Silver.Lelum.pl Aktywność Silversa Wystarczy wyrobić jeden nawyk na spacerach. Poprawia nastrój na 8 godzin
Fot. Canva/BillionPhotos

Wystarczy wyrobić jeden nawyk na spacerach. Poprawia nastrój na 8 godzin

11 marca 2024
Autor tekstu: Łukasz Jadaś

Spacery to dla osób w każdym wieku recepta na mocne kości i lepszy nastrój. Naukowcy odkryli jednak, że korzyści ze spacerów jest jeszcze więcej. Okazało się, że dzięki nim można poprawić nawet... wzrok i słuch. Wystarczy zwrócić uwagę na pewien detal, a wiosna to najlepszy moment na tę zmianę.

Spacery w parkach to recepta na zdrowie

Spacery zapewniają nie tylko ruch, ale pozwalają też na kontakt z naturą. Coraz więcej badań dowodzi, że obserwowanie przyrody ma zbawienny wpływ na zdrowie psychiczne. Poprawia nastrój i zwiększa komfort codziennego życia. To szczególnie ważne dla osób w wieku 60+.

Naukowcy z Wielkiej Brytanii odkryli, że jedna zmiana na spacerach sprawi, że ich efekt będzie jeszcze bardziej korzystny dla zdrowia. To nic nie kosztuje i nie wymaga żadnej specjalistycznej wiedzy. Wystarczy wyjść do parku i zwrócić uwagę na... ptaki.

Projekt bez nazwy (67).jpg
Fot. Canva/Daniel Ghantavi
Ogródek na balkonie to oaza zdrowia. Te kwiaty można już wystawić
W sanatoriach zaczynają codziennie o 17:00. Działa cuda dla zdrowia

Co to jest birdwatching?

Naukowcy z Wielkiej Brytanii udowodnili pozytywny wpływ obserwacji ptaków na zdrowie . Zbadali, jak czują się osoby uprawiające tzw. "birdwatching". "Birdwatching" to nic innego jak obserwowanie ptaków. Okazało się, że osoby, które zwracają uwagę na ptaki podczas spacerów, mają dużo lepszy nastrój i wyostrzone zmysły. Rzadziej odczuwają stres .

Projekt bez nazwy (66).jpg
Fot. Canva/BillionPhotos

Wpływ obserwacji ptaków na zdrowie jest niezwykły. Okazuje się, że widok ptaków i słuchanie ich śpiewu może poprawić obserwatorom nastrój nawet na 8 godzin. Lepsze samopoczucie stwierdziły u siebie zarówno osoby chorujące na depresję, jak i osoby zdrowe. Do obserwowania ptaków nie trzeba żadnego specjalnego sprzętu ani wiedzy. Wystarczy spacerować i skupić się na wydawanych przez nich odgłosach.

Jakie ptaki spotkamy w miastach?

Korzyści z obserwowania ptaków w parkach odkryły już osoby 60+ w Polsce. W wielu miastach można umówić się na wspólne spacery z rówieśnikami połączone z wypatrywaniem skowronków, kosów, drozdów, rudzików czy słowików. Spacery w grupie to dodatkowa korzyść, bo oprócz kontaktu z naturą możemy zawrzeć znajomości z osobami o podobnych zainteresowaniach.

Co istotne, oprócz poprawy nastroju, podczas obserwowania ptaków ćwiczymy też wzrok i słuch. A to oznacza z kolei podbudowywanie funkcji poznawczych mózgu. Korzystnie wpływa to na pamięć i sprawność naszego umysłu. No i nie ukrywajmy - kontakt z naturą i obserwowanie przyrody jest po prostu przyjemne i lepsze od oglądania filmu przyrodniczego w TV.

Czy można dokarmiać ptaki wiosną?

Ptaki możemy obserwować i przysłuchiwać się ich śpiewom, ale eksperci zwracają uwagę na jedno. Wiosną ptaków nie należy dokarmiać, bo same doskonale poradzą sobie ze znalezieniem pożywienia.

Projekt bez nazwy (68).jpg
Fot. Canva/Rotofrank

Wyjątkiem są srogie zimy: wtedy można zabrać na spacer pokarm, ale tylko i wyłącznie odpowiednio dobrany. Dobre będą np. ziarna słonecznika, kukurydzy, orzechy lub suszone owoce. Nigdy nie należy karmić ptaków chlebem, bo to szkodzi ich zdrowiu i życiu.

Niesłychane zalety spacerowania. Te nawyki zmienią twoje życie
Wygląda, jak Malediwy, a to Polska. Idealny plan na wycieczkę w każdym wieku
Obserwuj nas w
autor
Łukasz Jadaś

Redaktor portalu Silver.Lelum.pl. Zajmuje się tematyką społeczną, kulturalną, rozrywkową w kontekście pokolenia "silversów". Fan literatury faktu, gier wideo, miłośnik zwierząt, opiekun psiaka.
 

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@lelum.pl
zdrowie i żywienie pielęgnacja i uroda aktywność Silversa Gwiazdy z życia wzięte