Wymarzony trening dla dojrzałych. Nic dziwnego, że polecają go lekarze
Czasami trudno odnaleźć się w gąszczu propozycji oferowanych przez kluby fitness. Dziś polecamy jednak zwrócić uwagę na jedną z nieoczywistych aktywności. To tai chi, które cudownie wpływa nie tylko na ciało, ale i na umysł. Czym jest tai chi i co trzeba o nim wiedzieć, nim zaczniemy?
Na czym polega tai chi?
Tai chi wywodzi się z Chin i polega na wykonywaniu powolnych, płynnych ruchów, którym towarzyszą głębokie uspokajające oddechy . Połączenie aktywności fizycznej i psychicznego ukojenia sprawia, że tai chi to doskonała recepta na dolegliwości ciała i ducha.
Trzeba wiedzieć, że tai chi narodziło się jako sztuka walki . Polega ona na miękkiej neutralizacji siły przeciwnika w bliskim kontakcie . Większość osób nie uprawia dziś jednak tai chi w tym celu, a jedynie dla relaksu i zdrowia.
W tai chi liczy się przede wszystkim precyzja wykonania ruchów i ich odpowiednie tempo . Wśród wykonywanych ćwiczeń są ruchy, które każdy będzie w stanie wykonać od razu, jak i bardziej zaawansowane i wymagające pozycje.
Tai chi to świetna propozycja dla dorosłych
Tai chi jest sportem, który może być uprawiany właściwie przez wszystkich. W wielu miastach w całej Polsce kluby fitness oferują treningi, które są przeznaczone specjalnie dla osób w dojrzałym wieku .
Charakterystyczne ruchy, które są powolne i płynne, nie wymagają dużo siły ani też nie wywołują dużego wysiłku fizycznego , dlatego tę aktywność mogą z powodzeniem uprawiać także osoby, które z powodów zdrowotnych nie powinny się zbytnio przemęczać, ponosić tętna czy obciążać stawów.
Warto wiedzieć, że podstawowych ruchów możemy nauczyć się dość szybko, ale opanowanie wszystkich bardziej zaawansowanych sekwencji może zająć długie lata. W tai chi zawsze jest coś nowego do odkrycia, dzięki czemu treningi nie nużą.
ZOBACZ TEŻ: Dużo siedzisz? Grozi ci wdowi garb. Jak z nim walczyć?
Tai chi to przepis na długowieczność
Tai chi daje olbrzymie korzyści zdrowotne dla całego organizmu, co zostało potwierdzone licznymi badaniami. Zaobserwowano pozytywny wpływ tego sportu na układ krążenia, układ oddechowy, a także układ ruchu, w szczególności na stawy .
Zaobserwowano także poprawę zmysłu równowagi , co zmniejsza ryzyko upadku o blisko 50 proc. Ponadto takie ćwiczenia wpływają na kondycję pleców i kręgosłupa , co pozwala na kształtowanie poprawnej sylwetki.
Osoby, które regularnie ćwiczą tai chi, mają lepszą kondycję układu sercowo-naczyniowego. Ta sztuka walki przynosi także rewelacyjne efekty w czasie rekonwalescencji np. po ataku serca czy wszczepieniu bypassów. Zaobserwowano, że w takiej sytuacji pacjenci zdecydowanie szybciej wracali do zdrowia .