Znajdź ukryty przełącznik w oknie. Oszczędzisz dużo na rachunkach
To zadziwiające, jak niewiele osób pamięta o tym prostym rozwiązaniu. Większość okien PCV w naszych domach posiada dwa tryby: letni oraz zimowy. Wystarczy przestawić odpowiedni przełącznik, by podczas upałów cieszyć się lepszą cyrkulacją powietrza, a nawet zaoszczędzić pieniądze. Jak to zrobić?
Tryb letni i zimowy w oknach: czas na zmianę
Trzeba wiedzieć, że większość okien PCV wyposażona jest w dwa tryby: letni oraz zimowy . To rozwiązanie, które realnie wpływa na koszty ogrzewania oraz klimatyzacji . Poprawia też komfort domowników zarówno w zimowe, jak i letnie dni . Przestawienie okna jest banalnie proste, ale mało kto o tym pamięta.
Rozwiązanie oparte jest na jednym przełączniku. Tryb zimowy oznacza większy docisk uszczelek , a tryb letni - docisk mniejszy . Dzięki temu zimą okna są bardziej szczelne, płacimy więc mniej za ogrzewanie. Latem zaś wpuszczamy do mieszkania więcej świeżego powietrza, co ma wpływ na komfort, zdrowie i koszty konserwacji lokalu .
Jak przestawić okna na tryb letni?
Zgodnie z zaleceniami, tryb letni w oknach warto włączyć już wtedy, gdy temperatury zaczynają przekraczać 10 stopni Celsjusza .
By to zrobić, należy otworzyć okno i znaleźć w jego wewnętrznej ramie przełącznik w kształcie czopka . Przyda się odpowiedni klucz, najczęściej pasować będzie klucz płaski . By zmienić okno na tryb letni, należy przestawić czopek o 180 stopni: tak, by kreska była ustawiona prostopadle do podłoża.
W przypadku wątpliwości, warto poszukać instrukcji dla swojego typu i marki okna w internecie . Producenci z reguły zamieszczają takie porady.
Tryb letni w oknach: co nam daje?
Po przestawieniu okna na tryb letni nasze mieszkanie zyska lepszą cyrkulację powietrza . Zmniejszymy dzięki temu nagrzewanie się mieszkania . Podczas nadchodzących upałów to bezcenne. Pokoje będą lepiej przewietrzone, a tym samym poprawi się nasze samopoczucie.
Nie zapominajmy też kosztach, bo lepsza wentylacja oznacza mniejsze ryzyko takich przykrych "niespodzianek" jak pleśń czy grzyby .
Do trybu zimowego najlepiej jest wrócić późną jesienią . Okna na ten tryb przestawiamy tak samo jak na tryb letni. Zmiana ochroni nasze mieszkanie przed niepotrzebnymi stratami energii cieplnej i obniży rachunki za ogrzewanie . A my w ciepłym mieszkaniu będziemy czuli się bardziej przytulnie i komfortowo.