Silver.Lelum.pl Pielęgnacja i uroda Uroda w lodowatych temperaturach. Krioterapia w sanatorium odmładza skórę
Fot. Canva/DimaSidelnikov

Uroda w lodowatych temperaturach. Krioterapia w sanatorium odmładza skórę

4 maja 2024
Autor tekstu: Sara Karmańska

Krioterapia nie bez powodu jest niezwykle popularnym zabiegiem w sanatoriach. Dobroczynne działanie zimna pomaga między innymi w przypadku dolegliwości bólowych, ale zastosowania tej formy terapii są znacznie bardziej wszechstronne. Okazuje się, że może pomagać także w zachowaniu zdrowej i pięknej skóry.

Jak działa krioterapia?

Podczas zabiegu krioterapii dochodzi do schłodzenia powierzchni ciała bardzo niską temperaturą . Takie leczenie wykorzystuje naturalne reakcje obronne organizmu, jakie występują w przypadku mrozu. Krioterapia oddziałuje na układ hormonalny i odpornościowy , a także powoduje wyzwolenie endorfin , które działają przeciwzapalnie i przeciwbólowo .

Jak zachowuje się nasze ciało podczas krioterapii? Początkowo pod wpływem zimna dochodzi do zwężenia naczyń krwionośnych i chwilowego spowolnienia przepływu krwi. Zaraz potem jednak naczynia gwałtownie się rozszerzają, a w efekcie dochodzi do nawet czterokrotnego przyspieszenia krążenia krwi .

krioterapia, Fot. Canva Jacob Lund.jpg
Fot. Canva/Jacob Lund

Skutkiem zabiegu jest intensywniejsze oddawanie ciepła , a w efekcie obniżenie napięcia nerwowego, zmniejszenie krwiaków i obrzęków, spowolnienie przewodnictwa nerwowego oraz działanie przeciwbólowe.

Jak zwracają uwagę kosmetolożki i specjalistki od urody, krioterapia pomaga także w zachowaniu piękna. Pomaga zahamować procesy starzenia się skóry , wyrównuje jej koloryt, ukrywa niedoskonałości i zmniejsza oznaki zmęczenia.

Okulary ajurwedyjskie. Czym są i czy naprawdę poprawiają wzrok?
Z tymi problemami udaj się do trychologa. Zbada nie tylko włosy

Krioterapia – jak wygląda zabieg?

W wielu polskich sanatoriach oferowane są zabiegi krioterapii. Rozróżnia się dwa rodzaje takich zabiegów – ogólny i miejscowy .

Pierwszy z nich polega na oddziaływaniu zimna w temperaturze około -100 stopni w specjalnej kriokomorze . Osoba poddawana zabiegowi wchodzi do komory w kostiumie kąpielowym, rękawiczkach i skarpetach . Po zakończonym zabiegu należy wykonać zlecone przez fizjoterapeutę ćwiczenia.

Podczas drugiego z nich wykorzystuje się urządzenie z krioaplikatorem , który jest umieszczany w odległości kilkunastu centymetrów od ciała osoby poddawanej zabiegowi. Konkretne miejsce następnie traktowane jest lodem, wodą lub ciekłym azotem.

ZOBACZ TEŻ: Pierwszy raz do sanatorium? Tego nie zapomnij zabrać [NIEZBĘDNIK]

Czy krioterapia jest dla każdego?

Choć krioterapia ma wszechstronne zastosowanie i znajduje się w ofercie wielu Polskich sanatoriów , nie każdy może poddać się temu zabiegowi. Wszystko zależy od stanu zdrowia . Wśród przeciwwskazań dla takiej formy leczenia można wymienić między innymi:

  • choroby serca i układu krążenia;
  • zapalenie żył głębokich i stany zapalne naczyń krwionośnych;
  • nadmierną potliwość skóry;
  • choroby nowotworowe;
  • choroby nerek i pęcherza moczowego;
  • nadczynność i niewyrównaną niedoczynność tarczycy;
  • czynny proces gruźliczy, grypę lub zapalenie płuc;
  • uszkodzenia skóry i otwarte rany.
krioterapia, Fot. Canva Inside Creative House, Getty Images.jpg
Fot. Canva/Inside Creative House, Getty Images

Dzięki gumce do włosów szybciej pozbędziesz się haluksów. Proste ćwiczenie
Zrób to i pozbądź się uporczywych skurczów. Wystarczy 15 minut
Obserwuj nas w
autor
Sara Karmańska

Z wykształcenia filmoznawczyni i… inżynier budownictwa. Od zawsze czuła jednak, że zawodową przyszłość chce związać z pisaniem. Wielbicielka filmów, seriali i popkultury. W czasie wolnym, jeśli akurat czegoś nie ogląda, spędza czas przy grach planszowych. 

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@lelum.pl
zdrowie i żywienie pielęgnacja i uroda aktywność Silversa Gwiazdy z życia wzięte quizy