Silver.Lelum.pl > Zdrowie i żywienie > To najzdrowsza odmiana orzechów. Polacy jedzą ich za mało
Łukasz Jadaś
Łukasz Jadaś 03.06.2024 10:57

To najzdrowsza odmiana orzechów. Polacy jedzą ich za mało

Orzechy w sklepie
Fot. Piotr Molecki/East News

Orzechy to najzdrowsza przekąska, na jaką można śmiało pozwolić sobie w codziennej diecie. Stanowią skarbnicę białka, błonnika i bezcennych naturalnych tłuszczy. Dzięki temu, że istnieje tak wiele gatunków, każdy znajdzie swój ulubiony i najsmaczniejszy. Jeden z nich wyróżnia się jednak na tle innych tak bardzo, że szczególną uwagę zwrócili na niego kardiolodzy.

Mała przekąska o wielkiej wartości

W wytycznych Państwowego Zakładu Higieny dotyczących zdrowego żywienia znajdziemy wskazówkę, że Polacy powinni jeść więcej orzechów. Europejskie Towarzystwo Kardiologiczne zaleca, aby każdy z nas spożywał codziennie około 30 gramów tej przekąski. Oczywiście w wersji bez soli i dodatkowych przypraw.

Co znajdziemy w orzechach, niezależnie od ich gatunku? Przede wszystkim to kwasy tłuszczowe nienasycone, błonnik pokarmowy, witamina E, poliflenole, witaminy z grupy B6, a także wiele mikroelementów (np. miedź, magnez, potas, cynk i selen). Dla organizmu oznacza to pomoc w obniżaniu cholesterolu i ciśnienia tętniczego, wzmocnienie odporności, poprawę pamięci, a także spowolnienie procesów starzenia.

Projekt bez nazwy - 2024-06-03T104724.938.jpg
Fot. Canva/Fotokris

Choć naukowcy są zgodni, że wszystkie orzechy są zdrowe niezależnie od gatunku, to szczególnie korzystne działanie dla ochrony układu sercowo-naczyniowego wykazuje jeden z nich. Nie są to ani cenione migdały, nerkowce czy orzechy pekan, ani też popularne orzechy ziemne czy laskowe.

Ludzie boją się tej ryby, a to prawdziwy unikat. W Biedronce wybierają dorsza Dodaj trzy plasterki do wody zamiast cytryny. Odświeża i chroni skórę

Orzech włoski bezcenny dla serca

Orzech włoski, bo to jego dodatkowe dobroczynne działanie odkryli badacze, szczególnie korzystnie wpływa na pracę serca. W licznych badaniach stwierdzano, że najskuteczniej obniża poziom złego cholesterolu i że osoby regularnie jedzące tę odmianę są mniej narażone na choroby układu sercowo-naczyniowego.

Projekt bez nazwy - 2024-06-03T104624.752.jpg
Fot. Canva/Nilimages

Jak czytamy w analizie Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej, ma to swoje uzasadnienie w kilku faktach. Orzechy włoskie są szczególnie bogate w kwas alfa-linolenowy (ALA). Jest to prekursor kwasów tłuszczowych omega-3 EPA i DHA występujących w tłustych rybach, które znane są ze swoich właściwości chroniących serce.

Dodatkowo, orzechy włoskie charakteryzują się także najkorzystniejszym spośród orzechów stosunkiem kwasów omega-3 do omega-6. "Zawierają składniki mineralne takie jak magnez, żelazo, selen. Polifenole zawarte w orzechach włoskich wykazują zdolności antyoksydacyjne, co jest korzystne dla zdrowia tętnic. Orzechy włoskie są również bogate w witaminę E posiadającą właściwości korzystne dla zdrowia układu krążenia" - czytamy w analizie.

Jak włączyć orzechy do codziennej diety?

Wzbogacenie codziennej diety o orzechy włoskie jest bajecznie proste, bo każdy wie, że można je po prostu chrupać. Ta odmiana nadaje się jednak również jako dodatek do wielu potraw. Wzbogaci ich smak, nada chrupkości, a przy tym nie straci nic na swoich wartościach odżywczych.

Orzechy włoskie będą dobrze komponować się z wieloma sałatkami, płatkami owsianymi, jogurtami czy naleśnikami. Wyjątkowo dobrze smakują z wieloma zupami krem: będą miło chrupały zamiast np. grzanek. Warto dodać je do zapiekanki lub quiche.