Silver.Lelum.pl Zdrowie i żywienie Bardziej podstępna niż barszcz Sosnowskiego. Na łąkach rośnie groźna trucizna
Fot. Canva/Ivonne Wierink

Bardziej podstępna niż barszcz Sosnowskiego. Na łąkach rośnie groźna trucizna

9 maja 2024
Autor tekstu: Sara Karmańska

Podczas spacerów na łonie przyrody trzeba uważać nie tylko na kleszcze. Na łąkach całej Polski można spotkać niebezpieczną roślinę. Zwykle kwitnie ona od czerwca do sierpnia, ale z powodu zmian klimatycznych potrafi pojawić się wcześniej i zostać na dłużej. Co ciekawe, kiedyś uważano ją za leczniczą. Dziś wiemy, że jest po prostu trująca.

Jak wygląda starzec jakubek?

Starzec jakubek, bo o nim mowa, był kiedyś wykorzystywany przy chorobach wątroby i nadciśnieniu . Dziś jednak wiadomo, że jest bardzo szkodliwy.

Roślina ta cechuje się wysoką, charakterystyczną łodygą, która może osiągać nawet 120 cm wysokości . Nagle się rozgałęzia, tworząc nagie lub wełnisto owłosione pędy. Liście są lirowate i pierzastodzielne i odstają od łodyg niemal pod kątem prostym. Ich rozmiar zmniejsza się wraz z oddalaniem się od podłoża.

Starzec jakubek ma żółte kwiaty . Są języczkowate lub rurkowate, a ich koszyczki mają średnice od 1,5 do 2,5 cm. Wkrótce po kwitnieniu na roślinie pojawiają się jedwabiste białe włoski.

Starzec jakubek
Fot. Canva/Dauly Cuello, Getty Images
„Najgorsza ryba”, a Polacy ją uwielbiają. Ma ogrom ołowiu
Pestycydy w popularnej przyprawie! Jej jedzenie może ci zaszkodzić

Starzec jakubek kiedyś był stosowany leczniczo

Roślina jeszcze nie tak dawno była powszechnie wykorzystywana przez ludowych znachorów. Korzystano z niej jeszcze w latach 80. XX wieku .

Starzec jakubek był częstym składnikiem nalewek przygotowywanych przez zielarzy . Wierzono, że roślina ma działanie rozkurczowe i moczopędne, a do tego zmniejsza krwawienie miesiączkowe, zwalcza kolki, skurcze jelit, obniża ciśnienie krwi, a także pobudza czynność wątroby .

Stosowanie ziela było polecane w medycynie naturalnej w przypadku chorób wątroby, jak również przy leczeniu nowotworów, wyprysków i trudno gojących się ran . Wraz z rozwojem medycyny konwencjonalnej starzec jakubek wychodził z użycia, gdy zdano sobie sprawę z jego szkodliwości.

ZOBACZ TEŻ: Pyszne wiosenne ciasto ma jedną wadę. “To udręka dla nerek”

Starzec jakubek: groźny dla ludzi i zwierząt

Badania wykazały, że starzec jakubek zawiera alkaloidy pirolizydynowe .

To substancja, która może działać nawet rakotwórczo . Pierwsze informacje na temat szkodliwości rośliny dla zdrowia zgłaszano już w 1920 roku, a w kolejnych dekadach tylko potwierdzono te tezy. W latach 50. ostatecznie ustalono, że w starcu jakubku stężenie alkaloidów jest bardzo wysokie .

Obecnie zaleca się stosowanie ekstraktów z liści i kwiatów rośliny tylko do krótkotrwałych kuracji . Rośliny powinny jednak absolutnie wystrzegać się kobiety w ciąży i karmiące piersią . Roślina stanowi także zagrożenie dla koni i kuców, a także zwierząt domowych . Podczas spacerów z pupilem szczególnie należy zwracać uwagę na tę roślinę, ponieważ nawet niewielka dawka wyciągu ze starca jakubka może stanowić śmiertelne zagrożenie.

Starzec jakubek
Fot. Canva/Tom Meaker , Getty Images
Starzec jakubek
Fot. Canva/Collinswood Images, Getty Images
Grzyb, który smakuje jak kurczak. Polacy omijają go szerokim łukiem
Sekretna zaleta truskawek. To się dzieje, gdy jemy je codziennie
Obserwuj nas w
autor
Sara Karmańska

Z wykształcenia filmoznawczyni i… inżynier budownictwa. Od zawsze czuła jednak, że zawodową przyszłość chce związać z pisaniem. Wielbicielka filmów, seriali i popkultury. W czasie wolnym, jeśli akurat czegoś nie ogląda, spędza czas przy grach planszowych. 

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@lelum.pl
zdrowie i żywienie pielęgnacja i uroda aktywność Silversa Gwiazdy z życia wzięte quizy