Silver.Lelum.pl > Zdrowie i żywienie > Taka jest bezpieczna dawka soli dziennie. Polacy jedzą dwa razy więcej
Łukasz Jadaś
Łukasz Jadaś 09.09.2024 09:44

Taka jest bezpieczna dawka soli dziennie. Polacy jedzą dwa razy więcej

Solenie zupy
Fot. Canva/Rido

Zarówno dorośli, jak i dzieci w Polsce, spożywają dwa razy więcej soli niż wynoszą zalecane dawki bezpieczne dla zdrowia - wynika z badań Instytutu Żywności i Żywienia.

Im więcej soli, tym więcej chorób. Eksperci ostrzegają

Jak przypominają eksperci, nadmiar soli zwiększa ryzyko wystąpienia wielu przewlekłych chorób.

Nadmierne spożycie soli może prowadzić do wielu poważnych konsekwencji zdrowotnych, m.in. nadciśnienia tętniczego, udarów mózgu, raka żołądka i prawdopodobnie również raka przełyku, może też sprzyjać rozwojowi osteoporozy i kamicy nerkowej, a najnowsze badania wskazują, że także otyłości – ostrzega prof. Mirosław Jarosz, dyrektor Instytutu Żywności i Żywienia w Warszawie.

Tymczasem Polacy znacznie przekraczają w swojej codziennej diecie bezpieczne dla zdrowia dawki soli. Jemy jej nawet dwukrotnie więcej.

Projekt bez nazwy - 2024-09-09T094236.204.jpg
Fot. Canva/VM
Tak jasnowidze pomagają polskiej policji. Statystyki są miażdżące Tajemnica pogrzebu Krzysztofa Klenczona. W pierwszym rzędzie usiadła nieznajoma

Dzienny limit soli. Tyle powinniśmy jeść

Instytut Żywności i Żywienia ustalił, jaka maksymalna dawka soli dziennie jest zalecana. Okazuje się, że należy jeść nie więcej niż 6 gramów soli dziennie. To tyle, ile mieści się na łyżeczce.

Nie chodzi tylko o “łyżeczkę soli” używaną np. do dosalania gotowych potraw, ale także o sól zawartą już we wszystkich potrawach czy przekąskach, które spożywamy dziennie.

Projekt bez nazwy - 2024-09-09T094340.623.jpg
Fot. Canva/Pixelshot

Z wyliczeń ekspertów wynika, że spożycie soli w Polsce sięga obecnie blisko 11 gramów na osobę dziennie. To małe pocieszenie, ale w 1998 roku było to aż 15 gramów. Świadomość szkodliwości nadmiaru soli rośnie, ale nadal spożywamy jej zbyt dużo.

Mniej soli w diecie to więcej zdrowia. Rady ekspertów

Dietetycy podkreślają, że ograniczenie soli w diecie nie musi wcale oznaczać wielkich wyrzeczeń.

Na przykład zamiast sera żółtego można zjeść twarożek, zamiast wędliny – mięso pieczone, zamiast groszku konserwowego – groszek z mrożonki. Przygotowując potrawy, można ograniczyć dodatek soli, zastępując ją innymi przyprawami, ziołami albo jej zdrowszym zamiennikiem: solą sodowo-potasową - radzą eksperci Instytutu Żywności i Żywienia.

Jakimi przyprawami zastąpić sól? Smaczne dodatki znajdziesz na tej liście naturalnych zamienników soli.

Najpierw jednak należy przede wszystkim - jak radzą dietetycy - należy odstawić solniczkę ze stołu. Wtedy pokusa dosolenia potraw będzie znacznie mniejsza.