To, czego niektórzy nawet nie zauważają, innym może spędzać sen z powiek. Tak było w przypadku 88-letniej, emerytowanej nauczycielki gry na fortepianie z Sosnowca. Kobiecie zepsuła się lodówka, a z uwagi na niskie dochody nie mogła sobie pozwolić na kupno nowej. Wtedy do akcji ruszył miejski radny i mieszkańcy. Tego, co zrobiła kobieta w podziękowaniu, z pewnością nikt się nie spodziewał!
Od 1 sierpnia będzie można składać wniosek i ubiegać się o bon energetyczny. Termin upłynie 30 września. Kto może starać się o świadczenie, jakie warunki trzeba spełnić i ile ono wyniesie?
Wysokość emerytury w Polsce zależy m.in. od liczby przepracowanych lat i środków zgromadzonych na subkoncie. Jednak nawet zdając sobie sprawę z tych zasad, wiele osób wciąż narzeka na zbyt niskie wypłaty. Z taką sytuacją spotkała się pani Teresa, która praktycznie co dzień wysłuchuje narzekań koleżanki. Sęk w tym, że ta... nigdy nie pracowała, z czym pani Teresa nie może się pogodzić. Przeczytajcie historię, która postanowiła się z nami podzielić.
Polscy sportowcy walczą w Paryżu nie tylko o medale. W uznaniu za zasługi, medalistki i medaliści mogą liczyć na liczne nagrody i dodatkowy stały dochód. To tzw. "emerytura olimpijska". Świadczenie od państwa jest gratyfikacją za sportowy sukces. Można dostać je już po ukończeniu 40 lat i po zakończeniu kariery.
"Sanatorium Miłości" to emitowany an antenie TVP program, który podbił serca tysięcy widzów. 12 seniorów spędza ze sobą trzy tygodnie w poszukiwaniu miłości i przyjaźni. Uczestnicy za udział w progamie dostają także wynagrodzenie, które jednak okazało się wyjątkowo niskie. Taka kwota z pewnością nie wystarczyłaby na podstawowe potrzeby.
Tego samochodu nie sposób pomylić z żadnym innym Fiat 126p to klasyka motoryzacji, prawdziwa perełka, dla której PRL był czasami największej świetności. Teraz słynne "maluchy" widziane są na drogach dość rzadko, a ich ceny potrafią przewyższać wartość nowego mercedesa!
Osoby samodzielnie wychowujące dziecko mogą starać się o zasiłek w wysokości niemal 200 zł na miesiąc. Co istotne, o taki dodatek trzeba złożyć wniosek, a przepisy jasno określają, komu i w jakich sytuacjach życiowych przysługuje.
Sejm przegłosował obywatelski projekt ustawy wprowadzającej rentę wdowią, a to oznacza, że od 1 lipca 2025 roku wdowy i wdowcy będą mogli liczyć na dodatkowy zastrzyk gotówki. Nowelizacja ustawy przyjęta jednak została z rządowymi poprawkami, które przewidują mniejsze wypłaty niż początkowo zapowiadano.
W obecnych czasach praktycznie z każdej strony narażeni jesteśmy na różnego rodzaju oszustwa i manipulacje. Wszechobecna technologia ułatwia działalność złodziejom, którzy tylko czyhają na nasze pieniądze. Popularne stały się wyłudzenia przez telefon, dlatego warto nać "sygnały alarmowe", które mogą świadczyć o tym, że rozmawiamy z oszustem.
Jest delikatny, lekko gorzkawy i kosztuje tyle, co średniej klasy samochód. Szafran to najbardziej wyszukana, a zarazem najdroższa przyprawa na świecie! W kuchni polskiej nie jest jeszcze zbyt popularna, a szkoda, bo nadaje potrawom wyrazistego charakteru. Jednak, czy jest to warte swojej ceny?
O tym związku w mediach aż huczało — w końcu nie często zdarzają się małżeństwa, w których różnica wieku sięga aż 46 lat! Niestety, w przypadku Iris Jones i Mohameda Ibrahima miłość nie przetrwała próby czasu. Teraz 83-latka nazywa swojego męża "złym" i przestrzega wszystkie inne kobiety przez znajomościami z sieci. Niewiele brakowało, by Iris straciła oszczędności życia!
Od środy 24 lipca seniorzy znajdą w sklepach Aldi coś specjalnie dla siebie. Na półkach supermarketów znajdziemy kilkanaście akcesoriów, które pójdą jak woda, bo przydadzą się w domach nie tylko osobom dojrzałym. Niektóre z nich rzadko się trafiają, więc warto zainteresować się tą ofertą.
W mediach nieprzerwanie mnożą się informacje związane z podwyżkami cen prądu. Fakt ten sprytnie wykorzystują oszuści, którzy żerują na osobach chcących zaoszczędzić pieniądze. Ministerstwo wydało ostrzeżenie w tej sprawie. Jak wygląda nowa metoda złodziei?
Tych wizyt z miesiąca na miesiąc będzie coraz więcej. W całej Polsce trwa wymiana liczników prądu na nowsze modele. Monterów trzeba wpuścić na posesję, bo wymiana jest obowiązkowa: niezależnie od tego, czy mieszkamy w bloku czy domu jednorodzinnym. Kiedy spodziewać się wizyty?
Byłe pracowniczki i pracownicy kolei mają prawo do dużego dodatku z ZUS. Chodzi o pieniężny ekwiwalent za bezpłatny węgiel, czyli tzw. deputat węglowy. W 2024 roku to już ponad 4 tys. złotych. Nie licząc emerytury honorowej i świadczeń wyliczanych indywidualnie, jest to najwyższy dodatek, na jaki mogą liczyć seniorzy.
Każda osoba, która pobiera emeryturę, ma prawo do ponownego przeliczenia jej kwoty. Wystarczy wniosek do ZUS podparty odpowiednimi dokumentami. Ale co jeżeli świadectwa pracy sprzed lat zaginęły i nie możemy ich odnaleźć? Ratunkiem może być stary dowód osobisty.
Osoby na emeryturze mogą ubiegać się o przyznanie zasiłku celowego. To świadczenie na zaspokojenie niezbędnych potrzeb, w tym na zakup żywności, leków i opłacenie leczenia, ale także na opał, odzież, przedmioty użytku domowego czy nawet wykonanie drobnych remontów w mieszkaniu. W kilku przypadkach zasiłek przysługuje niezależnie od wysokości emerytury.
Kontrolerzy pukają do drzwi firm, instytucji, a nawet mieszkań prywatnych i sprawdzają, czy wszystkie obowiązki związane z uiszczeniem opłat zostały wykonane. Mowa o abonamencie RTV. Kiedy możemy spodziewać się kontroli, ile trzeba zapłacić i kto jest zwolniony z tego obowiązku?
Pani Maria ma ponad 70 lat i wychowała piątkę dzieci. Tyle samo, ile jej koleżanka i rówieśniczka. Dziś obie kobiety są już na emeryturze. Koleżanka pani Marii otrzymuje z tytułu wychowania dzieci prawie 1,8 tys. zł z ZUS, ale pani Maria na taki dodatek nie może liczyć. Dlaczego?
Im łatwiejszy jest kod PIN do naszej karty płatniczej, tym łatwiej przestępcom dostać się do naszych pieniędzy. Jakich kodów nie należy używać? Eksperci poddali analizie blisko 3,5 miliona kodów PIN z kart płatniczych, które ujawniono w rozmaitych wyciekach danych. Opublikowano listę kodów PIN uznanych za najgrosze.
W Sejmie na rozpatrzenie czekają dwa projekty dotyczące istotnych zmian w przyznawaniu emerytur. Chodzi o to, by świadczenie mogło zostać przyznane wcześniej niż po osiągnięciu określonego wieku. Kluczem miałaby być liczba okresów składkowych. Teraz wiemy już, że posłowie zajmą się sprawą emerytur stażowych jeszcze w tym miesiącu.
Karta Dużej Rodziny to duże korzyści dla seniorów. Oprócz niższych cen za przejazdy kolejowe czy zakupy spożywcze, dokument ten daje także zniżki w popularnych uzdrowiskach. Jadąc do sanatorium, nie zapomnij o tej karcie. Sprawdzamy, na jakie zniżki można liczyć.
Jednym z dodatkowych świadczeń, o jakie mogą ubiegać się seniorzy, jest zasiłek stały. Mogą otrzymać go m.in. osoby niezdolne do pracy z powodu wieku. Dodatek ten jest wypłacany po 60-tce w przypadku kobiet i po 65 roku życia w przypadku mężczyzn. Aby otrzymać to świadczenie, należy spełnić kryterium dochodowe.
Emeryci i renciści w Polsce mogą liczyć na szereg dodatków i zasiłków, które znacznie podreperują domowy budżet. Najwyższym dodatkiem jest tzw. emerytura honorowa, która w tej chwili wynosi już ponad.... 6 tysięcy złotych. Pieniądze przysługują jednak nielicznym i trzeba spełnić jeden ważny wymóg, aby zostały przyznane. W tym roku otrzymają je dodatkowo dwa roczniki.
W latach 90. Krystyna Loska była jedną z najbardziej rozpoznawalnych postaci w polskiej telewizji. Słynna prezenterka i dziennikarka była prawdziwą ikoną nie tylko ekranu, ale i mody, a jej oryginalną fryzurę kopiowały wszystkie panie! Teraz 86-letnia już gwiazda jest już emerytką, a kwota, jaką dostaje z ZUS-u może wprawiać w osłupienie!
Zasiłek pielęgnacyjny to świadczenie przyznawane osobom, których dochody nie pozwalają na samodzielne egzystowanie. W latach 2019-2024 mimo galopującej inflacji nie był on podwyższany. Na 2024 rok planowane są jednak znaczące zmiany. Rząd zobligował się do przeprowadzenia weryfikacji wysokości zasiłku pielęgnacyjnego i jego podniesienia w nadchodzącym roku. O ile wzrośnie świadczenie?
Zaraz po wakacjach na konta uprawnionych emerytów ma trafić tzw. "czternastka", czyli dodatkowe świadczenie emerytalne wypłacane przez ZUS. Nie wszyscy jednak otrzymają pieniądze. Jest pewna grupa osób, która nie może liczyć na zastrzyk gotówki. Kto nie dostanie 14. emerytury?
Choroba potrafi dopaść w najmniej oczekiwanym momencie. Niestety, często jest na tyle poważna, że wymaga dłużej nieobecności w pracy. W takim wypadku każdemu pracownikowi przysługuje tzw. zasiłek chorobowy, który może być wypłacany nie dłużej niż 182 dni. Jest jednak pewna choroba, która wydłuża możliwość otrzymywania pieniędzy przez ZUS. Jaka?