Kochasz ser, ale jesteś na diecie? Ten ma najmniej kalorii
Ser to jeden z pierwszych produktów, z którego rezygnują osoby zamierzające zadbać o sylwetkę. Nie da się ukryć, większość z nich jest tłusta i wysokokaloryczna co nie wpływa dobrze na figurę. Jeśli jednak uwielbiasz sery i nie wyobrażasz sobie bez nich życia, mamy dobre wiadomości. Jest kilka typów serów, po które możesz spokojnie sięgnąć, nawet będąc na diecie.
Czy ser jest tuczący. Sprawdź, ile ma kalorii
Sery zaliczane są do kategorii bardzo tuczących produktów. Najwięcej kalorii zawierają tłuste, żółte sery oraz sery pleśniowe. Wśród nich niekwestionowany prym wiedzie norweski brunost (produkowany z serwatki mleka krowiego i koziego), który zawiera aż... 460 kcal na 100 g! Jeśli chodzi o popularne w Polsce sery, to ich kaloryczność przedstawia się następująco (wartości podane na 100 g):
- Parmezan - 431 kcal
- Mascarpone - 400 kcal
- Cheddar - 403 kcal
- Holenderski - 393 kcal
- Oscypek - 386 kcal
- Ementaler - 383 kcal
- Roquefort - 369 kcal
- Ser kozi - 364 kcal
- Edamski - 357 kcal
- Gouda - 356 kcal
- Gorgonzola - 350 kcal
- Maasdam - 344 kcal
- Tylżycki - 322 kcal
- Halloumi - 321 kcal
To oznacza, że
większość znanych nam, żółtych serów nie nadaje się dla osób na diecie
. Na szczęście nie wszystkie mogą zaszkodzić na figurę. Są bowiem takie sery, które cechują się wyjątkowo niską kalorycznością, a dodatkowo mogą korzystnie wpłynąć na funkcjonowanie organizmu.
TOP 5 najmniej kalorycznych serów. Idealne dla osób na diecie
Do najmniej kalorycznych serów zaliczamy przede wszystkim twarogi oraz tzw. serki wiejskie (ziarniste) . Na podium wśród serów idealnych dla osób na diecie znalazły się:
- Ser ziarnisty - 98 kcal
- Twaróg chudy 113 kcal (twaróg półtłusty - 133 kcal, twaróg tłusty - 148 kcal)
- Ricotta - 150-130 kcal
- Feta - 260 kcal
- Mozarella - 280 kcal
To sery, które mogą się znaleźć w
diecie
osób próbujących zrzucić wagę. Warto jednak pamiętać, by sposób odchudzania skonsultować z dietetykiem lub lekarzem.
Czy sery są zdrowe?
Nawet będąc na diecie dobrze jest nie rezygnować z jedzenia serów, ponieważ zawierają one szereg cennych dla zdrowia składników odżywczych . Warto więc, by sery (tak jak i inne rodzaje nabiału) były standardowym elementem jadłospisu. Nie muszą trafiać na talerz codziennie, ale dobrze, sięgać po nie przynajmniej kilka razy w tygodniu.
Sery są jednym z głównych źródeł wapnia , minerału, który wzmacnia zęby, kości i paznokcie , zmniejszając ryzyko m.in. osteoporozy. Sery zawierają też w sobie dużą dawkę witamin D3 i K2 . Co więcej, systematyczne jedzenie serów dojrzewających reguluje krzepliwość krwi, ciśnienie tętnicze, a nawet wzmacnia odporność.