Silver.Lelum.pl > Pielęgnacja i uroda > Poprawia kondycje ust, a kosztuje grosze. Dbaj o nie nie tylko zimą
Kamil  Świętek
Kamil Świętek 31.03.2024 18:40

Poprawia kondycje ust, a kosztuje grosze. Dbaj o nie nie tylko zimą

Spierzchnięte usta
Fot. Canva/Dima Berlin, Getty Images

Popękane i spierzchnięte usta nie tylko nieestetycznie wyglądają, ale są przyczyną odczuwania dyskomfortu. Problem ten dotyka zarówno kobiet, jak i mężczyzn, chociaż panowie rzadko przyznają się do tego, że stosują różne metody na walkę z tym problemem. To ważne, aby nie bagatelizować kondycji naszych ust. Na szczęście o tę można zadbać za grosze.

Dlaczego nasze usta się przesuszają?

Przesuszone usta to problem wielu z nas i niekoniecznie musi być on związany z nieużywaniem pomadki w zimę. O ile mroźna aura faktycznie może naruszać delikatną warstwę skóry ust, o tyle z problemem tym możemy spotkać się również latem.

Dlaczego więc nasze usta notorycznie się przesuszają? Główną przyczyną jest brak odpowiedniego nawilżenia. Zarówno mróz, jak i ostre słońce w mig wysuszają skórę na naszych ustach. Oczywiście najprościej byłoby regularnie nawilżać usta balsamem, ale czy naprawdę musimy wydawać pieniądze na drogie specyfiki z drogerii?

Usta 2.png
Fot. Canva/and.one
Te nawyki rujnują młody wygląd. Po 40-stce nie popełniaj 6 błędów Dlaczego skóra się starzeje? Po 40-stce lepiej tego nie róbmy

Domowe sposoby na piękne usta

Doraźnie usta nawilżyć możemy dosłownie czymkolwiek tłustym. Nadaje się do tego nawet olej naturalny (na przykład oliwa z oliwek), czy masło, a nawet aloes. Dobrym pomysłem jest również zastosowanie miodu, ale wątpię, że powstrzymacie się przed tym, aby go zlizać.

Usta warto chronić również przed promieniowaniem UV. Idealny kosmetyk do pielęgnacji powinien zawierać odpowiedni filtr. Jeśli jednak go nie ma, można zastąpić go domieszką witaminy E, olejku z pestek malin, czy olejku marchewkowego. Oznacza to, że tak naprawdę nic nie stoi na przeszkodzie, abyśmy stworzyli swój własny środek do pielęgnacji spierzchniętych ust.

Same balsamy to jednak nie wszystko. Jeśli chcecie dogłębnie zadbać o piękne usta, pijcie minimum 2 litry wody dziennie i zwróćcie uwagę na to, czy w waszej diecie znajdują się witaminy A i E. Dieta na piękne usta zakłada spożywanie: orzechów, kasz, kiełków, ale także warzyw i owoców, czy nabiału. Im bardziej zbilansowana dieta, tym lepiej.

ZOBACZ TAKŻE: Dieta na piękne włosy istnieje. Te produkty je gwarantują

Nie lekceważ tych objawów. Usta zdradzają twój stan zdrowia

Jeśli jednak regularnie stosujecie kosmetyki do pielęgnacji ust, mało tego, wykonujecie nawet peelingi, prowadzicie urozmaiconą dietę, a mimo to notorycznie wasze usta są spierzchnięte, nie bagatelizujcie tego problemu.

Popękana skóra ust może wskazywać na odwodnienie organizmu, niedobory witaminowe, ale także na zmiany w gospodarce hormonalnej. Jak widzicie, troszcząc się o piękny wygląd, przy okazji troszczymy się też o nasze zdrowie, a to zdecydowanie najlepsze połączenie, jakie można sobie wyobrazić.

Usta 3.png
Fot. Canva/silviarita, pixabay