Silver.Lelum.pl Pielęgnacja i uroda Masz otwartą tubkę kremu z filtrem sprzed roku. Nadal jest dobry?
Fot. Canva/Rido

Masz otwartą tubkę kremu z filtrem sprzed roku. Nadal jest dobry?

25 maja 2024
Autor tekstu: Łukasz Jadaś

Gdy tylko zaczynamy spędzać więcej czasu na świeżym powietrzu, szukamy w domu kremów z filtrem SPF. Bywa, że w szafkach wciąż mamy otwarte tubki sprzed roku. Czy otwarty rok temu krem nadal będzie skutecznie chronił nas przed szkodliwym wpływem promieniowania słonecznego? A może trzeba wyrzucić go do kosza?

Czy krem SPF sprzed roku nadal jest dobry?

Pierwsze, na co trzeba zwrócić uwagę nim skorzystamy z kremu SPF sprzed roku, to oczywiście data ważności. Z reguły krem do opalania może zachować ważność i skuteczność do 3 lat po wyprodukowaniu , chyba że data ważności na opakowaniu mówi inaczej.

Data ważności to jedno, bo dotyczy zamkniętego produktu. Jego właściwości mogą się znacznie zmienić, gdy tubka jest już długo otwarta . Tutaj znów wszystko zależy od producenta, składu i rodzaju, ale przeważnie kremu do opalania wciąż można użyć w czasie 6 do 12 miesięcy po otwarciu .

Cenną podpowiedzią jest symbol , który powinnyśmy znaleźć na opakowaniu.

Dodaj trzy plasterki do wody zamiast cytryny. Odświeża i chroni skórę
Domowy sposób na zdrowe paznokcie. Dwa składniki, które znajdziesz w kuchni

Symbol otwartego słoiczka: to ważna informacja

Na opakowaniach kosmetyków, w tym kremów SPF, często widzimy ikonę otwartego słoiczka. To tzw. symbol "PAO", czyli "Period After Opening" ("czas po otwarciu") . Cyfra lub liczba widoczna oznacza liczbę miesięcy, podczas których kosmetyk może być bezpiecznie stosowany od momentu pierwszego otwarcia.

Projekt bez nazwy - 2024-05-25T124412.109.jpg
Fot. Canva/PAO

W przypadku kremów do opalania z reguły będzie to zatem 3, 6 lub 12 miesięcy . Nie warto machać na to ręką i ignorować zaleceń, bo skutki mogą być opłakane. Przeterminowane balsamy do opalania czy kremy z filtrem nie powinny być stosowane na skórę .

Przeterminowany krem SPF trzeba wyrzucić

Choć z pewnością będzie nam żal wyrzucić tubkę pełną kremu , to jednak wszystko wskazuje na to, że kosmetyk z poprzedniego sezonu nie będzie już nadawał się do użycia.

Wraz z upływem czasu kremy przeciwsłoneczne po otwarciu tracą swoje cenne właściwości. Wietrzeją, wysuszają się, zmieniają swój zapach, teksturę czy kolor. Nie są już w stanie zapewnić ochrony przed słońcem , co naraża nas na liczne niebezpieczeństwa.

Warto zatem przecierpieć zmarnowaną tubkę i wydać kilkanaście złotych na nową , niż potem borykać się z oparzeniami czy znacznie bardziej poważniejszymi skutkami kontaktu z promieniowaniem słonecznym.

"Trzyletnia wnuczka wygaduje przerażające rzeczy. Martwię się"
Zasiłek dla cukrzyków na emeryturze. Ponad 200 zł, ale trzeba złożyć wniosek
Obserwuj nas w
autor
Łukasz Jadaś

Redaktor portalu Silver.Lelum.pl. Zajmuje się tematyką społeczną, kulturalną i rozrywkową w kontekście pokolenia silversów. Napisz do mnie na adres lukasz.jadas@iberion.pl.
 

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@lelum.pl
zdrowie i żywienie pielęgnacja i uroda aktywność Silversa Gwiazdy z życia wzięte quizy