Wróć do ruchu krok po kroku. Sposób, który działa w każdym wieku
Lepsza kondycja to lepsza jakość życia. By “wstać z kanapy” najważniejsze jest znalezienie takich ćwiczeń, które będą sprawiać przyjemność. Specjaliści podkreślają, że każdy ruch jest ważny. Jest kilka czynności, które są szczególnie cenne dla zdrowia i sylwetki, i które ułatwią powrót do ruchu w każdym wieku.
Jak odnaleźć przyjemność w ruchu? To kluczowe przy zrzucaniu wagi
Każda aktywność fizyczna jest dobra, jeśli jest dostosowana do wieku, formy, zdrowia i możliwości - przypominają eksperci z NFZ.
Nie ma jednej właściwej metody ruchu, która byłaby wskazana dla każdego. Trzy główne rodzaje ćwiczeń to: ć wiczenia kardio (np. chód, nordic walking , bieg, jazda na rowerze, taniec towarzyski, ćwiczenia w wodzie), ćwiczenia na mięśnie (np. pompki, przysiady) i ćwiczenia na kości (np. szybki bieg, podnoszenie ciężarów). Ale to nie wszystko.
Kluczowe jest takie dobranie ćwiczeń i aktywności, by sprawiała nam przyjemność. W przeciwnym razie szybko zniechęcimy się do ruchu. Eksperci przypominają jednak, że - zwłaszcza, gdy wracamy do ćwiczeń po długim okresie bez aktywności - każdy rodzaj ruchu jest istotny .
Nawet wykonywanie zwykłych codziennych czynności i obowiązków domowych przysłuży się zdrowiu.
Czym jest aktywność spontaniczna? To też pomoże ci zadbać o zdrowie
Każdy wysiłek fizyczny w codziennym życiu jest ważny. Jak przypominają eksperci NFZ, nawet spontaniczna aktywność , która nie jest wykonywana celowo dla poprawienia kondycji, jest bezcenna. Zwłaszcza, kiedy podejmujemy ją regularnie.
Taka aktywność to np.:
- chodzenie,
- stanie,
- gotowanie,
- praca w ogrodzie,
- sprzątanie,
- prasowanie,
- spacery z psem ,
- zabawa z dzieckiem.
Liczba spalanych kalorii związana z tą aktywnością to NEAT (non-excercise activity thermogenesis). Na poziom NEAT wpływa nasz sposób spędzania wolnego czasu i rodzaj pracy. Jeśli pracujesz fizycznie, aktywność związana z NEAT może wpływać na zwiększenie dobowych wydatków energetycznych nawet o dwa tysiące kalorii .
Zacznij od drobnych aktywności. One również są istotne
Eksperci przypominają, że nawet niewielkie zwiększenie aktywności fizycznej jest korzystne dla zdrowia . Podczas powrotu do ruchu nie musimy codziennie biegać czy pokonywać długich odległości pieszo.
Na przykład, zamiast 10 tysięcy kroków, na początek zróbmy 5 tysięcy albo 2 tysiące . Potem, w miarę możliwości, zwiększajmy częstotliwość i rodzaj ruchu. Warto zacząć od zwykłych, codziennych czynności. Np.:
- dojeżdżając do pracy, wysiądź 1–2 przystanki wcześniej,
- umawiaj się ze znajomymi na spacery ,
- zamiast windy wybierz schody,
- do sklepu wybieraj się pieszo,
- gdy rozmawiasz przez telefon – spaceruj.
Kluczowe jest znalezienie takiej aktywności, która będzie sprawiać nam przyjemność, i do której nie będziemy zmuszać się na siłę. Wtedy ruch stanie się codziennym i lubianym nawykiem.