Pijesz szklankę mleka przed snem? Tak wpływa to na twój organizm
Picie szklanki mleka "na dobry sen" to dla wielu osób codzienny rytuał. Ma kojący efekt i mamy wrażenie, że uspokaja nas i pomaga się wyciszyć. Co właściwie dzieje się z naszym ciałem po wypiciu mleka i czy rzeczywiście pomaga nam zasnąć? Sprawdzamy.
Ile mleka można pić dziennie?
Światowa Organizacja Zdrowia wydała zalecenia dla osób po 50. roku życia, jeżeli chodzi o spożywanie mleka.
Okazuje się, że w tym wieku powinniśmy pić minimum dwie szklanki mleka dziennie , o ile nie mamy nietolerancji pokarmowych. Badania udowodniły, że mleko pomaga utrzymać stabilną masę ciała, korzystnie działa na problemy z nadciśnieniem i osteoporozą . Ale co z zasypianiem ?
W mleku znajdziemy dwa cenne składniki, które mogą mieć wpływ na zdrowy sen . To tryptofan oraz melatonina . Oba są bezcenne dla naszego ciała, bo wpływają na samopoczucie: w tym właśnie na zasypianie.
Tryptofan to aminokwas niezbędny do prawidłowego działania układu nerwowego. Ma tym samym duże znaczenie dla całego procesu zasypiania i regeneracji organizmu podczas snu. Nie mniej ważna jest melatonina zawarta w mleku. Często nazywa się ją wręcz "hormonem snu" . Melatonina reguluje rytm dobowy naszego ciała, a także przygotowuje nas do zaśnięcia.
Ilość melatoniny w organizmie zmniejsza się wraz z wiekiem, a skoro znajdziemy ją w mleku razem z tryptofanem, to wydaje się, że mleko to recepta na zdrowy sen . Jak jest naprawdę?
Mleko pomaga zasnąć. Fakt czy mit?
Naukowcy twierdzą, że w rzeczywistości ludzie ciało potrzebuje niezwykle dużo tryptofanu i melatoniny , by poczuć senność. Dawki, jakie znajdują się w jednej szklance mleka, nie powinny więc znacząco wpływać na nasze samopoczucie. Jak więc wyjaśnić fakt, że po wypiciu szklanki mleka wieczorem lub nocą wiele osób zasypia łatwiej ?
Przyczyn może być kilka. Jakiś czas temu naukowcy z South China University of Technology odkryli, że składnik mleka znany jako hydrolizat trypsyny kazeiny (CTH) ma działanie poprawiające sen u... myszy. Z innych badań wiadomo jednocześnie, że peptydy zawarte w CTH są w stanie poprawić jakość snu u ludzi. Po wypiciu szklanki mleka wiążą się z receptorami w mózgu, które wspierają zasypianie i sen .
Jak łatwiej zasnąć?
Jest też druga prawdopodobna przyczyna tego, że wypicie szklanki mleka ułatwia nam sen. To efekt psychologiczny .
Rytuał picia mleka relaksuje nas i przywołuje miłe wspomnienia z dzieciństwa, dzięki czemu zasypiamy łatwiej i szybciej . Dodatkowo, jeżeli mleko jest ciepłe, to podnosi temperaturę naszego ciała, co może poprawić krążenie krwi i rozluźniać napięte mięśnie . A to też pomaga w zaśnięciu.
Nie ma więc powodów, by odmawiać sobie szklanki mleka przed snem. Jednocześnie warto wiedzieć, że wielu naukowców poleca zastąpienie go… sokiem z wiśni , w którym znajdziemy dużo więcej melatoniny niż w mleku.
Jednocześnie warto pamiętać o tym, że dolegliwości i “sensacje żołądkowe” po spożyciu mleka mogą sugerować, że nasz organizm ma problemy z laktozą . Problem może nasilić się po 50-tce, bo wraz z wiekiem spada nasza zdolność do jej trawienia.