Wiosna to dobry moment na kiszonki. Czas na coś innego niż ogórki
Przygotowywanie kiszonek zwykle kojarzy się z jesienią, ale warto pamiętać o nich także wiosną. Kiszone warzywa są rewelacyjnym źródłem witamin, żelaza, wapnia i magnezu. Nie musimy ograniczać się do przygotowywania kiszonek tylko podczas jednej pory roku. Wiosną także znajdziemy wiele warzyw, które mogą stanowić świetny pomysł na kiszonki.
Jak zrobić wiosenne kiszonki?
Przygotowanie kiszonek polega na procesie fermentacji mlekowej przeprowadzonej przez bakterie mlekowe . W ten sposób można zakonserwować żywność , dzięki czemu będzie długo przydatna do spożycia. Zazwyczaj przygotowanie kiszonek polega na umieszczeniu wybranych warzyw w słoiku wraz z koprem i czosnkiem, a następnie zalanie ich solanką .
Choć kiszonki można kupić w sklepie, ich samodzielne przygotowanie ma wiele zalet . Po pierwsze sami odpowiadamy za ich skład i dokładnie wiemy, co się w nich znajduje . Ponadto bywa, że sklepowe kiszonki są pasteryzowane lub zbyt długo przetrzymywane w plastikowych beczkach. To ma z kolei niekorzystny wpływ na ich zdrowotne właściwości . Ich uszykowanie w domu można także potraktować jako chwilę relaksu.
Zalety zdrowotne kiszonek na wiosnę
Kiszone warzywa mają wiele zalet dla zdrowia . To naturalne źródło witamin A i E , które neutralizują wolne rodniki . Kiszonki pozytywnie wpływają na odporność , ale również na wygląd włosów i skóry . Ponadto ułatwiają przywrócenie prawidłowej mikroflory w jelitach .
Kiszonki są również świetną propozycją dla osób, które myślą o zrzuceniu kilku kilogramów, ponieważ cechują się niską kalorycznością i dużą ilością błonnika . Do tego obniżają poziom cholesterolu, regulują wchłanianie glukozy we krwi oraz zwiększają przyswajalność wapnia i żelaza .
ZOBACZ TEŻ: Zapomniane warzywo wraca do łask. Wspomaga układ trawienny i wspiera odchudzanie
Wiosenne kiszonki – jakie warzywa się nadają?
Wiosna oferuje nam wiele warzyw, które świetnie sprawdzą się w roli kiszonek. Choć kiszenie wielu osobom kojarzy się głównie z ogórkami i kapustą, można w tym celu wykorzystać wiele innych warzyw.
Dzięki temu zachowamy na dłużej smaki wiosny , a także zyskamy nowe dodatki do jedzenia , które mogą urozmaicić nasze posiłki przez cały rok. W słoikach jako kiszonki sprawdzą się między innymi:
- koper włoski
- rzodkiewki
- sałata lodowa
- seler naciowy
- marchew z pomarańczą
- szparagi zielone
- rzepa