Silver.Lelum.pl > Zdrowie i żywienie > Wybierz najsmaczniejszą odmianę czereśni. Kształt serca to nie wszystko
Łukasz Jadaś
Łukasz Jadaś 04.06.2024 16:14

Wybierz najsmaczniejszą odmianę czereśni. Kształt serca to nie wszystko

Czereśnie na straganie
Fot. Marek BAZAK/East News

O cenach tych owoców krążą już legendy. Na szczęście czereśnie są z reguły drogie tylko na początku sezonu. Powoli można je już dostać w przystępnych cenach. Warto wybrać i kupić te najlepsze. Zdaniem smakoszy i sadowników, jedna odmiana wyróżnia się na tle innych. Jak ją rozpoznać?

Czereśnia to królowa polskich sadów

W supermarketach i na straganach w Polsce najpopularniejsze są dwie odmiany czereśni. Najczęściej spotkamy owoce z odmian Kordia oraz Regina. Obydwie odmiany są słodkie (choć Regina nieco mniej) i soczyste. Kordia ma czerwonobrązowy kolor, a Regina lekko brązowy odcień.

To bardzo smaczne owoce, ale wielu smakoszom przypada do gustu inna odmiana. To wczesny gatunek, który już lada dzień będzie można kupić wszędzie. Mowa o odmianie Burlat, która owocuje stosunkowo wcześnie. A to nie jest jej jedyną zaletą. Miłośnicy czereśni wręcz rozpływają się w zachwytach nad jej smakiem.

Projekt bez nazwy - 2024-06-04T160839.082.jpg
Fot. Canva/Bgportal
Jedne grzyby się wycina, a inne wykręca. Pomyłka słono kosztuje Połóż na kanapkę z serem. Chrupiący dodatek uwolni zdrowotną moc

Czereśnie Burlat wygrywają smakiem?

Dla klientów najważniejszy jest smak, a tutaj czereśnia Burlat ma wiele do zaoferowania. Smakosze chwalą jej aromat i miąższ, którego twardość jest po prostu "w punkt". Jest bardzo soczysta i dosłownie rozpływa się w ustach. Słodycz przełamuje nutka kwasku. To smak, który jednoznacznie kojarzy się z latem.

Czereśnie to jednak nie tylko pyszna i orzeźwiająca przekąska. To także dawka zdrowia. W owocach tych ukryte są pokłady witamin A, C, E, K i B6, a także tiamina, ryboflawina, niacyna i kwas foliowy. To także dużo minerałów, jak cynk, fosfor, magnez, potas, wapń i żelazo.

Jak rozpoznać czereśnię Burlat?

Jeżeli sprzedawca nie podaje gatunku, trzeba samemu rozpoznać czereśnię. Burlat ma duże pofałdowane owoce, przypominające kształtem serce. Skórka jest lśniąca. W pełni dojrzały owoc jest dużo ciemniejszy od innych odmian: często bywa prawie czarny. To właśnie po tym kolorze najłatwiej rozpoznać tę odmianę.

Projekt bez nazwy - 2024-06-04T161005.994.jpg
Fot. Canva/Pixelshot

Wszelkie odmiany czereśni najczęściej jemy na surowo, ale w szczycie sezonu, gdy będą już tańsze, warto pomyśleć o innych zastosowaniach. Są bowiem doskonałym dodatkiem do ciast, słodkich śniadań (owsianek lub naleśników) czy lodowych deserów. Nie zapominajmy też o przetworach. Dżem lub konfitura z czereśni będzie wspaniałym wspomnieniem lata w jesienne wieczory.