Silver.Lelum.pl > Zdrowie i żywienie > Dodatek do obiadu zdrowszy od ziemniaków. Polacy jedzą ich tyle co nic
Łukasz Jadaś
Łukasz Jadaś 06.06.2024 16:28

Dodatek do obiadu zdrowszy od ziemniaków. Polacy jedzą ich tyle co nic

Obiad z batatami
Fot. Canva/DPNguyen

Raz na jakiś czas warto zmienić coś w diecie. Jeżeli do tej pory na naszych stołach głównym dodatkiem do pierwszego dnia były ziemniaki, ryż lub kasze, to następnym razem sięgnijmy po coś zupełnie innego. To warzywo zaliczane jest do "superfoods", czyli do jedzenia wyjątkowo cennego dla zdrowia.

Bataty: miła odmiana do każdego obiadu

Bataty, bo o nich mowa, są w Polsce znacznie mniej popularne od ziemniaków. Nic dziwnego, bo też znacznie krócej goszczą w naszych sklepach i jadłospisach. Dlaczego warto przełamać się i sięgnąć po tych kuzynów ziemniaków? Powodów jest bardzo wiele.

Pierwszy z nich to smak. Batat nazywany jest słodkim ziemniakiem nie bez przyczyny. W smaku przypomina nieco marchewkę. Jest też bardziej wilgotny niż mączysty. Dla osób przyzwyczajonych do dość neutralnego smaku ziemniaka może być to zaskoczeniem.

Projekt bez nazwy - 2024-06-06T162307.491.jpg
Fot. Canva/Pixelshot
Polski ser wybrany jednym z najlepszych na świecie. Pokonał oscypka Wybierz najsmaczniejszą odmianę czereśni. Kształt serca to nie wszystko

Bataty uznaje się za zdrowsze od ziemniaków

Przede wszystkim, bataty zawierają dużo węglowodanów, wapnia i witaminy C. Są również bogate w mangan, potas i fosfor i duże ilości beta-karotenu.

Jak czytamy w opinii ekspertów Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej, występujące w batatach antocyjany mają istotne znaczenie przeciwzapalne. Związki zawarte w batatach mają też właściwości hamujące rozwój komórek nowotworowych.

Bataty zawierają ponadto ponad dwa razy więcej wapnia niż ziemniaki. To ważne szczególnie dla osób na diecie wegetariańskiej i wegańskiej. Wapń jest niezbędny w prawidłowym rozwoju kości, korzystnie wpływa na gęstości krwi i obniżenie ciśnienia.

Jak dobrze ugotować bataty?

Bataty mogą być dodatkiem do właściwie każdego popularnego dnia znanego z polskiej kuchni. Dobrze komponują się z rybami i czerwonym mięsem.

Projekt bez nazwy - 2024-06-06T162353.963.jpg
Fot. Canva/Pixelshot

Batatów nie trzeba obierać, bo po ugotowaniu skórka łatwo oddziela się od miąższu. Gotowanie potrwa ok. 30 minut. Warto robić to pod przykryciem, bo dzięki temu bataty stracą mniej substancji odżywczych. Gotujemy aż do miękkości.

Bataty są również smaczne po upieczeniu lub prosto z grilla. Pyszne są także zrobione z nich frytki.