Ważne zmiany dla pacjentów. Nowa lista leków refundowanych przez NFZ
Już od 1 lipca zmianie ulega lista leków, które finansowane są przez Narodowy Fundusz Zdrowia, czyli tych, które pacjenci mogą je kupić po niższych cenach. To dobre informacje, bo do spisu dołączyło kilka ważnych pozycji. Jakie leki w tej chwili refunduje NFZ?
Co to znaczy, że lek jest refundowany i kto może otrzymać refundację?
Mianem leków refundowanych określa się takie preparaty lecznicze, które można kupić w niższej cenie, bądź też otrzymać nieodpłatnie. Do ich zakupu dopłaca bowiem Narodowy Fundusz Zdrowia . Z refundacji mogą jednak skorzystać wyłącznie te osoby, które posiadają ważne ubezpieczenie zdrowotne lub prawo do specjalnych świadczeń.
Ministerstwo Zdrowia, tworząc listę leków, które podlegać będą refundacji, uwzględnia takie czynniki jak: wartość terapeutyczną leku, bezpieczeństwo jego stosowania, a także koszt terapii.
Pierwszeństwo mają te medykamenty, które gwarantują jak najlepsze efekty przy uwzględnieniu jak najniższych kosztów.
Sama lista aktualizowana jest co dwa miesiące, by móc wprowadzać na nią nowe produkty i w ten sposób jeszcze sprawniej walczyć o
zdrowie
.
Nowe leki na liście refundacji NFZ
Od 1 lipca 2024 roku obowiązuje nowa lista leków refundowanych, do której dodano 31 nowych terapii. Wśród nich 8 terapii onkologicznych i 23 terapie nieonkologiczne, w tym 6 w chorobach rzadkich. Co więcej, status "polskiego leku" nadano kolejnym 143 lekom.
Jeśli chodzi o terapie onkologiczne to do listy leków refundowanych przez NFZ dołączyły takie medykamenty jak: Elonva, Fostimon, Bemfola, Puregon, Ovaleap, Mensinorm, Menopur, Gonal-f, Rekovelle, Gonapeptyl Daily, Ganirelix Gedeon Richter, Cetrotide, Orgalutran . Do tego, wykaz został rozszerzony o leki niezbędne w leczeniu chorób z zakresu hematologii i hematoonkologii, tj. Hemlibrę , stosowaną w profilaktyce krwawień u chorych poniżej 18 roku życia z ciężką hemofilią, Poteligeo używane do leczenia chłoniaków T-komórkowych (ziarniniaka grzybiastego lub Zespołu Sezary’ego), oraz Lunsumio - stosowany do leczenia chłoniaka grudkowego.
Wśród nowych leków nieonkologicznych znalazły się:
Xofigo, Xtandi, Nubeqa, Octan abirateronu Opdivo i Kimmtrak
. Szczegółowy wykaz wszystkich refundowanych leków znajdziecie na oficjalnej stronie Ministerstwa Zdrowia
Leki niezbędne do zapłodnienia metodą in vitro w nowym spisie refundacji NFZ
Po zmianie władzy, w związku z wprowadzeniem przez nowy rząd refundacji programu in vitro, w nowym spisie leków uwzględniono medykamenty niezbędne do przeprowadzenia całego procesu. Są to produkty lecznicze sklasyfikowane w grupach: hormony płciowe – gonadotropiny, leki stosowane w terapii hormonalnej – analogi hormonu uwalniającego gonadotropinę oraz hormony przysadki i podwzgórza – antygonadotropiny uwalniające hormony.
Przypomnijmy: bezpłatny program leczenia niepłodności metodą in vitro został przyjęty jeszcze w ubiegłym roku, a
od 1 czerwca oficjalnie wszedł w życie.
To oznacza, że pary, które nie mogą począć dziecka w sposób naturalny, a nie stać ich na samodzielne pokrycie kosztów związanych z in vitro, teraz będą miały większe szanse na dziecko.