Napój roślinny zamiast mleka? Zanim kupisz znajdź to na etykiecie
Światowa Organizacja Zdrowia zaleca, by osoby po 50. roku życia piły dziennie minimum dwie szklanki mleka krowiego. Mleko uważane jest za cenny składnik diety, ale co jeśli nie lubimy jego smaku, cierpimy na nietolerancję laktozy, nie jemy lub ograniczamy spożywanie produktów pochodzenia zwierzęcego? Jest ratunek: to napoje roślinne, które są alternatywą dla mleka. Są smaczne i zdrowe: trzeba tylko wiedzieć, który wybrać.
Co zamiast mleka krowiego? Oferta jest szeroka
Mleko krowie jest bogate w witaminy łatwo przyswajalne przez ludzi, m.in. w witaminę A, B2 i B12. Stanowi też cenne źródło białka i wapnia. Zawiera cynk, magnez, fluor, potas oraz kwasy Omega-3 . Nie oznacza to jednak, że napoje roślinnie nie mogą zastąpić nam mleka krowiego w codziennej diecie. Trzeba tylko zwrócić dużą uwagę na ich skład.
Choć napoje roślinne nie zawierają wszystkich składników codziennej diety, jakie znajdziemy w mleku , to często dobrze to "nadrabiają". Wiele napojów jest wzbogacanych o wapń, witaminę D, witaminy B2 i B12 oraz składniki mineralne, w tym magnez czy cynk. Dla osób w dojrzałym wieku cenny będzie dodatek wapnia : z czasem zaczyna nam brakować tego składnika, co wpływa na zdrowie kości. Wybierając napój roślinny warto zwrócić uwagę, czy jest "wzmocniony" właśnie w ten sposób.
Nie wszystkie dodatki do napojów roślinnych są jednak dobre dla zdrowia. Niektóre napoje dostępne w polskich sklepach zawierają ogromne ilości cukru . Czasami to aż 15 łyżeczek na litr napoju. Nie trzeba dodawać, że napoje o takim składzie lepiej omijać szerokim łukiem i wybrać wersje, które nie są dosładzane.
Jaki zatem roślinny zamiennik mleka najlepiej wybrać? Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej przygotowało porównanie.
Mleko roślinne zamiast krowiego: to trzeba wiedzieć
Jak się okazuje, napoje sojowe dostarczą nam najwięcej białka . Soja jest dobrym źródłem witamin z grupy B oraz potasu, wapnia, magnezu, fosforu i żelaza. Zawiera także dużą ilość fitoestrogenów, które łagodzą dolegliwości związane z menopauzą.
Napój na bazie owsa zapewni nam z kolei największą ilość cennych beta-glukanów. To składnik, który obniża stężenie cukru we krwi oraz wspomaga pracę jelit . "Mleko" owsiane jest poza tym niskokaloryczne, ale sycące.
Napój migdałowy będzie dobrym źródłem jednonienasyconych kwasów tłuszczowych, witaminy E, magnezu, wapnia i potasu . Migdały są bogate flawonoidy, które będą cennym wsparciem w chorobach serca i miażdżycy. Warto wybrać napój z migdałów prażonych, które zawierają więcej steroli roślinnych: obniżają one poziom cholesterolu we krwi.
Napój ryżowy to zaś cenny odpowiednik mleka dla osób na diecie bezglutenowej. To dobre źródło witamin B1, B3 oraz B6. Jego wada: stosunkowo wysoka kaloryczność. Szklanka napoju ryżowego może dostarczać bowiem nawet 150 kcal.
Dieta bez mleka jest dziś łatwa
Eksperci podkreślają, że mleko krowie jest dla ludzi ważnym składnikiem piramidy żywieniowej. Tym niemniej, jeżeli chcemy wyeliminować je z diety (np. z powodu nietolerancji na laktozę, diety wegańskiej czy dla dobra zwierząt), to wybór jest dzisiaj bardzo duży . Napoje sojowe, migdałowe czy owsiane nie tylko zastąpią nam mleko do kawy, ale też dostarczą organizmowi witamin, minerałów i przeciwutleniaczy.