Te ryby to złoto dla zdrowia! Wprowadź je do jadłospisu i poczuj się lepiej
Ryby powinny być nieodłącznym elementem naszego codziennego menu. Zawierają szereg substancji odżywczych niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Kluczową rolę pełnią tu kwasy omega-3, których wysokie stężenie znajduje się przede wszystkim w kilku gatunkach ryb morskich. Koniecznie powinny się znaleźć na twoim talerzu!
Dlaczego warto jeść ryby? Korzyści z jedzenia ryb
Ryby są produktem wciąż niedocenianym przez Polaków. W przeciwieństwie do mieszkańców krajów śródziemnomorskich jemy ich zdecydowanie za mało, co może się odbijać na naszym zdrowiu . Wszystko dlatego, że ryby zawierają niezwykle cenne składniki i substancje odżywcze , które umożliwiają organizmowi prawidłowe i wydajne funkcjonowanie. Chodzi m.in. o pełnowartościowe i wysoko przyswajalne białko, witaminy A, D, E i witaminy z grupy B, tłuszcze, żelazo, jod, wapń, magnez, potas, fluor czy selen. Najważniejsze są jednak wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega-3. Dlaczego?
To właśnie omega 3 pełnią niezwykle ważną rolę w organizmie i są mu niezbędne do prawidłowego działania. Mają korzystny wpływ na wzrok czy mózg : wspomagają koncentrację i zapamiętywanie. Co więcej, wpływają pozytywnie również na pracę układu krążenia, układu nerwowego, a nawet na kondycję włosów, skóry oraz paznokci. Wykazują działanie przeciwzapalne i chronią przed wieloma chorobami , w tym niektórymi rodzajami nowotworów. Lista jest zresztą zdecydowanie dłuższa, bo omega-3 oddziałują praktycznie na wszystkie funkcje organizmu.
Niestety, mimo że organizm potrzebuje kwasów omega-3 to nie jest w stanie samodzielnie ich wytworzyć, dlatego konieczne jest ich dostarczenie z pożywienia. Właśnie dlatego w codziennym menu powinny znaleźć się ryby i owoce morza, ponieważ to one są najbogatszym źródłem tych cennych dla organizmu kwasów tłuszczowych.
Czytaj też:
TOP 10 produktów pomocnych w walce z wysokim cholesterolem
Te ryby są najzdrowsze!
Najwyższe stężenie cennych dla zdrowia składników odżywczych, w tym właśnie kwasów omega-3, można znaleźć w tłustych rybach morskich. Wśród nich niekwestionowany prym wiodą: łosoś, makrela, śledź, sardynka oraz pstrąg.
-
Łosoś
Zawartość EPA i DHA: 1,4-1,9 g/100g -
Makrela
Zawartość EPA i DHA: 1,4-2,5 g/100g -
Śledź
Zawartość EPA i DHA: 1,2-1,7 g/100g -
Sardynka
Zawartość EPA i DHA: 0,7-1,0 g/100g -
Pstrąg
Zawartość EPA i DHA: 0,7-1,0 g/100g
Ich spożywanie wskazane jest przede wszystkim dla osób, które zmagają się z zaburzeniami lipidowymi, chorobami układu sercowo-naczyniowego, cukrzycą typu 2 czy otyłością, ale tak naprawdę powinny być podstawowym produktem w diecie każdego z nas.
Jak często jeść ryby? Eksperci ds. żywienia są zgodni
Według zaleceń wystosowanych przez Instytut Żywności i Żywienia, ryby powinniśmy spożywać przynajmniej dwa razy w tygodniu. Najlepiej, żeby były to ryby gotowane bądź pieczone, a nie smażone. Podczas procesu smażenia wiele ważnych substancji odżywczych jest wytrącanych, a sam produkt znacznie traci na wartości. Co więcej, samo smażenie jest po prostu niezdrowe i zwiększa ryzyko chorób wystąpienia nowotworów czy chorób cywilizacyjnych, w tym m.in. otyłości .
Jeśli nie jesteś fanem ryb i wiesz, ze nie przekonasz się do ich jedzenia: sięgnij po odpowiednią suplementację, dzięki której uzupełnisz niedobory ważnych składników odżywczych, w tym m.in. omawianych wyżej kwasów omega 3.