Do sosu z maślaków nie daję śmietany. Zastępuję go tajemniczym składnikiem, jest o wiele lepszy
Sezon na grzyby w pełni, a wielu zbieraczy postanowi przyrządzić ze swoich zbiorów sos. Maślaki są do tego idealne, ponieważ charakteryzują się łagodnym smakiem, dopełniającym potrawy. Warto jednak zrezygnować ze śmietany i zastąpić ją innym produktem. Dzięki niemu sos będzie jeszcze bardziej kremowy i podbije smak grzybów.
Maślaki jednymi z najpopularniejszych grzybów
Maślaki najczęściej rosną w trawach w lasach iglastych. Polacy chętnie je zbierają, nie tylko ze względu na smak, ale również charakterystyczny wygląd , który da się zauważyć już z daleka. Dzięki niemu trudno pomylić go z trujakami.
Grzyby te mają na kapeluszu połyskujący śluz, co sprawia, że łatwo je rozpoznać. Oślizgła skórka zwykle łatwo oddziela się od miąższu kapelusza i ma specyficzny pomarańczowo-żółty kolor.
Sos z maślaków
Maślaki świetnie sprawdzają się do przygotowania sosów, które z powodzeniem mogą stanowić dodatek do ziemniaków, mięsa lub placków. Dobrze smakuje nie tylko podawany na ciepło, ale również na zimno, jako dodatek do imprezowych przekąsek.
Najczęściej sosy grzybowe przygotowywane są na bazie śmietany, ewentualnie z dodatkiem bulionu. To popularna metoda, jednak warto otworzyć się na zmodyfikowaną wersję sosu, dzięki któremu wydobędziemy jeszcze bardziej kremowy smak grzybów .
Przepis na sos z maślaków bez śmietany
Świetnym sposobem na przygotowanie sosu z maślaków jest zastąpienie śmietany serem mascarpone. Dla wydobycia jeszcze głębszego smaku wart o pozbyć się warstwy śluzu, a nawet skórki z kapelusza , aby zapobiec pojawieniu się goryczki w daniu.
Składniki na jedwabisty sos z maślaków:
- 500 g maślaków,
- 3 łyżki serka mascarpone,
- 1/2 szklanki warzywnego bulionu,
- 2 łyżki masła,
- cebula,
- 2-3 ząbki czosnku,
- sól, pieprz, liście laurowe, ziele angielskie lub inne przyprawy dobrane według uznania.
Na początku maślaki dokładnie oczyść, umyj i pozbądź się skórki z kapelusza. Pokrój je według uznania, posiekaj cebulę, czosnek i wszystko podsmaż na maśle. Gdy składniki zmiękną, a cebula się zeszkli, zalej całość bulionem, dodaj przyprawy, a na końcu serek. Duś całość na małym ogniu przez około 5 minut.