Silver.Lelum.pl Zdrowie i żywienie Naturalne sposoby na zmniejszenie objawów menopauzy. Jak sobie radzić?
fot. Canva/fizkes

Naturalne sposoby na zmniejszenie objawów menopauzy. Jak sobie radzić?

28 marca 2024

Menopauza to naturalny proces fizjologiczny zachodzący u każdej kobiety po ukończeniu średnio 50. roku życia. Niestety, związanych jest z nią szereg nieprzyjemnych objawów, które skutecznie potrafią utrudnić życie. Jak sobie z nimi radzić? Najlepiej naturalnie!

Menopauza. Czym jest i kiedy się rozpoczyna?

Menopauza, określana też jako klimakterium bądź przekwitanie , to czas kiedy jajniki stopniowo przestają produkować hormony, a kobieta staje się niezdolna do poczęcia dziecka. Menopauza jest to więc ostatnie krwawienie miesiączkowe, po którym przez 12 miesięcy nie występuje żadna kolejna miesiączka.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) definiuje ją jako: trwałe ustanie miesiączkowania, występujące naturalnie bądź też wywołane zabiegiem chirurgicznym, chemioterapią lub promieniowaniem.

To naturalny proces, który nie ominie żadnej kobiety. Rozpoczyna się w wieku średnio 45-55 lat . Niestety, całemu temu procesowi towarzyszą zazwyczaj bardzo męczące objawy, które mogą utrzymywać się od roku do nawet 10 lat!

Jesteś po 40-tce? Nie lekceważ tych porannych objawów
Optymizm receptą na długowieczność. Badania to potwierdzają

Objawy menopauzy

Rzadko zdarza się, aby kobieta nie odczuwała nieprzyjemnych konsekwencji przekwitania. W zdecydowanej większości przypadków trzeba się liczyć z wystąpieniem nieprzyjemnych objawów, które jednego dnia mogą się nasilać, by kolejnego odpuścić.

Do najczęstszych objawów menopauzy należą:

  • uderzenia gorąca
  • zmiany nastroju
  • problemy ze snem
  • bóle głowy
  • rozdrażnienie
  • problemy z koncentracją i pamięcią
  • sztywność stawów
  • kołatanie serca
  • zmniejszone libido

Niektóre kobiety doświadczą wszystkich tych dolegliwości, a inne zmierzą się z całkiem tylko z częścią z nich. Wszystko zależy od indywidualnych uwarunkowań organizmu, a także od prowadzonego stylu życia.

Dobra wiadomość jest taka, że wiele z tych objawów można zminimalizować, i to niekoniecznie za pomocą środków farmaceutycznych, chociaż tabletki to pierwsze, po co sięgają kobiety. Może jednak warto spróbować innych metod?

Ziołowe herbaty
fot. Canva/Li Zhou


5 naturalnych sposobów na zmniejszenie objawów menopauzy

1. Ziołowe herbaty

Niezwykłe, zdrowotne właściwości ziół znane były naszym babkom i prababkom, a teraz, powoli zioła powracają do łask. Napary przygotowane na bazie szałwii, melisy, lukrecji, kozłka lekarskiego czy też mięty pieprzowej, powinny skutecznie pomóc przy nieprzyjemnych uderzeniach gorąca. Pomogą się też wyciszyć i ukoić skołatane nerwy.

Osoby powyżej 50. roku życia powinny się też zainteresować… nowalijkami. To prawdziwa bomba witaminowa!

2. Dieta bogata w rośliny strączkowe

W trakcie menopauzy warto zadbać nie tylko o to, by dieta pełna była świeżych warzyw i owoców, ale także produktów zawierających fitoestrogeny . To aktywne związki występujące w roślinach, które dzięki swojej słabej aktywności estrogenowej zastępują działanie estrogenów endogennych, których produkcja spada w okresie klimakterium.

Dzięki nim łatwiej można będzie sobie poradzić zarówno z uderzeniami gorąca, jak i bezsennością, apatią czy rozdrażnieniem. Do codziennej diety wprowadź więc m.in. groch, fasolę, soję, siemię lniane, sezam i ziarna słonecznika.

3. Ruch

Codzienna aktywność fizyczna jest kluczowa, by zmniejszyć objawy menopauzy. Ruch, oprócz tego, że świetnie wpływa na szereg funkcji organizmu, to jeszcze powoduje wyrzut endorfin, czyli hormonów szczęścia, które mają wpływ na nastrój i samopoczucie.

Oczywiście należy pamiętać o tym, by dostosować ćwiczenia i ich intensywność do swoich indywidualnych możliwości i pod żadnym pozorem nie robić nic na siłę! W końcu dojrzały trening to bezpieczny trening . Warto jednak pamiętać, że nawet proste ćwiczenia, które jesteś w stanie wykonać w domu , mogą w zasadniczy sposób wpłynąć na Twój organizm.

4. Techniki relaksacyjne

Choć nie każdy jest do tego przekonany, techniki relaksacyjne i oddechowe potrafią zdziałać cuda! Wystarczy stworzyć sobie odpowiednie otoczenie: świeczki, odprężająca muzyka, delikatne światło, i poświęcić od 10 do 30 minut na spokojny, regulowany i świadomy oddech . Można też spróbować medytacji - medytacje prowadzone dostępne są na wielu platformach internetowych.

5. Higiena snu

Noc to dla wielu kobiet w okresie przekwitania prawdziwy koszmar! Dlatego kładąc się spać, warto zapewnić sobie odpowiednie warunki do spokojnego i komfortowego snu. Przede wszystkim postaw na przewiewną i lekką piżamę — idealne będą bawełniane koszule nocne. Jeśli nie musisz, nie zakładaj bielizny.

Wybierz też cienką kołdrę z oddychającego materiału i utrzymuje w sypialni temperaturę nieprzekraczającą 19 stopni Celsjusza.

Do tego wszystkiego pamiętaj o piciu dużej ilości wody! 2 litry dziennie to minimum, o które powinnaś zadbać.

Kobieta pije wodę
fot. Canva/fizkes

Wystarczy 6 minut i śpisz lepiej. Osoby po 60-tce poczują dużą poprawę
Odkryj drugą młodość po 50-tce. Wystarczy 5 kroków
Obserwuj nas w
autor
Magdalena Pawłowska

Ukończyłam studia dziennikarskie na Uniwersytecie Szczecińskim. Z mediami związania jest prawie 15 lat, w swojej karierze miałam do czynienia zarówno z pracą radiowca, dziennikarza jak i reportera online. Przeszłam kursy z zakresu SEO oraz prowadzenia social mediów.

Prywatnie jestem mamą na cały etat. Moją pasją jest jazda konna, której poświęcam każdą wolną chwilę.

 

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@lelum.pl
zdrowie i żywienie pielęgnacja i uroda aktywność Silversa Gwiazdy z życia wzięte quizy