Użyj tego do ciasta zamiast jajek. Świetna alternatywa dla wegan
Jajka to podstawa wielu dań i wypieków. Chętnie jemy je na śniadanie lub kolację, dodajemy do sałatek, ciast i innych potraw. Jednak nie każdy może po nie sięgać. Czasem przemawiają za tym względy zdrowotne, a czasem etyczne. Co wtedy? Jak się okazuje, jest jeden produkt, którym z powodzeniem można zastąpić jajka.
Czy wegetarianie i weganie mogą jeść jajka?
Zarówno dieta wegańska jak i dieta wegetariańska opierają się przede wszystkim na rezygnacji z jedzenia mięsa. Między nimi są jednak dwie, zasadnicze różnice. Wegetarianizm wyklucza jedzenie istot żywych , takich jak zwierzęta, a nawet ryby i owoce może. Tutaj dopuszczalne jest jednak spożywanie produktów odzwierzęcych, takich jak m.in. sery, jajka i nabiał. Z kolei weganie nie jedzą niczego, co pochodzi od zwierząt. W ich diecie nie znajdziemy ani jajek, ani mleka, ani serów i jogurtów.
Przejście na wegetarianizm bądź weganizm może być podyktowane kilkoma względami. Czasem przemawiają za tym problemy zdrowotne - np. choroby sercowo-naczyniowe,
wysoki cholesterol
czy też alergie pokarmowe. Rezygnacja z jedzenia mięsa często podyktowana jest też względami etycznymi dotyczącymi niehumanitarnego traktowania zwierząt przeznaczonych na ubój.
Siemię lniane jako alternatywa dla jajek
Weganie i wegetarianie muszą się czasem mocno nagimnastykować, by przy braku pokarmów odzwierzęcych zaspokoić potrzeby organizmu na wszystkie ważne składniki odżywcze. Niemały problem stanowią jajka , chociaż kwestia ta dotyczy wyłącznie wegan. Jajka, jak wiadomo, są podstawą wielu dań i wypieków. Oczywiście, nie ma problemu, by zrezygnować z jajecznicy na niedzielne śniadanie, ale co z przygotowaniem np. różnego rodzaju ciast? Warto też pamiętać, że jajka dostarczają wielu cennych substancji potrzebnych do prawidłowej pracy organizmu.
Jak się okazuje,
świetnym zamiennikiem jaj może być siemię lniane.
W zmielonej formie doskonale nadaje się do różnego rodzaju wypieków. Wystarczy wymieszać siemię lniane z wodą w proporcji 1:3, a następnie dodać do przygotowywane ciasta. Siemię odpowiednio je zwiąże, sprawi, ze nie będzie się rozlatywać, a do tego zapewni mu sprężystość.
Korzystne właściwości siemienia lnianego
W poszukiwaniu najlepszych alternatyw dla produktów pochodzenia odzwierzęcego warto pamiętać o siemieniu lnianym, bo w swoim składzie ma wiele substancji odżywczych korzystnie oddziałujących na organizm.
Siemię lniane łagodzi objawy wielu chorób , głównie ze strony układu pokarmowego i jest doskonałym źródłem błonnika, który stanowi ponad 1/4 masy ziaren. W swoim składzie zawiera też kwasy omega 3, witaminy A, C, E i F oraz minerały takie jak wapń, magnez czy fosfor.