Silver.Lelum.pl > Aktywność Silversa > Podwyżki w sanatoriach już od 1 maja. Ile trzeba będzie płacić?
Łukasz Jadaś
Łukasz Jadaś 14.04.2024 12:25

Podwyżki w sanatoriach już od 1 maja. Ile trzeba będzie płacić?

Mężczyzna w sanatorium
Fot. Canva/Piotr Molecki/East News

Kuracjusze w sanatoriach muszą szykować się na większe wydatki. Już od 1 maja 2024 roku w uzdrowiskach zacznie obowiązywać nowy cennik. Zapłacimy więcej za cały pobyt. Z czego wynikają podwyżki i na jaki wydatek trzeba się szykować? Zobacz, ile zapłacisz w Ciechocinku, Krynicy Zdroju czy Nałęczowie.

Podwyżki w sanatoriach: tyle zapłacimy od 1 maja 2024

Przypomnijmy, że o ile zlecone przez lekarza zabiegi w sanatoriach są bezpłatne, to każdy pacjent z własnej kieszeni płaci za zakwaterowanie i wyżywienie. Stawki ustala Ministerstwo Zdrowia.

Wysokość opłat, które trzeba pokryć samodzielnie, zależy od terminu pobytu oraz standardu pokoju. To właśnie z powodu rozpoczęcia najbardziej "gorącego" sezonu trzeba szykować się na podwyżki już od 1 maja 2024 r.

Projekt bez nazwy - 2024-04-14T121446.609.jpg
Fot. Canva/Kzenon

Wzrosną ceny za pobyt w pokojach o każdym standardzie: zarówno prywatnych dla jednej osoby, jak i wieloosobowych. Pełny cennik na wiosnę i lato 2024 został już opublikowany przez Ministerstwo Zdrowia.

Gimnastyka, którą zrobisz w każdej chwili. Wystarczy wziąć piłeczkę w dłoń Jak czytać więcej książek? 6 rad, by czytanie było łatwiejsze

Sanatoria 2024: cennik za pobyt i wyżywienie

Stawki za pobyt w sanatoriach rosną, bo właśnie zaczyna się wysoki sezon. Od 1 maja do 30 września 2024 r. za pobyt i wyżywienie w sanatorium zapłacimy więcej.

Najwięcej będzie kosztował nas pobyt w pokoju jednoosobowym z prywatną łazienką. Za dobę od 1 maja 2024 r. zapłacimy w tym przypadku 40,9 zł. Nieco tańsza opcja to pokój dwuosobowy, za który w wysokim sezonie trzeba będzie zapłacić 27,3 zł. Najmniejszego budżetu potrzebujemy na pobyt w pokojach wieloosobowych, których ceny wahają się od 11,9 zł do 14,8 zł za dobę.

Przypomnijmy, że są to ceny za pobyt razem z wyżywieniem. Niezależnie od standardu pokoju i turnusu dostaniemy więc trzy posiłki dziennie.

Wydatki w sanatorium: za co trzeba dopłacić?

Nie są to jedyne wydatki, o jakich trzeba pamiętać wybierając się do sanatorium od 1 maja 2024 r. Wysoki sezon oznacza też nieco wyższe ceny np. za dodatkowe atrakcje, jak wycieczki.

Projekt bez nazwy - 2024-04-14T121532.305.jpg
Fot. Canva/MilanRadulovic

W budżecie na wyjazd trzeba też pamiętać o pieniądzach na wydatki dodatkowe. Za dojazd i powrót musimy zapłacić sami. Dopłacić trzeba z reguły także za parking, jeżeli wybieramy się własnym autem. Większość sanatoriów doliczy nam także dodatkowe opłaty np. za wegetariańskie lub wegańskie menu, o ile nie zostało zalecone przez lekarza. Takich dopłat może być więcej: zależą od regulaminu danego ośrodka.

Warto też pamiętać, że w określonych przypadkach pobyt w sanatorium może być całkowicie darmowy. Trzeba jednak spełnić kilka warunków: wymieniamy je w artykule na temat możliwości bezpłatnego pobytu w sanatorium.