Tani owoc pomaga w chorobach dróg moczowych. Jak naturalny antybiotyk
Ten owoc wspomagał zdrowie naszych mam i babć jeszcze w PRL, choć wtedy nie było jeszcze naukowych dowodów na jego działanie. Dziś jednak wiadomo już, że żurawina naprawdę wspiera prawidłowe działanie dróg moczowych i jest cennym dodatkiem do diety przy problemach z nerkami.
Żurawina: najlepszy wybór w wielu chorobach
Korzyści ze spożywania żurawiny jest wiele. W tych niepozornych owocach kryje się prawdziwa bomba witaminowa. Można w niej bowiem znaleźć nie tylko witaminy A, E, C oraz sporo witamin z grupy B. Owoce zawierają także antocyjany, czyli naturalne barwniki, które mają działanie ochronne na naczynia krwionośne.
W żurawinie znajdziemy również mnogość składników odżywczych takich jak potas, fosfor, jod, magnez, żelazo czy sód, a także spore ilości błonnika.
Żurawina może pomóc zapobiegać kamicy nerkowej, a także wspomagać obniżanie cholesterolu, dzięki czemu przyczynia się do zmniejszenia ryzyka rozwoju miażdżycy. Ten owoc ma mieć również pozytywny wpływ na zdrowie jelit, jamy ustnej i ogólne wzmocnienie odporności.
Wiosna to dobry moment na kiszonki. Czas na coś innego niż ogórki Polacy unikają go jak ognia, we Francji to hit. Cenny składnik zdrowej dietyŻurawina w walce z infekcjami dróg moczowych
Żurawina jest jednak najbardziej znana i najczęściej stosowana z powodu wyjątkowych właściwości we wspomaganiu leczenia infekcji dróg moczowych. Wszystko przez jej kwaśny odczyn, który obniża pH moczu, co prowadzi do zmniejszenia ilości namnażających się bakterii.
Dodatkowo żurawina utrudnia przyleganie bakterii E. coli do ścian nabłonka pęcherza moczowego, dzięki czemu może pomóc w zapobieganiu infekcji. Aby doszło do takiego działania, konieczne jest wysokie stężenie ekstraktu z żurawiny – odpowiedni efekt będą miały zatem tabletki z ekstraktem z żurawiny, ale sok żurawinowy już nie.
ZOBACZ TEŻ: Zapomniane warzywo wraca do łask. Wspomaga układ trawienny i wspiera odchudzanie
Jak jeść żurawinę?
Żurawina jest dostępna w sklepach w wersji surowej, suszonej oraz kandyzowanej. Ostatnia nie nadaje się jednak dla osób, które chorują na cukrzycę lub starają się dbać o linie, ponieważ owoce mogą składać się nawet 70 proc. cukru.
Żurawiny co prawda nie je się na surowo, ale za to z powodzeniem można wykorzystać ją do przygotowania przetworów takich jak konfitury czy dżemy, a także jako dodatek do herbaty.
Żurawina może być także dodatkiem do owsianek, jogurtów i wypieków. Jeśli zamierzamy jeść owoce w ten sposób przez cały rok, warto kupić je w sezonie i zamrozić.
Tak jak w przypadku właściwie każdego dodatku do diety, żurawina ma też kilka przeciwwskazań. Powinny unikać jej osoby, które cierpią na osteoporozę lub przyjmują leki przeciwzakrzepowe (np. warfarynę). Osoby ze zdiagnozowaną kamicą nerkową powinny natomiast skonsultować jedzenie żurawiny z lekarzem.