Silver.Lelum.pl > Zdrowie i żywienie > Pył znad Sahary groźny dla zdrowia? Eksperci zabrali głos
Kamil  Świętek
Kamil Świętek 06.04.2024 11:56

Pył znad Sahary groźny dla zdrowia? Eksperci zabrali głos

Pyłki na samochodzie; Sahara
Fot. Canva/Boris Ulzibat, Pexels; Canva/jarino47, Getty Images

Po raz kolejny anomalie pogodowe nawiedzają Polskę. Już 7 kwietnia dotrze do nas porcja drobnego piasku znad północnej Afryki. Dziwny „proszek” na samochodach wcale nie musi być pyłkami roślin. Czy pył znad Sahary jest groźny dla zdrowia? Emeryci i renciści koniecznie powinni zapoznać się z alertami IMGW.

Czym jest pył znad Sahary?

Był znad Sahary, to tumany bardzo drobnego piasku znad północnej Afryki, które poprzez podmuchy wiatru przenoszą się nad Europę. Jeśli przyjrzymy się niebu w momencie anomalii pogodowej, dostrzeżemy, że przybrało ono niebo bardziej żółtawy odcień.

Eksperci zauważyli, że anomalie te występują w Europie na przełomie marca i kwietnia. Czy jednak mamy powody do obaw? Trzeba przyznać, że w momencie największego skoncentrowania anomalii, ilość pyłu, jakie zobaczymy o poranku na maskach samochodów, powoduje ciarki na plecach.

Zrób to raz na 3 lata i nie martw się o kleszcze. Najlepsza metoda Nazwała go „starym człowiekiem”. Słowa 4-latki zmieniły jego życie

Kiedy pył znad Sahary dotrze do Polski?

Wedle alertu Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW), do Polski pył ten dotrze już ten weekend, a dokładnie w niedzielę, 7 kwietnia.

Już w niedzielę wieczorem pył znad Sahary powinien dotrzeć do zachodniej części kraju. Dane udostępnione przez Uniwersytet w Atenach potwierdzają, że w poniedziałek, pył znad Sahary zawiśnie nad większością kraju.

Anomalia ta może utrzymywać się w Polsce aż do połowy przyszłego tygodnia. Następnie pył znad Sahary będzie przesuwał się w kierunku zachodu, obejmując swoim zasięgiem Europę Środkową.

ZOBACZ TAKŻE: Kora miała romans z Terleckim. Napisała o wszystkim

Jak pył znad Sahary wpływa na zdrowie?

Zapewne nikogo nie zdziwi, że pył znad Sahary nie jest dla nas specjalnie zdrowy. Istnieją przesłanki, świadczące o tym, że może zawierać on śladowe ilości radioaktywnych izotopów. Naukowcy informują, że w takiej ilości nie są one groźne dla zdrowia, aczkolwiek nie warto bagatelizować tej anomalii.

Pył znad Sahary oprócz tumanów „kurzu” niesie również gorące i suche afrykańskie powietrze. To powodować może problemy z oddychaniem i zatokami, a także łzawienie oczu. Emeryci i renciści powinni szczególnie podczas tej anomalii uważać na swoje zdrowie.

To samo tyczy się również kierowców. Chociaż pył znad Sahary osadzający się na karoserii może być irytujący, warto go usunąć chociażby na myjni bezdotykowej, gdyż może on powodować porysowanie lakieru, czy zapchanie filtrów. Ponadto drobinki piasku osadzające się na szybach mogą istotnie wpłynąć na widoczność. Warto poświęcić parę minut przed wyjazdem na dokładne oczyszczenie szyby, aby mieć pewność, że mimo anomalii pogodowej, podróżujemy bezpiecznie.

Pył znad Sahary 2.png
Fot. windy.com