Silver.Lelum.pl Zdrowie i żywienie Przygotuj się na upały. RCB wydało poradnik
Fot. Canva/Halfpoint

Przygotuj się na upały. RCB wydało poradnik

9 kwietnia 2024
Autor tekstu: Łukasz Jadaś

Latem coraz mniej dziwią nas 30-stopniowe upały. Taka pogoda to ekstremalne wyzwanie nie tylko dla całej planety i natury, ale także dla ludzkiego ciała. Jak się zachować podczas upałów? Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wydało specjalną broszurę na ten temat.

IMGW ostrzega przed upałami

O tym, że w 2024 roku trzeba szykować się na wyjątkowo wysokie temperatury, mówiły już pierwsze prognozy długoterminowe. – Zmiana klimatu jest widoczna gołym okiem, wiosna rozpoczęła się miesiąc wcześniej, bo już w lutym, a z prognoz wynika, że także lato będzie ekstremalnie ciepłe – powiedział rzecznik IMGW Grzegorz Walijewski w rozmowie z Polskim Radiem.

Wysokie temperatury odbiją się na naszym zdrowiu. Nie chodzi jedynie o dyskomfort wywołany upałami. Im cieplej, tym bardziej wzrasta ryzyko odwodnienia oraz przegrzania organizmu. Upał może doprowadzić do wystąpienia udaru słonecznego lub cieplnego , który jest stanem zagrażającym zdrowiu, a nawet życiu. Warto zwrócić uwagę na takie objawy jak duże osłabienie, nudności, zawroty głowy czy drgawki.

Projekt bez nazwy - 2024-04-09T160221.749.jpg
Fot. Canva/AfricaImages

Na upalne dni można się jednak przygotować. O tym, jak zachowywać się podczas ekstremalnych temperatur, informuje Rządowe Centrum Bezpieczeństwa . Co oprócz ograniczenia przebywania na słońcu możemy robić?

Jak przygotować się na upały?

Walkę z upałami trzeba zacząć już od posiłków. Nawadniajmy organizm – najlepsza będzie woda niegazowana. Na obiady zaplanujmy lekkie posiłki, bazujące na owocach i warzywach. Nie tylko dostarczą nam witamin i składników mineralnych, ale też nie obciążą organizmu tak jak tłuste potrawy. Zrezygnujmy z alkoholu , bo sprzyja odwodnieniu organizmu.

Jeżeli koniecznie musimy wyjść na zewnątrz, róbmy to powoli - zwłaszcza, jeżeli w domu panuje chłód np. dzięki klimatyzacji. Nagła zmiana temperatur może wywołać szok termiczny . Przed wyjściem użyjmy kremu z filtrem .

Wybierzmy lekką i przewiewną odzież z tkanin naturalnych w jasnych kolorach . Wspomoże to właściwą termoregulację organizmu. Przyda się też nakrycie głowy . Nie spieszmy się i powstrzymajmy się od dużego wysiłku fizycznego. Powolny spacer w takie dni w zupełności wystarczy.

W upalne dni szczególnie powinny uważać na siebie osoby przyjmujące leki . Podczas upałów, gdy organizm się odwadnia, ich stężenie w organizmie może się zwiększyć nawet do zagrażającego życiu. Trzeba więc uważnie pilnować swojego samopoczucia, a w razie niepokojących objawów (np. silne bóle i zawroty głowy, gorączka, szum w uszach ) poprosić o pomoc bliskich lub skierować się do lekarza.

Projekt bez nazwy - 2024-04-09T160322.370.jpg
Fot. Canva/Dragana991

Podczas upałów pamiętajmy o najsłabszych

Podczas upałów trzeba też zadbać o tych, którzy polegają na nas. Mowa tu zarówno o dzieciach, jak i o zwierzętach domowych.

Pod żadnym pozorem nie zostawiajmy dzieci i zwierząt w zaparkowanych autach. Dzieciom w ciągu dnia przyda się podawanie letnich, ale nie lodowato zimnych napojów, w szczególności wody lub owocowych herbat. W przypadku najmniejszych maluchów pamiętajmy o przeciwsłonecznej parasolce przy wózku .

Wysokie temperatury to wielka udręka także dla naszych czworonożnych przyjaciół. Podczas największych upałów ograniczmy spacery z psami . Wychodźmy na zewnątrz na krótko: tak, by tylko załatwiły swoje potrzeby fizjologiczne. Zmniejszymy wtedy ryzyko np. oparzenia łapek od gorących chodników. Unikajmy spacerów w godzinach, kiedy panują największe temperatury (najgoręcej jest zwykle między 15:00 a 18:00, a największe promieniowanie UV występuje od 12:00 do 13:00). Zadbajmy też o stały dostęp do chłodnej i świeżej wody.

Pijesz mleko przed snem? Po co? Lepiej zastąp je szklanką tego
Polacy po 50-tce jedzą za mało owoców. Ale na ten lepiej uważać
Obserwuj nas w
autor
Łukasz Jadaś

Redaktor portalu Silver.Lelum.pl. Zajmuje się tematyką społeczną, kulturalną i rozrywkową w kontekście pokolenia silversów. Napisz do mnie na adres lukasz.jadas@iberion.pl.
 

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@lelum.pl
zdrowie i żywienie pielęgnacja i uroda aktywność Silversa Gwiazdy z życia wzięte quizy