Silver.Lelum.pl Aktywność Silversa Co możesz, a czego nie możesz robić na swojej działce? Musisz to wiedzieć
fot. Canva/halfpoint

Co możesz, a czego nie możesz robić na swojej działce? Musisz to wiedzieć

14 lipca 2024

Ciepłe dni zachęcają do spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu. Szczęśliwi posiadacze działek, na których można się odprężyć i zrelaksować. Działka to też idealne miejsca na stworzenie własnego warzywniaka czy rozłożenie niewielkiego basenu. Jak się jednak okazuje, nawet na swojej własnej działce ROD nie możesz robić wszystkiego, na co tylko masz ochotę. Sprawdź, jakie są prawa i obowiązki działkowców.

Czym są działki ROD i jak można je nabyć?

W obecnych czasach coraz więcej osób, przede wszystkim posiadaczy mieszkań, jest zainteresowaniem kupnem działki. Trend nasilił się w czasach pandemii kiedy to zabronione było wychodzenie w miejsca publiczne, co znacznie ograniczało mieszkańców bloków. To właśnie wtedy rozpoczął się prawdziwy boom na dostępne w miastach działki ROD.

Działki ROD to działki rekreacyjne, zaliczane do Rodzinnych Ogródków Działkowych, nadzorowanych przez Polski Związek Działkowców. Mają dość skomplikowany status prawny, a kupno ich jako takie nie jest możliwe. Działkę ROD można nabyć w formie użytkowania . Na własność przechodzi natomiast wszystko to, co się na niej znajduje. Nabycia działki ROD można dokonać w dwóch formach:

  • uzyskanie prawa dzierżawy od dotychczasowego użytkownika;
  • uzyskanie prawa dzierżawy od zarządu danego ogródka działkowego.

Na wszystkich działkowcach spoczywają pewne prawa i obowiązki, wynikające z ustawy oraz regulaminów poszczególnych ogródków działkowych. To oznacza, że nie można na nich robić bądź budować wszystkiego, na co tylko ma się ochotę , a niedostosowanie się do wymogów może skutkować odebraniem prawa do użytkowania działki.

Lubisz pracę w ogrodzie? Tej pozycji musisz unikać. Mocno obciąża kręgosłup
Możesz unosić się na tafli i podziwiać ryby. Tutaj woda jest najczystsza w Europie

Co możesz robić na swojej działce ROD? Prawa działkowców

Działki rekreacyjne, jak sama nazwa wskazuje, przeznaczone są przede wszystkim do rekreacji i wypoczynku. Można na nich uprawiać rośliny, drzewa, zbierać owoce i warzywa — wszystkie -wszystkie one stanowią własność działkowca i mogą być przez niego wykorzystywane w dowolny sposób. Na działce można również hodować zwierzęta , ale pod warunkiem, że nie oddziałuje to negatywnie na innych sąsiadów.

Na swojej działce możesz:

  • postawić altanę o powierzchni maksymalnie 53 m2
  • postawić szklarnię o powierzchni maksymalnie 25 m2
  • wydrążyć studnię
  • doprowadzić sieć wodociągową, elektryczną i kanalizacyjną
  • postawić basen, brodzik lub oczko wodne
  • postawić elementy małej architektury, jak np. krzesełka, pergole, huśtawki, place dla dzieci
  • hodować gołębie, króliki czy kury (po wcześniejszym uzyskaniu pozwolenia)
  • zrobić grilla - chodzi jednak o małego, przenośnego grilla

Działkowcy mogą też korzystać ze wszystkich części wspólnych ROD, a także brać udział w ogólnych zebraniach działkowców i mieć wpływ na podejmowane tam decyzję.

Tego nie możesz robić na swojej działce ROD. Obowiązki działkowca ROD

Prawa przysługujące działkowcom to jedno. Obok tego funkcjonuje także szereg obowiązków i zakazów, do których działkowcy bezwzględnie muszą się zastosować. Pierwszym i podstawowym obowiązek osoby użytkującej działkę ROD jest uiszczenie opłat ogrodowych ustalonych przez dany ROD. Działkowcy muszą też dbać o mienie wspólne i utrzymywać działkę w dobrym, estetycznym stanie.

Jednym z powtarzających się pytań dotyczących działek ROD jest również to, czy na działce takiej można mieszkać? Przepisy prawa wskazują jasno, że... nie! Na działce nie możesz wybudować domu, w którym będziesz długotrwale przebywać. Możliwe jest tam spanie, np. przez kilka nocy, ale pod warunkiem, że ma to na celu jedynie wypoczynek, a nie stałe zamieszkanie. Oprócz tego na działkach ROD nie wolno:

  • palić ognisk
  • zanieczyszczać działek jak i terenów wspólnych, w tym alejek dróg, rowów, itp.
  • wyrzucać odpadów komunalnych i odpadów z roślin
  • detonować ładunków wybuchowych i fajerwerków
  • strzelać z broni, również tej pneumatycznej
  • budować bram i furtek w ogrodzeniu zewnętrznym
  • prowadzić działalności gospodarczej
  • wybudować murowanego grilla

Korzystając z działki rekreacyjnej, warto wcześniej dokładnie zapoznać się z regulaminem obowiązującym na danym obiekcie. Z a jego nieprzestrzeganie można bowiem zostać pozbawionym prawa do użytkowania działki.

Hamak, działka, ogród
fot. Canva/ AlexBrylov
Posadź to w ogrodzie i nie martw się o kleszcze! Będą omijać twój dom z daleka
Miejsce, gdzie drzewa kłaniają się słońcu. Ten las przeniesie cię w inny świat
Obserwuj nas w
autor
Magdalena Pawłowska

Ukończyłam studia dziennikarskie na Uniwersytecie Szczecińskim. Z mediami związania jest prawie 15 lat, w swojej karierze miałam do czynienia zarówno z pracą radiowca, dziennikarza jak i reportera online. Przeszłam kursy z zakresu SEO oraz prowadzenia social mediów.

Prywatnie jestem mamą na cały etat. Moją pasją jest jazda konna, której poświęcam każdą wolną chwilę.

 

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@lelum.pl
zdrowie i żywienie pielęgnacja i uroda aktywność Silversa Gwiazdy z życia wzięte quizy