Zaskakujący efekt późnego macierzyństwa. Chodzi o długość życia kobiet
W ostatnich latach kobiety coraz później decydują się na macierzyństwo. Zostanie mamą po raz pierwszy w wieku 40. czy 50. lat nie budzi dziś już jednak takich emocji jak dawniej. Wraz z postępami w medycynie dowiadujemy się coraz więcej na ten temat. Ostatnie badania znalazły zaskakujący związek późnego macierzyństwa z długością życia mam.
Polki coraz później decydują się na macierzyństwo
Coraz późniejsze decydowanie się na ciążę wynika w dużej mierze w sytuacji na rynku pracy . Wiele kobiet decyduje się na przełożenie decyzji o powiększeniu rodziny do czasu osiągnięcia stabilnej sytuacji zawodowej i finansowej. To doprowadza do sytuacji, że coraz częściej pierworódkami zostają kobiety po 35., a nawet 40. czy 50. roku życia.
To duża zmiana w stosunku do tego, jak wyglądała sytuacja zaledwie 50 lat temu. Wówczas oczywiście także zdarzały się porody u kobiet powyżej 35. roku życia , ale zazwyczaj wynikały one z wielodzietności. Sytuacja, gdy dla danej kobiety był to pierwszy poród, zdarzała się jedynie raz na kilkanaście przypadków .
Czy późne macierzyństwo może być groźne?
Choć późne macierzyństwo jest coraz bardziej powszechne , to osoby, które się na nie decydują, nadal muszą zmagać się ze społecznym niezrozumieniem. Presja związana z “tykaniem biologicznego zegara” wywierana jest na kobiety, które często muszą wysłuchiwać niechcianych komentarzy. Nie tylko ze strony rodziny i przyjaciół, ale także całkiem obcych osób.
Nie można oczywiście pominąć kwestii, że im bardziej zaawansowany wiek przyszłej mamy , tym większe ryzyko potencjalnych chorób i powikłań: zarówno u niej, jak i u dziecka. Wraz z rozwojem medycyny późne macierzyństwo jest dziś jednak dużo bezpieczniejsze.
Badacze zajmujący się tym tematem odkryli niedawno ciekawą zależność. Kobiety, które są w stanie zostać mamami w naturalny sposób w dojrzałym wieku, prawdopodobnie będą żyły dłużej, ponieważ ogólne zdrowie pozwoliło im na zajście w ciąże.
ZOBACZ TEŻ: Kiedy "babciowe" wejdzie w życie? Znamy więcej szczegółów
Późne macierzyństwo przedłuża życie?
Okazuje się, że późne macierzyństwo ma korzystny wpływ na długość życia . Badania zostały przeprowadzone w Leiden University Medical Center w Holandii na grupie ponad 11,5 tys. kobiet w wieku powyżej 50 lat. Każda z uczestniczek badania miała co najmniej jedno dziecko, bez stosowania technik wspomaganego rozrodu , jak choćby in vitro.
Jak wykazały badania, kobiety , które urodziły w późniejszym wieku, żyły dłużej . Ujawniono, że każdy dodatkowy rok przed urodzeniem ostatniego dziecka wiązał się średnio z dodatkowymi 22 dniami życia .
Jak podkreślili jednak naukowcy, bez dalszych badań nie można wykluczyć, że długowieczność matek może być uwarunkowana także przez kwestie genetyki .
Źródło: Termedia