Wystarczy jedna łyżka codziennie przed śniadaniem. To zdrowotna bomba
Do swojej codziennej rutyny warto dodać picie jednej łyżki cennego oleju, który w dłuższej perspektywie może poprawić zdrowie i komfort życia. Dlaczego olej lniany jest tak dobry dla naszego organizmu i jak należy go przyjmować? Jakich efektów możemy się spodziewać?
Olej lniany - jak go wybrać i po co go pić?
Na rynku znajdziemy wielu różnych producentów oleju lnianego. Warto jednak zwrócić uwagę na informacje na etykiecie, bowiem najbardziej wartościowy jest ten tłoczony na zimno i nierafinowany . Ponadto nie nadaje się do smażenia, ponieważ pod wpływem temperatury traci swoje wartości odżywcze.
Olej lniany wykazuje szereg prozdrowotnych właściwości, a włączenie go do diety może przynieść zaskakujące efekty. Nie obawiaj się jego smaku, i mimo że jest dość specyficzny, nie powinien odrzucać. Niektórzy doceniają jego delikatny, lekko orzechowy smak , podczas gdy inni mówią, że jest mdły i nieco gorzki. Warto jednak pamiętać, aby nie spożywać go dla smaku, a dla właściwości zdrowotnych.
Właściwości oleju lnianego
Olej lniany jest źródłem kwasów omega-3 i omega-6 , a ponadto wykazuje silne działanie antyoksydacyjne , dzięki czemu może chronić przed pojawieniem się lub rozwojem nowotworów. Dodatkowo obniża poziom cholesterolu we krwi , wspomaga trawienie i pracę jelit , a także pozytywnie działa na metabolizm . Dodatkowo olej lniany dobrze wpływa na procesy zapamiętywania oraz uczenia się.
Olej świetnie sprawdza się również podczas pielęgnacji skóry , włosów i paznokci. Śmiało mogą stosować go również osoby z tłustą cerą. Produkt ten dogłębnie nawilża, poprawia elastyczność i regeneruje.
Jak dawkować olej lniany?
Należy pamiętać, że olej lniany ulega rozkładowi pod wpływem światła i wysokiej temperatury , dlatego poleca się trzymanie go w lodówce , a w szczególności po jego otwarciu. Co ważne, produkt powinien być w butelce wykonanej z ciemnego szkła.
Poleca się przyjmowanie jednej, maksymalnie dwóch łyżek oleju lnianego dziennie, około 15-30 minut przed śniadaniem, na czczo. Rozsądnie jest zacząć od mniejszej dawki i ewentualnie stopniowo ją zwiększać.