Silver.Lelum.pl Zdrowie i żywienie Z tymi problemami udaj się do trychologa. Zbada nie tylko włosy
Fot. Canva/megaflopp, Getty Images

Z tymi problemami udaj się do trychologa. Zbada nie tylko włosy

12 kwietnia 2024
Autor tekstu: Sara Karmańska

Trycholog zazwyczaj nie jest lekarzem, a specjalistą od skóry głowy i włosów. Dzięki analizie skóry głowy i cebulek włosowych może ustalić przyczynę problemu schorzeń lub nadmiernie wypadających włosów. Kiedy należy wybrać się do trychologa, jak przygotować się do badania i jakiego leczenia można się spodziewać?

Kiedy warto wybrać się do trychologa?

Trychologa warto odwiedzić w sytuacji, gdy obserwujemy zmiany na skórze głowy , takie jak suche płatki łupieżu, skupiska krostek czy oleistą substancję za paznokciami , jaką można zaobserwować po podrapaniu się po głowie. Warto odwiedzić takiego specjalistę również wówczas, gdy zmagamy się z problemem swędzącej skóry głowy lub uczuciem nadmiernego ściągnięcia .

Większość osób zdecyduje się jednak na wizytę u trychologa z powodu nadmiernie wypadających włosów . Należy mieć jednak na uwadze, że samo wypadanie włosów jest procesem naturalnym . Jeśli jednak nagle zauważamy, że tracimy więcej włosów niż zwykle, warto skonsultować to ze specjalistą , który będzie w stanie ocenić stan włosów i przyczynę wypadania, a także wdrożyć leczenie, jeśli okaże się ono konieczne.

Jak farbować siwe włosy? Fryzjerzy polecają ten sposób
10 domowych sposobów na zdrowe włosy. Ostatni was zaskoczy

Jak przygotować się do wizyty u trychologa?

Na wizytę u trychologa trzeba się odpowiednio przygotować . Aby umożliwić zbadanie skóry głowy i stanu włosów, przed wizytą powinno się umyć włosy i nie nakładać na nie żadnych kosmetyków takich jak pianki czy żele do stylizacji ani nawet odżywki.

Pierwsza wizyta u trychologa zaczyna się od kompleksowego wywiadu medycznego , warto zatem zastanowić się na tym, jakie dokładnie widzimy u siebie objawy i kiedy zaczęły się one pojawiać , a także jaką pielęgnację i kosmetyki do włosów stosujemy na co dzień . Pojawiają się także pytania dotyczące stanu zdrowia – przebytych w ostatnim czasie chorób, chorób przewlekłych czy przyjmowanych leków.

Podczas wizyty skóra głowy zostanie zbadana przez trychologa z użyciem specjalnego mikroskopu z mikrokamerą , która daje aż 200-250-krotne powiększenie. To pozwoli na ocenę procentowej ilości włosów w poszczególnych fazach wzrostu . Ponadto trycholog pobierze także próbki włosów do badania .

ZOBACZ TEŻ: Dieta na piękne włosy istnieje. Te produkty je gwarantują

Leczenie u trychologa

Jeśli trycholog uzna, że z naszymi włosami lub skórą głowy rzeczywiście dzieje się coś niedobrego, może on zalecić odpowiednie leczenie . Często polega ono na dobraniu odpowiednich kosmetyków do pielęgnacji i mycia włosów , które mogą okazać się wystarczające do poprawny na przykład w przypadku łupieżu przy przesuszonej skóry głowy. Trycholog może być również w stanie zidentyfikować, czy problemy nie wynikają na przykład z błędnych nawyków.

W poważniejszych przypadkach trycholog może jednak podjąć decyzje o skierowaniu klienta do lekarza – na przykład dermatologa, endokrynologa, ginekologa, dietetyka czy alergologa – który będzie mógł wdrożyć odpowiednie leczenie. Sam trycholog może także wykonać pewne zabiegi, które oczyszczą, złagodzą podrażnienia czy nawilżą i odżywią skórę głowy . Odpowiednimi preparatami i masażami czy mezoterapią może również spróbować odbudować mieszki włosowe , a także zahamować wypadanie włosów i pobudzić wzrost nowych .

zabieg u trychologa, fot. Canva Kalinovskiy, Getty Images.jpg
Fot. Canva/Kalinovskiy, Getty Images
zabieg u trychologa, fot. Canva ninelutsk, Getty Images.jpg
Fot. Canva/ninelutsk, Getty Images
Przywróć gęstość cienkim włosom. Odzyskają zdrowie i blask
Jak farbować włosy, żeby ich nie zniszczyć? Wystarczą 4 proste kroki
Obserwuj nas w
autor
Sara Karmańska

Z wykształcenia filmoznawczyni i… inżynier budownictwa. Od zawsze czuła jednak, że zawodową przyszłość chce związać z pisaniem. Wielbicielka filmów, seriali i popkultury. W czasie wolnym, jeśli akurat czegoś nie ogląda, spędza czas przy grach planszowych. 

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@lelum.pl
zdrowie i żywienie pielęgnacja i uroda aktywność Silversa Gwiazdy z życia wzięte quizy