Kontakt z naturą poprawia zdrowie. Wyniki badań nie kłamią
Jakże wiele mówi się o tym, że zdrowy tryb życia, aktywność fizyczna i zbilansowana dieta to klucz do zdrowia i pięknego wyglądu. Czy jednak wiedzieliście, że możemy sobie dodatkowo w tym pomóc, wystawiając się na częstszy kontakt z naturą? Wyniki badań są w tej kwestii jednoznaczne.
Kontakt z naturą to samo zdrowie
Niezależnie od tego, czy zamieszkujecie tereny wielkomiejskich aglomeracji, czy też tereny wiejskie, wszyscy tak samo potrzebujemy kontaktu z naturą. Tego niestety nie jesteśmy w stanie oszukać. Prof. Marlyne Sahakian z Uniwersytetu w Genewie powołując się na badania naukowe, twierdzi:
Istnieje wiele teorii próbujących zdefiniować dobrostan człowieka […] Zamiast używać subiektywnych pojęć, takich jak szczęście, wykorzystaliśmy listę dziewięciu potrzeb, opracowaną niedawno przez kolegów z Uniwersytetu w Bazylei. Dotyczą one tego, co można zaoferować społeczeństwu za pośrednictwem sektora publicznego. Ta lista jest wynikiem analizy literatury naukowej i została potwierdzona wśród ludności szwajcarskiej oraz przez panele ekspertów – podaje badaczka.
Główne potrzeby człowieka XXI wieku
Prof. Marlyne Sahakian z Uniwersytetu w Genewie podaje następującą listę głównych potrzeb człowieka XXI wieku:
- dostępność towarów zaspokajających potrzeby życiowe;
- przekształcenie własnego wyobrażenia o życiu codziennym w rzeczywistość;
- życie w przyjemnym otoczeniu;
- rozwój osobisty;
-
samostanowienie;
wykonywanie czynności, które się ceni; - bycie częścią społeczności;
- udział w decyzjach dotyczących przyszłości społeczeństwa;
- bycie chronionym przez społeczeństwo.
Badania wykazały, że trzy z dziewięciu wymienionych punktów spełnia właśnie kontakt z naturą. Mowa tutaj o pozycji 3, 4 i 7. Zastanówcie się tylko, czy przebywając z bliskimi w parku, podziwiając piękno otaczającej nas przyrody , nie czujecie się zwyczajnie szczęśliwsi?
ZOBACZ TAKŻE: Tańsze bilety dla emerytów. Podróżowanie zaczyna się po 60-tce
Dbając o zdrowie, dbamy o swoje relacje
Wedle prof. Marlyne Sahakian, kontakt z naturą jest obecnie bardzo niedoceniany. Udanie się do parku to jeden z lepszych sposób, aby w naturalny sposób nawiązać nowe znajomości , dać odpocząć swoim zszarganym nerwom oraz doskonały patent na wyciszenie się.
Chodzenie do parku to aktywność społeczna, która wymaga czegoś więcej niż tylko zielonej przestrzeni […] Ludzie robią w parkach różne rzeczy, aby zaspokoić wymienione potrzeby, np. ćwiczą, rozmawiają z innymi ludźmi, czytają książkę, spotykają się w grupach, uczą o różnorodności biologicznej – przekonuje profesor Sahakian.
Czy zatem warto wystawiać się na jak najczęstszy kontakt z naturą? Biorąc pod uwagę, jak ogromne środki wydawane są w miastach i poza ich obszarami na stworzenie przestrzeni przyjaznej dla lokalnej społeczności, odpowiedź nasuwa się sama.