Dodatek dla nauczycieli na emeryturze. Nawet 400 zł po złożeniu wniosku
Niektórzy nauczyciele mogą ubiegać się w ZUS o podwyższenie emerytury. Chodzi o tzw. rekompensatę, dzięki której co miesiąc na konta będzie wpływać większa kwota. ZUS nie przyznaje rekompensaty automatycznie, więc uprawnieni do niej nauczyciele muszą sami złożyć odpowiedni wniosek.
Rekompensata dla nauczycieli w 2024: to trzeba wiedzieć
Rekompensata to odszkodowanie za utratę możliwości nabycia prawa do wcześniejszej emerytury z tytułu pracy w szczególnych warunkach. Mogą ubiegać się o nią przedstawiciele kilku zawodów, w tym nauczyciele, którzy nie mają prawa do emerytury pomostowej .
Rekompensata nie jest samoistnym świadczeniem pieniężnym. Stanowi ona dodatek do kapitału początkowego i łącznie z tym kapitałem podlega waloryzacjom . W efekcie powiększa podstawę emerytury, a więc zwiększa też wypłaty z ZUS. Jej wysokość jest obliczana indywidualnie.
Z danych wynika, że przeciętnie wynosi ona ok. 300-400 zł , ale może być też wyższa.
Nauczyciele są uprawnieni do rekompensat z ZUS
Nauczyciele, którzy chcą dostać rekompensatę, muszą spełnić kilka warunków . Wymagania są precyzyjnie określone przez ZUS . Rekompensata należy się osobom, które:
- przed 1 stycznia 2009 r. pracowały w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze stale i w pełnym wymiarze czasu pracy przez co najmniej 15 lat,
- nie mają ustalonego prawa do wcześniejszej emerytury , np. z Karty Nauczyciela, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego ani emerytury pomostowej,
- wystąpiły z wnioskiem o emeryturę w powszechnym wieku emerytalnym (60 lat dla kobiet, 65 lat dla mężczyzn),
- dołączą do tego wniosku świadectwo pracy lub zaświadczenie, które potwierdza, że wykonywałeś pracę w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze.
Nauczyciele, którzy zaczęli ubiegać się o wcześniejszą emeryturę , nie będą mieli prawa do rekompensaty.
Rekompensata dla nauczycieli: o ile wzrośnie emerytura?
Wysokość rekompensaty dla nauczycieli zależy od kilku czynników. Najważniejszy będzie nasz staż ubezpieczeniowy oraz czas, przez jaki wykonywaliśmy pracę w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze . ZUS opublikował wzór, według którego wylicza należne odszkodowanie.
Rekompensata to kwota, którą obliczamy w ten sposób:
64,32 x K x X = rekompensata
64,32
- to wartość stała,
K
- oznacza kwotę emerytury „hipotetycznej” obliczonej w decyzji o ustaleniu kapitału początkowego,
X
– obliczany przez ZUS współczynnik, który określa, jaką część wymogów do wcześniejszej emerytury spełnialiśmy do 31 grudnia 2008 r.
Tak wyliczoną kwotę rekompensaty ZUS doliczy do naszego kapitału początkowego . Powiększy to tym samym emeryturę i comiesięczne wypłaty na konto.