Silver.Lelum.pl > Pielęgnacja i uroda > 0 chemii i tylko 15 złotych. Twoja skóra pokocha ten dezodorant
Magdalena Pawłowska
Magdalena Pawłowska 29.06.2024 16:19

0 chemii i tylko 15 złotych. Twoja skóra pokocha ten dezodorant

Kobieta dezodorant
fot. Canva/macniak

Dezodorant to obowiązkowy element wyposażenia każdej kosmetyczki, i to niezależnie od pory roku. To dzięki niemu mniej się pocimy, a wydzielany przez ciało zapach jest zdecydowanie mniej intensywny. Niestety, dostępne w sklepach kosmetyki często przepełnione są chemią, która nie służy naszej skórze. Zamiast kupować, lepiej więc zrobić dezodorant samemu. Polecamy świetny przepis na produkt DIY, który uchroni przed potem. 
 

Dlaczego jedni pocą się więcej, a inni mniej?

Poci się każdy z nas. Pocenie się jest naturalną reakcją organizmu na wysokie temperatury — wydzielając pot schładzamy ciało, co jest skutkiem odparowywania zgromadzonej się na skórze wilgoci. Dzięki temu łatwiej nam przetrwać upały. 

Dlaczego jednak niektórzy pocą się bardziej, a inni mniej? Wpływ ma na to wiele czynników, poczynając od uwarunkowań genetycznych, poprzez ilość tkanki tłuszczowej, wiek, płeć, a nawet kondycję fizyczną (im bardziej wytrenowany organizm, tym większa skłonność do pocenia).
 

"Nie używam kremu z filtrem, bo się nie opalę". Prawda czy mit? Naklej na głowę i zapomnij o problemie. Przełomowe odkrycie w walce z łysieniem

Czy dezodoranty są szkodliwe?

Pocenie się jest niezwykle ważne dla organizmu, ale potrafi też skutecznie utrudnić codzienne funkcjonowanie. Zwłaszcza gdy mamy do czynienia z nadmierną potliwością. Pot wydziela nieprzyjemny zapach, którego za wszelką cenę próbujemy się pozbyć, a nieocenione w tej walce okazują się dezodoranty. 

Obecnie na rynku dostępna jest ogromna ilość różnego rodzaju środków, które nie tylko maskują nieprzyjemny zapach potu, ale także hamują jego wydzielanie. Niestety, zasadnicza większość tych produktów zawiera duże ilości substancji, które na dłuższą metę mogą zaszkodzić skórze. Regularne i częste stosowanie antyperspirantów może zwiększać ryzyko zachorowania na raka, ponieważ aluminium zawarte w większości produktów gromadzi się w komórkach ciała i uszkadza je, czego skutkiem może być choroba nowotworowa. 
 

Dezodorant, który możesz zrobić samemu. Jest dużo tańszy i zdrowszy

Jeśli chcesz mieć pewność, że fundujesz swojemu ciału wszystko, co najlepsze, spróbuj samodzielnie zrobić antyperspirant, który pomoże ci w walce z potem. W ten sposób będziesz mieć pewność, że stosujesz tylko naturalne, korzystne dla skóry składniki, które z pewnością jej nie zaszkodzą. 

Do zrobienia najprostszego, domowego antyperspirantu, potrzebować będziesz jedynie czterech produktów:

  • 4 łyżki oleju kokosowego
  • 50 g sody oczyszczonej
  • 50 g mąki ziemniaczanej
  • słoiczek z zakrętką

Aby przygotować antyperspirant, wystarczy dokładnie wymieszać ze sobą wszystkie składniki, a następnie umieścić je w słoiczku. Do "papki" można także dodać kilka kropel ulubionego olejku eterycznego, dzięki któremu domowy dezodorant zyska jeszcze lepszy zapach. Tak przygotowanym kremem należy posmarować miejsca najbardziej narażone na pocenie, czyli np. pachy. Wystarczy rozprowadzić po ciele niewielką ilość i cieszyć się latem. 

Olej kokosowy, mąka, maseczka
fot. Canva/svehlik