poznanie nowych osób i kreatywne spędzenie wolnego czasu (którego seniorom zazwyczaj nie brakuje).

Jak pomóc osobie niewidomej na ulicy? Jedna ważna zasada
Miejsce, gdzie drzewa kłaniają się słońcu. Ten las przeniesie cię w inny świat

Uniwersytety Trzeciego Wieku działają jak studia wyższe

Zajęcia na UTW przeznaczone są dla każdego, kto skończył 60 lat - górnej granicy wieku nie ustalono , więc nawet 100-latkowie , którzy czują się na siłach, mogą dołączyć do lekcji. Nie jest też wymagany status emeryta czy też rencisty.

Same Uniwersytety Trzeciego Wieku działają na podobnych zasadach, co studia zaoczne w szkołach wyższych. Rok podzielony jest tu na dwa semestry z kilkutygodniową przerwą między semestrem zimowym a letnim. Studenci otrzymują legitymacje i indeksy , które w niektórych miastach mogą także uprawniać do różnego rodzaju ulg i zniżek.

Czy za Uniwersytet Trzeciego Wieku trzeba płacić?

Skoro UTW działają tak, jak studia niestacjonarne to oznacza, że za udział w zajęciach trzeba zapłacić. Na szczęście koszty nie są tutaj tak duże jak w przypadku uczelni wyższych, gdzie mogą oscylować w granicach nawet kilku tysięcy złotych za rok.

Średnio jeden semestr nauki w UTW to koszt od 100 do 300 zł. Do tego doliczyć należy jednorazową opłatę za tzw. "wpisowe" oraz dodatkowe koszty związane między innymi z organizowanymi wycieczkami. Konkretne kwoty mogą się oczywiście różnic w zależności od uczelni, dlatego informacje te warto sprawdzić każdorazowo na stronie uniwersytetu, do którego chce się dołączyć.

Jakie są opłaty za sanatoria na NFZ? Wysokość opłat nie jest przypadkowa
Lubisz pracę w ogrodzie? Tej pozycji musisz unikać. Mocno obciąża kręgosłup
Obserwuj nas w
autor
Magdalena Pawłowska

Ukończyłam studia dziennikarskie na Uniwersytecie Szczecińskim. Z mediami związania jest prawie 15 lat, w swojej karierze miałam do czynienia zarówno z pracą radiowca, dziennikarza jak i reportera online. Przeszłam kursy z zakresu SEO oraz prowadzenia social mediów.

Prywatnie jestem mamą na cały etat. Moją pasją jest jazda konna, której poświęcam każdą wolną chwilę.

 

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@lelum.pl
zdrowie i żywienie pielęgnacja i uroda aktywność Silversa Gwiazdy z życia wzięte quizy