Grzyb, który smakuje jak kurczak. Polacy omijają go szerokim łukiem
Pogoda sprawia, że w lasach mamy już pierwszy wysyp owoców leśnego runa. Prawdziwki, kurki i rydze znamy wszyscy, ale warto zwrócić uwagę na nietypowego grzyba, obok którego obojętnie przechodzą nawet wytrawni grzybiarze. Wiele osób uważa go za wielki przysmak. To żółciak siarkowy, nazywany “kurczakiem z lasu”.
Żółciak siarkowy już w lasach
Choć mamy dopiero początek maja, to grzybiarze nie mogą narzekać na nudę . Jak informują leśnicy, w lasach są już nie tylko borowiki, boczniaki czy smardze. Rośnie też już nietypowy grzyb , który doceniany jest przez wielu smakoszy. Na drzewach pojawił się żółciak siarkowy.
– W niektórych kręgach grzyb ten uważany jest za prawdziwy przysmak, który po odpowiednim przyrządzeniu smakuje niemal jak kurczak w panierce. Wytrawni grzybiarze z pewnością mogą próbować szczęścia. Tym bardziej, że w tym roku grzyby wyjątkowo wcześnie się pojawiły – zapewnia leśnik Paweł Kosin w rozmowie z Radiem Kielce.
Trzeba jednak wiedzieć, że żółciak siarkowy wymaga specjalnego przygotowania przed zjedzeniem i nie zawsze warto go zbierać.
Czy żółciak siarkowy jest jadalny?
Żółciak siarkowy jest grzybem jadalnym, ale tylko po obróbce termicznej . Surowy nie nadaje się do spożycia. Zdaniem smakoszy, po odpowiednim przygotowaniu jego smak i struktura miąższu bardzo przypomina mięso kurczaka . Zanim jednak będziemy cieszyć się tym przysmakiem, pamiętajmy o kilku zasadach.
Do jedzenia nadają się tylko młode okazy żółciaka siarkowego. Stare są twarde i niesmaczne. Nawet po obróbce termicznej smakują jak tektura. By przygotować żółciaka siarkowego, należy go dokładnie opłukać i obgotować . Dopiero tak przygotowane grzyby nadają się do dalszego przyrządzania. Można je np. usmażyć.
Z uwagi na swój smak i strukturę, żółciak siarkowy sprawdzi się w diecie wegetariańskiej i wegańskiej . Nadaje się np. na obtoczenie w panierce i przyrządzenie kotlecików lub nuggetsów . Grzybiarze mówią, że bardziej smakuje jak mięso, niż jak grzyb. Z powodzeniem można przygotować z niego także marynaty.
Jak rozpoznać żółciaka siarkowego?
Żółciak siarkowy widoczny jest już z daleka. Ma żółtopomarańczowy kolor i rośnie zwykle na drzewach liściastych. Najczęściej spotkamy go w lasach na dębach i brzozach . Z uwagi na to, że młode okazy są najsmaczniejsze, początek maja to najlepszy czas na zbiory.
Pamiętajmy: zbierajmy tylko grzyby, co, do których mamy całkowitą pewność . Jeżeli masz wątpliwości, nie ryzykuj. Możesz przynieść znalezione grzyby do najbliższej siedziby sanepidu. Specjalista bezpłatnie oceni czy grzyby są jadalne, niejadalne czy też trujące.