Silver.Lelum.pl > Z życia wzięte > "Syn wybrał wnuczce okropne imię". Babcia nie gryzła się w język
Łukasz Jadaś
Łukasz Jadaś 06.06.2024 14:12

"Syn wybrał wnuczce okropne imię". Babcia nie gryzła się w język

Zmartwiona kobieta
Fot. Canva/TatyanaGL

"Nie wiem, co im strzeliło do głowy" - tak o imieniu, które wybrali dla swojej córki syn i synowa, pisze do nas pani Marta. "Wnuczka będzie miała przez to tylko problemy. Nie chcę się wtrącać, ale to przesada" - dodaje. Jakie imię wywołało takie poruszenie i czy rzeczywiście jest - jak pisze pani Marta - "dziwaczne"?

Nietypowe imię dla wnuczki wywołało dyskusję w rodzinie

"Wnuczka ma przyjść na świat już za 3 tygodnie" - pisze do nas pani Marta. Przyszła mama cieszy się dobrym zdrowiem i wszyscy w rodzinie czekają na szczęśliwe rozwiązanie, ale w rodzinie zaistniała niezręczna sytuacja. Chodzi o imię, jakie dla córki wybrali rodzice.

"Chcą nadać jej imię Ewangelina" - ujawnia pani Marta. "Syn chyba chce zrobić z niej pośmiewisko w szkole. To jednoznacznie kojarzy się z ewangelią, przecież dzieci nie dadzą jej żyć" - uważa nasza czytelniczka.

Jak pisze pani Marta, na ogłoszenie imienia wnuczki czekała długie miesiące, ale wybór bardzo ją zaskoczył i rozczarował. "Zwłaszcza, że teraz nadaje się dzieciom takie ładne, stare imiona. Moje sąsiadki mają wnuczki Zuzanny, Hanie, Marie" - wylicza pani Marta.

Dodatek z ZUS za wychowanie dzieci. Po 60-tce należy się 1780,96 zł "Córka męczy wnuczka o czerwony pasek. Znalazłam jej własne świadectwo"

Babcia zabrała głos w sprawie imienia

Pani Marta zdecydowała, że nie będzie owijać w bawełnę i powie przyszłym rodzicom o swoich obawach. Teraz trochę tego żałuje. Jej rady spotkały się bowiem z mało przychylną reakcją syna i synowej.

"Dali mi do zrozumienia, że jestem staroświecka, i że poza tym to nie moja sprawa. Mam inne zdanie, bo to chodzi o dobro dziecka. To zostanie z nią na całe życie. (…) Będzie miała trudno w szkole. Wiem jak jest, znam życie" - uważa pani Marta.

Choć rodzice mocno upierają się przy swojej decyzji, to pani Marta ma nadzieję, że jeszcze zmienią zdanie. "Niech dadzą jej tak na drugie, ale pierwsze powinno być inne, zwykłe, ładne" - argumentuje czytelniczka.

Projekt bez nazwy - 2024-06-06T135552.647.jpg
Fot. Canva/KateSept

Ewangelina to niezwykle rzadkie imię

Ze statystyk GUS wynika, że imię "Ewangelina" w Polsce rzeczywiście nadawane jest bardzo rzadko. Sprawdziliśmy: w całym 2023 roku nadano je tylko dwóm dziewczynkom.

Czy jednak obawy pani Marty są uzasadnione? Wydaje się, że nie. Imię "Ewangelina" jest co prawda oryginalne, ale ani nie obraża, ani nie ośmiesza jego posiadaczki. Można je ładnie zdrabniać do "Ewa".

Ma też przepiękne znaczenie. To imię pochodzenia greckiego. Powstało ze złożenia greckich słów "dobry" oraz  "wiadomość, wieść, przesłanie". “Ewangelina” oznacza więc "dobrą nowinę".