Suplementy w codziennej diecie. Na co zwrócić uwagę przy ich wyborze? Podpowiada specjalistka
Suplementy diety to produkty, które ułatwiają uzupełnienie ważnych dla organizmu składników odżywczych. Powinni sięgać po nie przede wszystkim osoby zmagające się z różnego rodzaju chorobami, ale także seniorzy czy sportowcy. Stojąc przed wyborem suplementów należy jednak wziąć pod uwagę kilka czynników. Jakich? Radzi magister farmacji Jolanta Opieka.
Suplementy diety to nie leki!
Suplementy diety powinny być stałym elementem codziennej diety. Należy jednak pamiętać, że nie są one lekami, więc nie pomogą w zlikwidowaniu objawów czy też przyczyn jakiejkolwiek choroby. Mogą natomiast zniwelować jej powstanie, ponieważ pomagają organizmowi uzupełnić cenne dla niego substancje odżywcze, dzięki którym jesteśmy w stanie zachować dobrą formę, kondycję i zdrowie.
Reporter: Dzisiaj pytamy specjalistę, czy przyjmowanie suplementów diety rzeczywiście jest takie istotne i może korzystnie odbić się na naszym zdrowiu. W tej kwestii wypowie się Jolanta Opieka, dyplomowany magister farmacji. W takim razie, jak to jest z tymi suplementami. Czy rzeczywiście każdy powinien je przyjmować?
Jolanta Opieka: Myślę, że powinny po nie sięgnąć przede wszystkim osoby, które zauważyły u siebie jakieś niepokojące objawy, które niekoniecznie muszą być połączone z jakąś jednostką chorobową. Może to być złe samopoczucie, ciągłe zmęczenie senność, rozdrażnienia, a nawet łamliwość paznokci, suchość skóry, itp. Powinni po nie sięgnąć także seniorzy, których organizm nie działa już tak wydajnie, metabolizm jest spowolniony, siły witalne nie są już na takim poziomie jak u osób młodych - oni również potrzebują wsparcia z zewnątrz. To samo dotyczy również dzieci — w każdym przypadku warto jednak wcześniej przeprowadzić odpowiednie badania, które pomogą ustalić, czy brakuje jakiegoś z mikro lub makroelementów. Suplementy diety wskazane są dla sportowców, kobiet w ciąży. Zimą powinniśmy suplementować witaminę D, a przez cały rok kwasy omega 3.
Reporter: A czy suplementy diety mogą nam zaszkodzić?
Jolanta Opieka: Oczywiście, że mogą. Jeżeli przyjmowane są w zbyt dużych dawkach, jeżeli przyjmowane są niezależnie od potrzeb organizmu. W zasadzie każde witaminy i minerały w nadmiarze mogą zaszkodzić, mogą kumulować się w wątrobie, mogą odkładać się w nerkach. Warto pamiętać o starej zasadzie wypowiedzianej przez Paracelsusa: "Wszystko jest trucizną i nic nie jest trucizną. Jedynie dawka decyduje o tym co nią jest".
Na co zwracać uwagę przy wyborze suplementów diety
Reporter: Obecnie na rynku dostępna jest ogromna ilość suplementów zawierających różnego rodzaju substancje odżywcze. Czasem nawet takie, o których istnieniu nie mieliśmy pojęcia. Czy powinniśmy sami wybierać dla siebie suplementy, czy też warto zasięgnąć opinii specjalisty?
Jolanta Opieka: Zawsze powtarzam i będę powtarzać, że najlepiej jest się poradzić osoby kompetentnej w danej dziedzinie. Może to być na przykład lekarz, dietetyk lub farmaceuta — osoba sprzedająca suplementy niekoniecznie może być dobrym doradcą. I na pewno nie kupujmy określonego suplementu tylko dlatego, że ktoś nam go polecił i na kogoś zadziałało. Nasz organizm może mieć bowiem zupełnie inne potrzeby.
Reporter: W takim razie, na co powinniśmy zwracać uwagę wybierając dla siebie suplementy diety?
Jolanta Opieka: Przede wszystkim powinniśmy patrzeć na źródło pochodzenia danego produktu, sprawdzić firmę, producenta, czy posiadają oni odpowiednie atesty i certyfikaty dopuszczające suplement do obrotu. Warto się upewnić, że firma jest zarejestrowana, a nie jest przedsiębiorstwem nielegalnym. Lepiej nie kupować niesprawdzonych suplementów w Internecie. Dalej, patrzymy jakie jest stężenie substancji aktywnej w danym specyfiku. Wreszcie, co powinno być punktem pierwszym, patrzymy na potrzeby swojego organizmu. Nie sugerujemy się wyłącznie reklamami, ale tym, czego w danym momencie potrzebuje nasz organizm, jakich makro i mikroelementów mamy niedobory.
Reporter: Warto chyba podkreślić też, że suplementy nie mogą zastąpić zdrowej, zbilansowanej diety. To właśnie na nią powinniśmy zwrócić uwagę w pierwszej kolejności.
Jolanta Opieka: Dokładnie, suplementy diety to tylko dodatek, nie mogą zastąpić warzyw i owoców, które powinny być podstawą codziennej diety. Warto pamiętać, że to naturalne jest dla naszego organizmu najlepsze.
Substancje odżywcze zawarte w suplementach, po które powinien sięgnąć każdy
Tak jak już stwierdziliśmy, suplementy diety różnią się składem, dlatego powinniśmy je wybierać uwzględniając własne potrzeby i ewentualne niedobory organizmu. Są jednak takie składniki, o które codzienną dietę powinien uzupełniać każdy. Chodzi m.in. o kwasy omega 3, które są niezbędne do prawidłowej pracy całego organizmu.
Sęk w tym, że kwasów omega 3 organizm nie potrafi naturalnie wytworzyć, dlatego konieczne jest dostarczanie ich z zewnątrz — z pożywieniem. Kwasy te można znaleźć głównie w tłustych rybach morskich, ale jak wskazują badania, Polacy jedzą ich zdecydowanie za mało co sprawia, że nie są w stanie uzupełnić w ten sposób ich niedoborów. Wtedy suplementacja okazuje się koniecznością - przyznaje Jolanta Opieka.
Jeśli chodzi o samo stosowanie suplementów diety, niezależnie od substancji w niej zawartych, to dokładne wytyczne co do tego, w jaki sposób i kiedy je przyjmować powinny się znaleźć na opakowaniu. W przypadku braku takiej informacji lepiej sięgnąć po inny produkt.